Najczęściej zadawane pytania - Osoby poszukujące pracy – prawa przysługujące członkom rodziny
Jestem Francuzem, a moja żona jest Chinką. Czy może zamieszkać ze mną we Włoszech, gdzie obecnie szukam pracy?
Tak. Jako małżonka obywatela UE ma prawo zamieszkać z Tobą we Włoszech, o ile Ty przestrzegasz przepisów dotyczących osób poszukujących pracy. Więcej informacji znajdziesz w części dotyczącej zasad pobytu dla osób poszukujących pracy.
Jestem Belgijką i chcę wyjechać do męża do Niemiec. Jest Niemcem i nie pracuje. Ja też nie mam pracy. Jakie prawa mi przysługują?
Masz takie same prawa jak Twój mąż, ponieważ jesteś obywatelką UE. Być może będziesz musiała zgłosić swój przyjazd. Być może będziesz też musiała zarejestrować się jako bezrobotna i przedstawić dowód, że szukasz pracy. Więcej informacji na temat prawa pobytu dla osób poszukujących pracy, świadczeń z zabezpieczenia społecznego oraz ogólnych zasad pobytu dla obywateli UE.
Jestem Nigeryjką, a mój mąż jest Niemcem. Żadne z nas nie pracuje i chcę wyjechać do niego do Niemiec.
W tym przypadku zastosowanie mają krajowe przepisy imigracyjne, ponieważ Twój mąż mieszka w swoim kraju ojczystym (uwaga: gdyby Twój mąż mieszkał w innym kraju UE niż jego kraj ojczysty, miałyby zastosowanie inne przepisy). To, czy możesz zamieszkać z mężem w Niemczech, będzie zależało od przepisów niemieckiego prawa krajowego.
Pochodzę z Wietnamu, a mój chłopak jest Duńczykiem. Ani ja, ani on nie pracujemy i chcę wyjechać do niego do Danii.
W tym przypadku zastosowanie mają krajowe przepisy imigracyjne, ponieważ nie zawarliście małżeństwa ani zarejestrowanego związku partnerskiego. Organy krajowe rozpatrują wnioski o pobyt złożone przez osoby, które od dłuższego czasu pozostają w związku z obywatelami danego kraju, indywidualnie dla każdego przypadku. Zgodnie z przepisami UE masz prawo do tego, by Twój wniosek został rozpatrzony, do jak najszybszego otrzymania pisemnej decyzji oraz do odwołania się od decyzji, jeżeli wniosek zostanie odrzucony. Więcej informacji na temat przepisów dotyczących partnerów życiowych, z których jeden chce dołączyć do drugiego poszukującego pracy w jednym z krajów UE.
Szukam pracy w Portugalii (pochodzę z Finlandii). Czy związek małżeński osób tej samej płci zostanie tutaj uznany? Chciałabym sprowadzić do siebie żonę, która jest Japonką.
Tak, Wasz związek zostanie uznany w Portugalii i Twoja żona może tam zamieszkać jako małżonka osoby poszukującej pracy (o ile przestrzegasz przepisów dotyczących osób poszukujących pracy). Jednak nie we wszystkich krajach UE jest to możliwe. Przepisy dotyczące małżeństw oraz zarejestrowanych związków partnerskich osób tej samej płci różnią się w zależności od kraju. Więcej informacji o uznawaniu zarejestrowanych związków partnerskich w UE.
Pochodzę z Republiki Południowej Afryki, a moja siostra jest obywatelką Chorwacji. Nie pracuje. Czy mogę przenieść się do niej do Chorwacji?
Pochodzę z Brazylii, a moja córka jest obywatelką Hiszpanii. Nie pracuje. Czy mogę przenieść się do niej do Hiszpanii?
Możesz uzyskać prawo pobytu, jeżeli jesteś osobą pozostającą na utrzymaniu córki. Być może będzie jednak musiała udowodnić, że posiada wystarczające środki finansowe, żeby Ci pomagać. Więcej informacji znajdziesz w hiszpańskich krajowych przepisach imigracyjnych.
Pochodzę z Brazylii, a moja córka jest obywatelką Hiszpanii, ale mieszka w Szwecji. Nie pracuje. Czy mogę przenieść się do niej?
Możesz przenieść się do córki do Hiszpanii i złożyć wniosek o prawo pobytu dla członka rodziny obywatela UE. Wniosek o kartę pobytową musisz złożyć w ciągu trzech miesięcy od przyjazdu.
Mój mąż i ja pochodzimy z Konga. Teraz on jedzie do Bułgarii szukać pracy. Pojadę z nim, ale ja też nie mam pracy. Jakie prawa mi przysługują?
W tym przypadku zastosowanie mają krajowe przepisy imigracyjne, ponieważ Kongo nie należy do UE i nie masz członków rodziny, którzy są Bułgarami lub obywatelami innego kraju UE.