Često postavljana pitanja - Troškovi i njihov povrat: planirano liječenje u inozemstvu

Trošak vašeg liječenja u inozemstvu pokriven je samo ako ga pokriva nacionalni sustav socijalnog osiguranja zemlje u kojoj ste osigurani. Ako nije, vaše zdravstveno osiguranje nije dužno odobriti liječenje u inozemstvu ni nadoknaditi troškove (iako može odlučiti da hoće).
Raspitajte se pri svojim nacionalnim tijelima o mogućnostima koje imate. U vašoj zemlji možda će vam moći pomoći Europske referentne mreže en , virtualne prekogranične mreže dobrovoljno povezanih visoko specijaliziranih pružatelja zdravstvene skrbi iz cijele Europe, koje pomažu u dijagnosticiranju i liječenju pacijenata koji pate od rijetkih ili neuobičajenih složenih bolesti za koje je potrebna visoko specijalizirana zdravstvena skrb i koncentracija znanja i resursa.
DA, ako je liječenje kojem ćete se podvrgnuti obuhvaćeno nacionalnim sustavom socijalnog osiguranja. Imajte na umu da se iznos povrata troškova izračunava prema cjeniku kojeg je odredila vaša matična zemlja. To znači da će najveći mogući iznos povrata biti cijena tog zahvata određena u javnom zdravstvenom sustavu u vašoj matičnoj zemlji.
U nekim slučajevima morat ćete zatražiti prethodno odobrenje – upitajte svoje zdravstveno osiguranje ili nacionalnu kontaktnu točku je li to potrebno. Kao i u prethodnom slučaju, vaš zahtjev mora biti odobren ako biste u svojoj matičnoj zemlji morali predugo čekati liječenje.
Vaš nacionalni zavod za zdravstveno osiguranje mora pokriti samo troškove povezane s vašim liječenjem u drugoj zemlji EU-a, primjerice troškove bolničkog liječenja i medicinske skrbi te neizbježne troškove smještaja i prehrane u bolnici.
Međutim, ako ste dobili prethodno odobrenje, a pravila zemlje u kojoj ste osigurani obuhvaćaju pokrivanje drugih troškova, kao što su troškovi putovanja od kuće do mjesta liječenja ili troškovi osobe u pratnji, vaš vam nacionalni zavod za zdravstveno osiguranje ne može odbiti nadoknaditi te troškove samo zato što ste se liječili u drugoj zemlji EU-a. Imate ista prava kao da ste se liječili u zemlji EU-a u kojoj ste osigurani.
Kako biste saznali koji će vam troškovi biti nadoknađeni, obratite se svojem nacionalnom zavodu za zdravstveno osiguranje.
U nekim slučajevima, da. Na primjer, ako je vaš prvi zahtjev za odobrenje bio odbijen, ali vam je naknadno odobren, vaš bi vam nacionalni zavod za zdravstveno osiguranje trebao nadoknaditi iznos koji bi vam inače bio vraćen da ste odmah dobili odobrenje.
Isto tako, ako ste započeli liječenje prije nego što je okončan postupak pokrenut povodom žalbe protiv odbijanja odobrenja, troškovi bi vam trebali biti nadoknađeni bude li vaša žalba prihvaćena.
Trebali biste dobiti povrat troškova i ako niste mogli čekati odluku o zahtjevu za prethodno odobrenje iz razloga povezanih sa svojim zdravstvenim stanjem ili potrebom za hitnim liječenjem.
NE. Vaš nacionalni zavod za zdravstveno osiguranje ne može vam odbiti nadoknaditi troškove liječenja samo zbog njegove cijene. 
Liste čekanja nisu protivne pravu EU-a. Sve dok ispunjavate uvjete potrebne za liječenje u inozemstvu (liječenje je pokriveno vašim zdravstvenim osiguranjem i ne može vam se pružiti unutar medicinski opravdanog roka), vaš zavod za zdravstveno osiguranje ne smije vam uskratiti odobrenje za liječenje, čak i ako ste već na listi čekanja za operaciju u svojoj matičnoj zemlji.
Trebali biste moći podnijeti žalbu u skladu s nacionalnim pravom. Ako smatrate da nacionalno tijelo nije poštovalo vaše pravo na planirano liječenje, za pomoć se možete obratiti mreži SOLVIT en .

Pogledajte najvažnije informacije o ovoj temi

Zakonodavstvo EU

Posljednji put provjereno: 03/07/2023
Podijeli