Časté otázky - Náklady na zdravotní péči a jejich proplacení – plánovaná lékařská péče v zahraničí

Náklady na vaši léčbu v zahraničí budou uhrazeny pouze v případě, že by byly kryty také v rámci státního systému zdravotnictví v zemi, kde máte sjednané pojištění. Pokud tomu tak není, vaše zdravotní pojišťovna není povinna vám léčbu v zahraničí povolit, ani provést úhradu vynaložených nákladů (ačkoli to samozřejmě dle svého uvážení udělat může).
Jak můžete v takovém případě postupovat, vám sdělí příslušné vnitrostátní orgány. Určitou pomoc můžete také získat prostřednictvím Evropských referenčních sítí en – virtuálních dobrovolných přeshraničních sítí, které sdružují vysoce specializované poskytovatele zdravotní péče v celé Evropě s cílem pomoci diagnostikovat a léčit pacienty trpící vzácným nebo málo rozšířeným komplexním onemocněním, které vyžaduje vysoce specializovanou zdravotní péči a soustředění znalostí a zdrojů.
Ano, pokud se tento zákrok v rámci státního systému zdravotního pojištění ve vaší zemi hradí. Pozor: Vzniklé náklady ale budou uhrazeny podle sazebníku, který u daného lékařského zákroku platí ve vaší domovské zemi. Náklady vám tedy budou proplaceny pouze do výše částky, kterou by léčba stála v rámci veřejného systému ve vaší domovské zemi.
V určitých případech budete muset požádat o předchozí souhlas. Příslušné informace získáte u své zdravotní pojišťovny nebo národního kontaktního místa. Vaše žádost o povolení nesmí být odmítnuta v případě, že byste doma na danou léčbu čekal příliš dlouhou dobu.
Vaše zdravotní pojišťovna je povinna uhradit pouze náklady související s lékařskou péčí v zemi EU, kde jste byla léčena – např. náklady na nemocniční a zdravotní péči a nevyhnutelné náklady na pokoj a stravu v nemocnici.
Pokud jste však obdržela předchozí souhlas a podle pravidel země, kde jste pojištěna, máte také právo na proplacení ostatních nákladů (např. cesta z domova do místa léčby nebo výdaje pro osobu, která vás doprovází), pak vaše zdravotní pojišťovna nemůže zamítnout proplacení těchto nákladů pouze proto, že jste byla léčena v jiné zemi EU. Máte totiž stejná práva, jako byste byla léčena v zemi EU, kde jste pojištěna.
Chcete-li zjistit, které náklady vám mohou být ve vašem případě proplaceny, obraťte se na státní zdravotní pojišťovnu.
V některých situacích ano. Například v případě, že vaše první žádost o povolení byla zamítnuta, ale později vám bylo povolení uděleno, by vám měla vaše pojišťovna vrátit částku, která by za normálních okolností byla uhrazena, pokud byste povolení získala hned.
Stejně tak, pokud jste léčbu v zahraničí podstoupila, aniž byste čekala na výsledek odvolání proti zamítnutí žádosti o povolení, by vám v případě, že je odvolání úspěšné, měly být náklady uhrazeny.
Náklady by vám měly být proplaceny i v případě, že jste nemohla čekat na výsledek rozhodnutí o své žádosti o předchozí souhlas, a to z důvodů souvisejících s vaším zdravotním stavem nebo s potřebou podstoupit neodkladnou léčbu.
NE. Vaše pojišťovna nemůže odmítnout uhradit náklady na vaši péči pouze kvůli jejich výši. 
Seznamy čekatelů nejsou v rozporu s právem EU. Pokud splňujete podmínky potřebné pro léčení v zahraničí (léčba je u vás běžně hrazena ze zdravotního pojištění a nemůže vám být poskytnuta ve lhůtě, která je z lékařského hlediska odůvodněná), nemůže vám zdravotní pojišťovna odmítnout povolení k léčbě, i když jste již na seznamu čekatelů ve své domovské zemi.
Podle vnitrostátního práva byste měla mít možnost se odvolat. Pokud se domníváte, že vnitrostátní orgán nedodržuje vaše právo na plánovanou lékařskou péči, můžete požádat o pomoc službu SOLVIT en .

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu

Právní předpisy EU

Poslední kontrola: 03/07/2023
Sdílet tuto stránku