Poslední kontrola: 13/02/2023

Časté otázky - Platnost pojištění vozidla v EU

Žiji v zahraničí
  • Ceny pojistného vozidel se v jednotlivých evropských zemích velmi různí. Mohu si díky jednotnému trhu EU sjednat pojištění v zahraničí?

    Ceny se natolik různí proto, že náklady se ještě stále odvíjejí od místních podmínek v jednotlivých zemích (např. minimální odškodění obětí nehod, občanskoprávní odpovědnost či náklady na opravu vozidel). Dokonce i ve stejné zemi se mohou tyto ceny lišit.

    Pokud chce pojišťovna nabízet pojištění v zemi, kde nemá žádnou pobočku, musí splnit určité právní závazky. Z toho důvodu pojišťovny raději fungují prostřednictvím místních poboček nebo partnerů. Proto je v praxi téměř nemožné najít takovou pojišťovnu, která by nabízela přeshraniční pojišťovací služby.

  • Mohou po přestěhování do Belgie nechat své vozidlo pojištěné u své francouzské pojišťovny?

    Při registraci vozidla v Belgii (kterou musíte ze zákona provést, pokud zde plánujete zůstat déle než 6 měsíců) budete muset prokázat, že máte zaplaceno pojištění. Belgické úřady budou muset akceptovat pojištění od jakékoli francouzské pojišťovny, která je oprávněna v této zemi poskytovat služby. Pokud však vaše pojišťovna toto oprávnění v Belgii nemá, budete si muset najít jiného pojišťovatele.

  • Koupil jsem si v Německu ojeté auto a chci ho přivést do Česka. Mám si sjednat pojištění v Německu nebo doma?

    Zpravidla byste si měli pojištění sjednat v zemi, kde je automobil zaregistrován. Jelikož však bydlíte v Česku a auto tam posléze zaregistrujete, budete se muset obrátit na nějakou českou pojišťovnu. Prostě jim musíte vysvětlit, že pojištění budete potřebovat od chvíle, kdy auto v Německu převezmete, nebo od chvíle, kdy tam bude vyexpedováno (v případě, že si ho necháte přepravit).

  • Mohou nechat své auto pojištěné doma v ČR, zatímco ho můj syn bude rok používat v Německu, kde teď studuje?

    I když bude vaše vozidlo i nadále pojištěno v Česku, měli byste se podívat do pojistné smlouvy a zjistit, zda platí i v situaci, kdy faktickým uživatelem vozu je člen rodiny, který pobývá v jiné zemi EU. Pokud by totiž váš syn měl v Německu nehodu, může váš pojišťovatel namítat, že jste ho o zásadní změně okolností neinformoval.

  • Přestěhoval jsem se do Finska a tamní pojišťovna mě chce pojistit jako čerstvého řidiče, aniž by zohlednila můj bonus za nulové pojistné události v Česku. Má na to právo?

    ANO – má. Porozhlídněte se ale kolem, třeba se vám podaří najít jinou pojišťovnu, která váš „čistý rejstřík" vezme v úvahu. Vaše bývalá pojišťovna vám musí údaje o případných pojistných událostech z minulosti poskytnout na požádání.

Jsem turista
  • Platí pojištění mého vozidla i při cestě do zahraničí?

    ANO – Vaše povinné ručení platí, i když cestujete nebo dočasně pobýváte v jiné zemi EU. Tzv. zelená karta, kterou vám vystaví vaše pojišťovna, vám v případě nehody v zahraničí usnadní vyřízení žádosti o zaplacení odškodného. Náhrada hmotné škody na vašem voze nebo za zranění osob (oheň, krádež apod., které jsou součástí sdruženého pojištění) závisí na typu vaší pojistné smlouvy. Více informací vám proto může podat vaše pojišťovna.

  • Proč se výše pojištění vozidla v jednotlivých evropských zemích natolik různí?

    Protože ceny v jednotlivých zemích se ještě stále odvíjejí od místních podmínek.

    Kupříkladu výše odškodění obětí nehod, občanskoprávní odpovědnost a náklady na opravu vozidel se v jednotlivých zemích ještě stále velmi různí.

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu

Právní předpisy EU

Sdílet tuto stránku: