Bieži uzdotie jautājumi - Izdevumi par plānveida ārstēšanos ārzemēs un to atlīdzināšana

Jūsu ārstēšanās izdevumi ārzemēs tiks segti tikai tad, ja tos sedz tās valsts sociālās nodrošināšanas sistēma, kurā esat apdrošināts. Pretējā gadījumā jūsu valsts veselības apdrošināšanas iestādei nav pienākuma dot piekrišanu tam, ka ārstējaties ārzemēs, vai kompensēt izmaksas (lai gan tā, protams, varbūt pieņems lēmumu jums palīdzēt).
Sazinieties ar savas valsts iestādēm, lai uzzinātu, kādas ir jūsu iespējas. Iespējams, ka kaut kādu palīdzību savā valstī varat saņemt arī no Eiropas references tīkliem en . Tie ir virtuāli, brīvprātīgi pārrobežu tīkli, kas apvieno augsti specializētus veselības aprūpes sniedzējus visā Eiropā, lai palīdzētu diagnosticēt un ārstēt pacientus, kuri cieš no retām vai zemas izplatības sarežģītām slimībām, kurām ir nepieciešama ļoti specializēta veselības aprūpe un zināšanu un resursu koncentrācija.
, ja attiecīgā medicīniskā ārstēšana ir iekļauta jūsu valsts sociālās nodrošināšanas sistēmā. Ņemiet vērā, ka izmaksas tiks atlīdzinātas pēc likmēm, ko jūsu valsts piemēro šāda veida ārstēšanai. Tas nozīmē, ka kompensācijas apjoms būs atkarīgs no tā, cik tāda pati ārstēšana jums būtu izmaksājusi jūsu valsts veselības aprūpes sistēmā.
Dažos gadījumos jums, iespējams, jāsaņem iepriekšēja piekrišana. Noskaidrojiet šo jautājumu savas valsts veselības apdrošināšanas iestādē vai valsts kontaktpunktā. Atgādinām, ka iestādēm ir pienākums jums dot atļauju, ja jums savā valstī nāktos gaidīt pārāk ilgi.
Jūsu valsts veselības apdrošināšanas iestādei ir pienākums segt tikai izmaksas, kas saistītas ar medicīnisko aprūpi, ko esat saņēmis attiecīgajā ES valstī — stacionāro aprūpi, medicīnisko aprūpi, kā arī izmaksas, kas saistītas ar nepieciešamo uzturēšanos un maltītēm slimnīcā.
Tomēr, ja esat saņēmis iepriekšēju atļauju un tās valsts noteikumi, kurā esat apdrošināts, ietver citas izmaksas — tādas kā transports no jūsu mājām līdz ārstēšanās vietai vai izmaksas, kas radušās jūs pavadošajai personai, — jūsu valsts veselības apdrošināšanas iestāde nevar atteikties atlīdzināt šīs izmaksas tikai tāpēc, ka ārstējāties citā ES valstī. Jums ir tādas pašas tiesības kā tad, ja jūs būtu ārstējies tajā ES valstī, kurā esat apdrošināts.
Lai uzzinātu, kādas izmaksas var tikt atlīdzinātas jūsu gadījumā, sazinieties ar savas valsts veselības apdrošināšanas iestādi.
Dažās situācijās jā. Piemēram, ja jūsu pirmais lūgums atļaujas saņemšanai tika noraidīts, bet vēlāk atļauja tomēr iedota, jūsu valsts veselības apdrošināšanas iestādei ir jākompensē tā naudas summa, kas būtu jāatlīdzina, ja jūs būtu saņēmis atļauju jau pašā sākumā.
Tāpat, ja esat ārstējies ārzemēs, nesagaidot tiesas spriedumu par pārsūdzību pret atteikumu piešķirt atļauju, jums būtu jāsaņem izmaksu atlīdzinājums, ja šī pārsūdzība ir sekmīga.
Jums ir tiesības uz kompensāciju arī tad, ja nevarējāt gaidīt lēmumu par jūsu lūgumu sniegt iepriekšēju atļauju tādu iemeslu dēļ, kas saistīti ar jūsu veselības stāvokli vai nepieciešamību steidzami tikt ārstētam.
, jūsu valsts veselības apdrošināšanas iestāde nevar atteikt kādas ārstēšanas izmaksu atlīdzināšanu tikai izmaksu apmēra dēļ. 
Šādas rindas nav pretrunā ar ES tiesību aktiem. Ja atbilstat nosacījumiem, ar kādiem var saņemt ārstēšanu ārzemēs (veselības apdrošināšana sedz jums vajadzīgo ārstēšanu un jūsu dzīvesvietas valstī to nav jums iespējams sniegt no medicīnas viedokļa pietiekami drīz), jūsu veselības apdrošināšanas iestādei ir pienākums jums sniegt atļauju, pat ja jau esat iekļauts rindā uz operāciju jūsu valstī.
Jums būtu jāiesniedz pārsūdzība saskaņā ar valsts tiesību aktiem. Ja uzskatāt, ka kāda valsts iestāde nav ievērojusi ES garantētās jūsu tiesības uz plānveida ārstēšanu ārzemēs, varat sazināties ar dienestu SOLVIT en , lai saņemtu palīdzību.

Skatīt galveno informāciju par šo tematu

ES tiesību akti

Pēdējā pārbaude: 03/07/2023
Kopīgot šo lapu