Pogosta vprašanja - Stroški in povračilo stroškov: načrtovano zdravljenje v tujini

Stroške zdravljenja v tujini vam povrnejo, samo če nacionalni sistem zdravstvenega zavarovanja v državi, v kateri ste zavarovani, to zdravljenje krije. Če ga ne, nacionalni zavod za zdravstveno zavarovanje ni dolžen odobriti zdravljenja v tujini oziroma povrniti stroškov (čeprav seveda to lahko stori).
Na nacionalnem zavodu za zdravstveno zavarovanje se pozanimajte, kakšne možnosti imate. Doma boste informacije morda lahko dobili tudi prek evropskih referenčnih mrež en . To so virtualne prostovoljne čezmejne mreže, ki združujejo visoko specializirane izvajalce zdravstvenega varstva v Evropi za pomoč pri diagnosticiranju in zdravljenju bolnikov z redkimi boleznimi ali kompleksnimi boleznimi z nizko prevalenco, ki zahtevajo visoko specializirano zdravstveno varstvo ter koncentracijo znanja in virov.
DA. Če je nameravano zdravljenje zajeto v vašem nacionalnem sistemu zdravstvenega zavarovanja. Zavedati se morate, da stroške povrnejo po stopnji, ki velja v vaši državi. To pomeni, da vam bodo stroške povrnili do zneska, ki velja za enako zdravljenje v javnem zdravstvenem sistemu v vaši domovini.
V nekaterih primerih boste morda morali zaprositi za predhodno odobritev – pozanimajte se pri nacionalnem zavodu za zdravstveno zavarovanje ali nacionalni kontaktni točki. Zopet velja, da vam predhodne odobritve ne smejo zavrniti, kadar bi na zdravljenje v domači državi morali predolgo čakati.
Nacionalni zavod za zdravstveno zavarovanje krije samo stroške, povezane z zdravljenjem v državi EU, kjer ste prejeli zdravstvene storitve, denimo stroške bolnišnične obravnave, zdravstvene oskrbe ter neizbežne stroške namestitve in obrokov hrane v bolnišnici.
Če pa ste prejeli predhodno odobritev in pravila države, v kateri ste zavarovani, zajemajo tudi druge stroške – denimo stroške potovanja od doma do kraja zdravljenja ali stroške za osebo, ki vas spremlja –, potem vam nacionalni zavod zdravstvenega zavarovanja ne sme zavrniti povračila teh stroškov samo zato, ker ste se zdravili v drugi državi EU. Imate enake pravice, kot če bi se zdravili v državi EU, v kateri ste zavarovani.
Za informacije o tem, kateri stroški bodo povrnjeni v vašem primeru, se obrnite na nacionalni zavod za zdravstveno zavarovanje.
V nekaterih primerih da. Denimo, če je bil vaš prvi zahtevek za odobritev zdravljenja zavrnjen, vendar so vam pozneje zdravljenje odobrili, bi vam moral nacionalni zavod za zavarovanje povrniti znesek, ki bi bil tudi sicer povrnjen, če bi že sprva dobili odobritev.
Tudi v primeru, da greste na zdravljenje, preden je zaključen postopek pritožbe zoper zavrnitev odobritve, vam morajo prav tako povrniti stroške, če je pritožba uspešna.
Do povračila stroškov bi morali biti upravičeni tudi, če niste mogli čakati na odločitev o vaši prošnji za predhodno odobritev iz razlogov, povezanih z vašim zdravstvenim stanjem ali nujnim zdravljenjem.
NE. Nacionalni zavod za zdravstveno zavarovanje vam ne more zavrniti povračila stroškov zdravljenja zgolj zaradi cene zdravljenja. 
Čakalni seznami niso v nasprotju s pravom EU. Če izpolnjujete pogoje za zdravljenje v tujini (zdravljenje krije vaše zdravstveno zavarovanje in ga ni mogoče izvesti v zdravstveno utemeljenem roku), vam zavod za zdravstveno zavarovanje ne more zavrniti odobritve, tudi če ste že na čakalnem seznamu za operacijo v matični državi.
Morali bi imeti možnost, da se pritožite v skladu z nacionalnim pravom. Če menite, da nacionalni organ ni spoštoval vaših pravic EU do načrtovanega zdravljenja v tujini, se lahko za pomoč obrnete na mrežo SOLVIT en .

Glej osnovne informacije o tem področju

Zakonodaja EU

Nazadnje pregledano: 03/07/2023
Daj to stran v skupno rabo