Menü

Foglalkoztatási feltételek

Amennyiben Ön munkaerőt vesz fel, írásbeli szerződést vagy azzal egyenértékű írásbeli nyilatkozatot kell átadnia nekik, amelyben ismerteti munkafeltételeiket. A foglalkoztatási feltételeket ismertető dokumentumot ideális esetben a munkakezdés napján vagy azt megelőzően kell átadnia. A határidők azonban az információ típusától függően változnak, amint azt az alábbiakban bemutatjuk.

Az első és a hetedik munkanap között a munkavállaló rendelkezésére bocsátandó információk:

  • a munkaszerződést aláíró felek (vagyis a munkáltató és az alkalmazott),
  • a munkavégzés helye – ha nincs állandó vagy fő munkavégzési hely, fel kell hívni a munkavállaló figyelmét arra, hogy különböző helyszíneken fog munkát végezni, és közölni kell vele, hol van a vállalkozás bejegyzett székhelye,
  • a beosztás megnevezése, fokozata, jellege vagy kategóriája vagy a munkakör rövid meghatározása/leírása,
  • a munkaviszony kezdete,
  • ideiglenes munkaszerződés esetében a munkaviszony várható időtartama,
  • a munkavállalót megillető kezdő alapfizetés, a díjazás egyéb összetevői és a kifizetés gyakorisága.

Ha a munkaidő-beosztás rendszeres vagy kiszámítható:

  • a munkavállaló rendes munkanapjának, illetve munkahetének időtartama órában,
  • a túlóra és annak ellentételezése,
  • a több műszakos munkavégzéssel kapcsolatos intézkedések.

Ha a munkaidő-beosztás egyenlőtlen vagy kiszámíthatatlan:

  • a garantált fizetett órák száma és a túlórák díjazása,
  • referenciaórák és -napok,
  • értesítés a munkavégzés elrendelésének kezdete előtt és az elrendelt munkavégzés lemondásának határideje.

Az első munkanaptól számított egy hónapon belül a munkavállaló rendelkezésére bocsátandó információk:

  • kölcsönmunkaerő esetében annak a szervezetnek vagy intézménynek a megnevezése, ahol munkavállalója dolgozni fog,
  • a munkavállalójának nyújtott képzés, ha van ilyen,
  • a fizetett éves szabadság hossza; ha ez nem állapítható meg a szerződés kezdetekor, akkor az annak meghatározására vonatkozó eljárások,
  • a munkavállaló munkakörülményeit meghatározó esetleges kollektív szerződésekben foglalt szabályok,
  • a társadalombiztosítási járulékokat szabályozó társadalombiztosítási szervek megnevezése (ha munkáltatóként ez az Ön felelőssége).

Ami az éves szabadságot, a felmondási időt, a munkaidőt és a javadalmazást illeti, elég egyszerűen csak a vonatkozó nemzeti/regionális jogszabályokra és közigazgatási rendelkezésekre hivatkozni a szerződésben.

A munkakörülményekre vonatkozó minimumkövetelmények

Próbaidő Open Lezárva

Ha az alkalmazottnak próbaidőt kell letöltenie, az nem haladhatja meg a hat hónapot. Határozott idejű munkaviszony esetén a próbaidőnek arányosnak kell lennie a szerződés várható időtartamával és a munkavégzés típusával. Ugyanazon feladatra és feladatokra vonatkozó szerződés megújítása esetén a szerződést nem lehet új próbaidőhöz kötni. Kivételes esetben az uniós országok nemzeti szabályozásukban hosszabb próbaidőt is megállapíthatnak, amennyiben azt a foglalkoztatás típusa vagy a munkavállaló érdeke indokolja.

Párhuzamos foglalkoztatás Open Lezárva

Munkáltatóként Ön nem tilthatja meg a munkavállalóknak, hogy a megállapított munkaidőn kívül más munkáltatókkal is dolgozzanak, és emiatt nem részesítheti kedvezőtlenebb bánásmódban a munkavállalóit. Az uniós országok objektív okok – például egészség és biztonság, üzleti titoktartás, a közszolgáltatások integritása vagy az összeférhetetlenség elkerülése – alapján feltételeket határozhatnak meg a párhuzamos foglalkoztatás összeférhetetlenségére vonatkozóan.

