Gyakran feltett kérdések - A gépjárművásárláskor vagy -eladáskor fizetendő áfa

A vámhivatal át fogja számítani a dán koronában kifizetett vételárat euróra, és Önnek az átszámított összeg 21%-ának (a belgiumi héakulcsnak) megfelelő összegű hozzáadottérték-adót kell majd megfizetnie.

A vámhivatal a számla kiállításának napján érvényes árfolyamon számítja át a dán koronát euróra. Ha nincs számla vagy más, az adásvételi ügyletet igazoló bizonylat, a hivatal a megrendelés dátumát veszi alapul.
IGEN – Az Európai Unióban értékesített gépjárművek akkor minősülnek újnak, ha:

– az adásvétel időpontját megelőzően a járművet kevesebb mint hat hónapja helyezték először forgalomba,
VAGY
– a jármű 6000 kilométernél kevesebbet futott.
IGEN – Új autó vásárlásakor a tulajdonosnak a hozzáadottérték-adót abban az országban kell megfizetnie, ahol a gépjárművet regisztrálni kívánja. Az Ön esetében ez azt jelenti, hogy kétszer kell befizetnie a hozzáadottérték-adót. Az Olaszországban befizetett héa azonban visszajár Önnek.

Küldje el a franciaországi adó befizetéséről szóló igazolást az olasz autókereskedőnek, és kérje, hogy térítse vissza az Ön által Olaszországban megfizetett adót. Ha a kereskedő nem hajlandó visszafizetni Önnek a héa összegét, Ön az olasz + adóhatóságokhoz de en fr fordulhat segítségért.

IGEN és NEM – Önt nem kötelezhetik arra, hogy egynél több országban fizesse meg a héát, de a személygépkocsik utáni héát abban az országban kell fizetni, ahol nyilvántartásba veszik, tehát az Ön esetében Franciaországban (nem pedig a vásárlás szerinti országban, ahogy ez az áruk többsége esetében van).

Ön szólhatott volna az autókereskedőnek, hogy a járművet Franciaországban fogja nyilvántartásba vetetni, és akkor nem kellett volna kifizetnie a héát Belgiumban.

Mivel Ön már megfizette a belga héát, héavisszatérítést kell kérnie a belga adóhatóságoktól, mellékelve a francia hatóságok által kibocsátott igazolást arról, hogy Ön nyilvántartásba vetette a gépkocsit Franciaországban az első forgalomba helyezés napjától számított hat hónapon belül, és még mielőtt az 6000 km-t futott volna.

Noha Ön Franciaországban fogja forgalomba helyeztetni az autót, a hazautazáshoz igényelnie kell német rendszámtáblát. Ha új járműről van szó, ideiglenes rendszámot kell kérnie – így megoldható, hogy Németországban ne kötelezzék héa (hozzáadottérték-adó, Magyarországon: áfa) fizetésére. Ha használt autót vesz, valószínűleg rendesen nyilvántartásba kell vetetnie azt Németországban, még ha rövid időre is. Vesse össze a költségeket és fontolja meg, hogy nem érdemes-e elszállíttatni az autót Franciaországba, mivel akkor nem kell német rendszámot kérnie.

A behozatali vámok valóban megszűntek az Európai Unión belül. Amit Öntől a hatóságok kértek, valószínűleg a regisztrációs adó és az útadó volt – amelyet egy adott országban a járművek nyilvántartásba vételekor fizetni kell függetlenül attól, hogy a járművek honnan érkeztek. Ezeket az adókat az uniós jog nem szabályozza, a polgároknak pedig ki kell fizetnük a tagállamok által előírt összegeket – hacsak nem az importált járművekre diszkriminatív módon kivetett adókról van szó. Az Ön autójára kivetett regisztrációs adó például nem lehet nagyobb, mint a Máltán már nyilvántartásba vett hasonló járművek adómértéke.

A jármű-regisztrációs adó nincs EU-szerte összehangolva. Az uniós országok tehát szabadon kivethetnek regisztrációs adót a területükön először nyilvántartásba vett gépjárművekre. Ez kedvezőtlen Ön az Önéhez hasonló helyzetben lévő járműtulajdonosok számára. Jelenleg minden EU-ország önállóan dönthet arról, hogy mentességet ad-e a regiszrációs adó alól azokban az esetekben, amikor a jármű nyilvántartásba vételét a tulajdonos lakhelyváltoztatás miatt kérelmezi. Érdemes tehát felvennie a kapcsolatot a portugál hatóságokkal, és megérdeklődnie, hogy az Ön esetében van-e lehetőség a mentességre, és ha igen, milyen feltételekkel.

NEM – Csak szóljon előre a német kereskedőnek, hogy a járművet egy másik országban fogja forgalomba helyezni. Így csak Hollandiában kell majd a héát megfizetnie.

A témával kapcsolatos legfontosabb információk

EU-jogszabályok

Részletesebben szeretne tájékozódni az egyes országokban érvényes szabályokról?

Forduljon az illetékes tagállami szervhez
Utolsó frissítés: 27/11/2023
Oldal megosztása