Časté otázky - Placení DPH při nákupu či prodeji auta
Žiju v Německu a chci si koupit nové auto v Dánsku. Vím, že budu muset zajít na celní úřad v Německu a zaplatit DPH. Na účtu je však uvedena cena v dánských korunách. Jak se vypočítá výše DPH, když se v Německu platí eurem a ne korunami?
K převodu korun na eura se použije směnný kurz platný k datu, jež je uvedeno na účtu. Pokud není účet k dispozici, použije se datum uvedené na objednávce.
Auto, které si chci koupit, je tři měsíce staré a má najeto 3 500 kilometrů. Chtějí mi ho prodat jako nové. Není to v rozporu s právem?
— jestliže jste se stali jeho majitelem do šesti měsíců od jeho uvedení do provozu
NEBO
— jestliže má vůz najeto méně než 6 000 kilometrů.
Koupila jsem si nové auto v Itálii a zaplatila tam DPH. Bydlím však ve Francii, kde si chci vůz zaregistrovat. Francouzské orgány teď po mně vyžadují, abych zaplatila DPH i doma. Je to normální?
Zašlete doklad o zaplacení DPH ve Francii italskému prodejci a požádejte o vrácení DPH zaplacené v Itálii. Pokud vám prodejce odmítne DPH uhradit, můžete se obrátit na italský daňový úřad .
Bydlím ve Francii. V Belgii jsem si koupil auto a zaplatil tam DPH. Ve Francii jsem nyní požádal o jeho registraci, ale místní úřady chtějí, abych DPH zaplatil znovu. Že to tak není?
ANO a NE — DPH za auto se každopádně platí pouze jednou, a sice v té zemi, kde má proběhnout jeho registrace. Ve vašem případě tedy ve Francii a nikoli tam, kde jste ho zakoupil. Toto pravidlo se mimochodem vztahuje na většinu zboží.
Měl jste dealerovi v Belgii oznámit, že hodláte auto vyvézt do Francie, čímž byste se placení DPH vyhnul.
Protože jste již ale DPH v Belgii zaplatil, požádejte belgické orgány o vrácení zaplacené částky. Doložit jim budete muset to, že jste vůz ve Francii zaregistroval do 6 měsíců od jeho uvedení do provozu a před tím, než bude mít najeto 6 000 km.
Chci si koupit vůz v Německu a odjet s ním zpátky do Čech, kde mám trvalé bydliště. Jak to bude s registrací?
I když si vůz budete nakonec muset nechat zaregistrovat v Čechách, na cestu z Německa budete potřebovat německou SPZ. Pokud je automobil nový, požádejte o převozní značku – pak nebudete muset platit v Německu DPH. Pokud se jedná o ojeté vozidlo, budete muset s největší pravděpodobností požádat v Německu o registraci. Zvažte, zda by nebylo levnější si nechat do Čech auto dopravit. Pak byste se registraci v Německu vyhnuli.
Jsem z Irska a na důchod jsem se odstěhovala na Maltu. Přivezla jsem si s sebou automobil, který jsem na Maltě zaregistrovala. Požadují ale, abych zaplatila velmi vysokou dovozní daň. Myslela jsem, že dovozní clo bylo v rámci jednotného evropského trhu zrušeno. Jak to tedy vlastně je?
Dovozní clo skutečně bylo v EU zrušeno. Možná, že se ve vašem případě jedná spíše o poplatky za registraci a silniční daň – ty se platí za všechna auta, která jsou v dané zemi registrována. Tyto poplatky Evropská unie nereguluje a zaplatit je musíte – ledaže by se jednalo o případ diskriminace při dovozu auta. Registrační poplatek například nesmí být vyšší než u podobného automobilu, který je již na Maltě registrován.
Stěhuju se z Belgie do Portugalska. V Portugalsku je poplatek za registraci auta velmi vysoký. Není to nefér, když už jsem dost vysoký poplatek za registraci jednou platila v Belgii a lidé v Portugalsku ho za stejné auto také platí pouze jednou?
Registrační poplatky EU nereguluje. Členské země jsou tudíž k tomu, aby vybíraly poplatek při první registraci vozidla na svém území, zcela oprávněny. Znevýhodňují tím osoby v situacích, v jaké jste se ocitla vy, a je na jejich zvážení, zda neudělovat výjimky v případě, kdy je auto registrováno v souvislosti s tím, že se jeho majitel stěhuje z jedné země do jiné. Obraťte se na portugalské úřady a zjistěte si, zda se na váš případ nevztahuje taková výjimka.
Chci si koupit vůz v Německu a odjet s ním zpátky do Čech, kde mám trvalé bydliště. Budu muset zaplatit DPH dvakrát a poté žádat o vrácení jedné z částek?
NE – Prodejci v Německu oznamte, že vozidlo hodláte přihlásit v jiné zemi. Pak budete DPH platit pouze v Čechách.