A munka minimális kiszámíthatósága Open Lezárva

Ha Ön egyenlőtlen munkaidő-beosztással járó szerződést kínál:

  • előre meghatározott referenciaórákat és -napokat kell megadnia a munkavállalónak,
  • a nemzeti joggal, kollektív szerződésekkel vagy gyakorlattal összhangban megállapított észszerű értesítési időn belül tájékoztatnia kell munkavállalóját a munkavégzés elrendeléséről.

Ha legalább az egyik követelmény nem teljesül, a munkavállalónak hátrányos következmények nélkül joga van az elrendelt munkavégzést visszautasítani. Még ha a nemzeti jog lehetővé is teszi a munkáltató számára azt, hogy ellentételezés nélkül visszavonja a munkavégzés elrendelését, a munkavállaló a nemzeti joggal, kollektív szerződésekkel vagy gyakorlattal összhangban ellentételezésre jogosult, amennyiben a munkáltató meghatározott észszerű határidőn kívül vonja vissza a munkavállaló által korábban elfogadott elrendelt munkavégzést.

Behívásos munkaszerződések Open Lezárva

Ha az Ön országának nemzeti joga lehetővé teszi a behívásos vagy hasonló munkaszerződések alkalmazását, és Ön ilyen típusú szerződéssel kívánja felvenni alkalmazottait, tudnia kell, hogy tagállamának jogszabályi intézkedéseket kell hoznia a visszaélésszerű gyakorlatok megelőzése érdekében. A nemzeti jog például korlátozhatja a behívásos és hasonló szerződések alkalmazását és időtartamát, vagy vélelmezheti egy minimális fizetett óraszámmal rendelkező munkaszerződés meglétét, amely egy adott időszakban ledolgozott átlagos munkaórákon alapul.

Másik foglalkoztatási formára való áttérés Open Lezárva

Legalább hat hónap munkavégzési idő eltöltése és a(z esetleges) próbaidő sikeres letöltését követően a munkavállaló kiszámíthatóbb és biztonságosabb munkafeltételekkel járó foglalkoztatási formát kérelmezhet, amennyiben az rendelkezésre áll. A munkavállalónak a kérelemtől számított egy hónapon belül indokolással ellátott írásbeli választ kell adnia. Az uniós országok korlátozhatják az ilyen kérelmek gyakoriságát.

Ha Ön kkv vagy munkáltatóként eljáró természetes személy, néhány uniós tagállamban legfeljebb három hónapra meghosszabbíthatják ezt a határidőt, és engedélyezhetik a szóbeli válaszadás lehetőségét az ugyanazon munkavállalótól érkező ismételt kérelmek esetében, ha a válasz indokolása változatlan marad.

Kötelező képzés Open Lezárva

Amikor az uniós vagy a nemzeti jog előírja az Ön mint munkáltató számára, hogy biztosítsa a munkavállalóknak a feladatuk elvégzéséhez szükséges képzést, akkor ez a képzés ne járjon kiadásokkal a munkavállalók számára. Ezenkívül a képzésnek bele kell számítania a munkaidőbe, és lehetőség szerint munkaidőben kell tartani azt.

Egyes uniós országokban a nemzeti joggal összhangban kötött kollektív szerződések a fent említettektől eltérő intézkedéseket határozhatnak meg, a munkavállalók teljes védelmének garantálása mellett. Egyes uniós országokban egyszerűsített munkarend vonatkozik azokra a munkavállalókra, akik munkaviszonya legfeljebb 1 hónapra szól vagy akiknek a heti munkaideje kevesebb mint 8 óra.

A tagállamokra vonatkozó információkhoz itt lehet hozzáférni:

Ország kiválasztása Open Lezárva

EU-jogszabályok

Tanácsra vagy segítségre van szüksége?

Vegye fel a kapcsolatot a szakosodott segítségnyújtó szolgálatokkal

EURES-tanácsadók

Amennyiben munkafeltételekkel kapcsolatos tájékoztatásra van szüksége, vagy az egyes országok, illetve határrégiók munkaerő-felvételi eljárásai során segítségre szorul, forduljon EURES-tanácsadójához!

Kérdése van határokon átnyúló vállalati tevékenységgel kapcsolatban (export, a tevékenység kiterjesztése más uniós tagállamokra stb.)? Ha igen, akkor az Enterprise Europe Network díjmentesen segíthet Önnek.

Igénybe veheti támogató szolgálat kereső is, ahol elirányítjuk az Önnek leginkább megfelelő segítségnyújtó szolgálathoz.

Utolsó frissítés: 27/06/2024
Oldal megosztása