Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 07/05/2015

travel

Bezpieczeństwo lotnicze

Bagaż podręczny i bagaż rejestrowany

Udając się w podróż samolotem z lotniska w kraju UE, pamiętaj o pewnych zasadach bezpieczeństwa dotyczących bagażu i przyjęcia na pokład samolotu:

  • Wszystkie płyny przewożone w kabinie pasażerskiej samolotu (takie jak napoje, pasty do zębów, kremy lub żele kosmetyczne) należy przewozić w przezroczystej plastikowej torebce o maksymalnej pojemności 1 litra, a pojemność żadnego pojemnika nie może przekraczać 100 ml. Pojemniki na płyny o pojemności przekraczającej 100 ml należy umieścić w bagażu odprawianym. Tego ograniczenia nie stosuje się do leków oraz jedzenia dla dzieci.
  • Płyny kupione w strefie wolnocłowej na lotnisku lub w samolocie można przewozić w bagażu podręcznym, pod warunkiem że produkt oraz paragon znajdują się w zabezpieczonej torbie z czerwonym paskiem, w którą zostały zapakowane w chwili zakupu. Nie można otwierać torby przed dotarciem do ostatniego lotniska na swojej trasie. Operatorzy kontroli bezpieczeństwa mogą w trakcie kontroli otworzyć torbę, a także pojemniki z płynami. W tej sytuacji, jeśli pasażera czeka przesiadka na innym lotnisku, należy poprosić operatora kontroli bezpieczeństwa o przepakowanie płynów do nowej zabezpieczonej torby.
  • Wszelkie ostre przedmioty, których można by użyć jako broni, są zabronione w kabinie pasażerskiej. Dotyczy to również przedmiotów codziennego użytku (korkociągów, noży, scyzoryków czy nożyczek określonej wielkości), które należy spakować w odprawianym bagażu.
  • Dopuszczalną wielkość bagażu podręcznego i liczbę osobnych pakunków, które można zabrać na pokład, określają linie lotnicze. Przed podróżą warto sprawdzić ograniczenia wprowadzone przez danego przewoźnika.
  • Ładunki wybuchowe i materiały łatwopalne – na przykład fajerwerki lub farby w sprayu oraz inne łatwopalne i toksyczne substancje, takie jak kwasy – są zakazane na pokładzie samolotu. Nie można ich przewozić ani w kabinie pasażerskiej, ani w odprawianym bagażu.
  • Do samolotu nie wolno wnosić żadnej broni.

Zapoznaj się z zasadami dotyczącymi przedmiotów, których nie można przewozić English w bagażu podręcznym ani w bagażu rejestrowanym.

Przed rozpoczęciem podróży wejdź na stronę internetową danego lotniska i zapoznaj się ze szczegółową listą zabronionych przedmiotów lub skontaktuj się ze swoim przewoźnikiem lotniczym.

Ze względów bezpieczeństwa wszystkie przewożone przedmioty są skanowane lub w inny sposób sprawdzane przed ich wniesieniem do strefy bezpieczeństwa na lotnisku.

Drzwi do kokpitu są zamykane, żeby nie mogły się tam dostać osoby nieupoważnione.

Linie lotnicze zakazane w UE

Wszystkie linie lotnicze, które obsługują połączenia rozpoczynające się lub kończące w UE, muszą spełniać pewne normy bezpieczeństwa. Niektóre linie lotnicze z różnych stron świata nie spełniają europejskich norm bezpieczeństwa i dlatego:

  • ich działalność w europejskiej przestrzeni powietrznej może być zakazana
  • bądź też może być objęta pewnymi ograniczeniami.

Jeśli interesuje Cię bezpieczeństwo lotnicze, możesz sprawdzić, które linie lotnicze znajdują się na unijnej czarnej liście.

Pomoc i porady

W tym przypadku 28 państw UE oraz Islandia, Norwegia i Szwajcaria

Retour au texte en cours.

W tym przypadku 28 państw UE oraz Islandia, Norwegia i Szwajcaria

Retour au texte en cours.