Ścieżka nawigacji

Podziel się 
	Udostępnij na Facebook
 
	Twitter
 
	Udostępnij na google+
 
	Udostępnij na linkedIn

Bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja : 13/02/2014

travel

Bezpieczeństwo i ochrona w transporcie lotniczym

Bagaż podręczny i bagaż rejestrowany

Udając się w podróż samolotem z lotniska w kraju UE, pamiętaj o pewnych zasadach bezpieczeństwa dotyczących bagażu i przyjęcia na pokład samolotu:

 • Wszystkie płyny przewożone w kabinie pasażerskiej samolotu (takie jak napoje, pasty do zębów, kremy lub żele kosmetyczne) należy przewozić w przezroczystej plastikowej torebce o maksymalnej pojemności 1 litra, a pojemność żadnego pojemnika nie może przekraczać 100 ml. Pojemniki na płyny o pojemności przekraczającej 100 ml należy umieścić w bagażu odprawianym. Tego ograniczenia nie stosuje się do leków oraz jedzenia dla dzieci.
 • Płyny kupione w strefie wolnocłowej na lotnisku lub w samolocie można przewozić w bagażu podręcznym, pod warunkiem że produkt oraz paragon znajdują się w zabezpieczonej torbie z czerwonym paskiem, w którą zostały zapakowane w chwili zakupu. Nie można otwierać torby przed dotarciem do ostatniego lotniska na swojej trasie. Operatorzy kontroli bezpieczeństwa mogą w trakcie kontroli otworzyć torbę, a także pojemniki z płynami. W tej sytuacji, jeśli pasażera czeka przesiadka na innym lotnisku, należy poprosić operatora kontroli bezpieczeństwa o przepakowanie płynów do nowej zabezpieczonej torby.
 • Wszelkie ostre przedmioty, których można by użyć jako broni, są zabronione w kabinie pasażerskiej. Dotyczy to również przedmiotów codziennego użytku (korkociągów, noży, scyzoryków czy nożyczek określonej wielkości), które należy spakować w odprawianym bagażu.
 • Dopuszczalną wielkość bagażu podręcznego i liczbę osobnych pakunków, które można zabrać na pokład, określają linie lotnicze. Przed podróżą warto sprawdzić ograniczenia wprowadzone przez danego przewoźnika.
 • Ładunki wybuchowe i materiały łatwopalne - na przykład fajerwerki lub farby w sprayu oraz inne łatwopalne i toksyczne substancje, takie jak kwasy - są zakazane na pokładzie samolotu. Nie można ich przewozić ani w kabinie pasażerskiej, ani w odprawianym bagażu.
 • Do samolotu nie wolno wnosić żadnej broni.

Zapoznaj się z zasadami dotyczącymi przedmiotów, których nie można przewozić w bagażu podręcznym ani w bagażu rejestrowanym.

Przed rozpoczęciem podróży wejdź na stronę internetową danego lotniska i zapoznaj się ze szczegółową listą zabronionych przedmiotów lub skontaktuj się ze swoim przewoźnikiem lotniczym.

Ze względów bezpieczeństwa wszystkie przewożone przedmioty są skanowane lub w inny sposób sprawdzane przed ich wniesieniem do strefy bezpieczeństwa na lotnisku.

Drzwi do kokpitu są zamykane, żeby nie mogły się tam dostać osoby nieupoważnione.

Linie lotnicze zakazane w UE

Wszystkie linie lotnicze, które obsługują połączenia rozpoczynające się lub kończące w UE, muszą spełniać pewne normy bezpieczeństwa. Niektóre linie lotnicze z różnych stron świata nie spełniają europejskich norm bezpieczeństwa i dlatego:

 • ich działalność w europejskiej przestrzeni powietrznej może być zakazana
 • bądź też może być objęta pewnymi ograniczeniami.

Jeśli interesuje Cię bezpieczeństwo lotnicze, możesz sprawdzić, które linie lotnicze znajdują się na unijnej czarnej liście.

Pomoc

Pomoc

Nie znalazłeś potrzebnych informacji? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu?

Footnote

W tym przypadku 28 państw UE oraz Islandia, Norwegia i Szwajcaria

Retour au texte en cours.

W tym przypadku 28 państw UE oraz Islandia, Norwegia i Szwajcaria

Retour au texte en cours.