Sotsiaalkindlustusmaksete tasumine

ELis tegutseva tööandjana peate veenduma, et teie töötajatel on nõuetekohane sotsiaalkindlustuskaitse. Igal ELi riigil on oma sotsiaalkindlustusalased õigusaktid, kuid ELi õigusnormidega koordineeritakse riiklikke süsteeme, et teise riiki elama asuvad inimesed ei kaotaks oma sotsiaalkindlustuskaitset (nt pensioniõigused ja tervishoid) ning teaksid alati, milliseid siseriiklikke õigusakte nende suhtes kohaldatakse.

Registreerimiskohustus

Tööandjana peate end registreerima selle riigi sotsiaalkindlustusasutuses ja sinna sissemakseid tegema, kus töötavad teie töötajad, isegi kui teie ettevõte ei asu seal. Nii kuulute kohalikku sotsiaalkindlustussüsteemi.

Peate registreerima ka oma töötajad selle riigi sotsiaalkindlustusasutuses, kus nad töötavad. See tagab ka nende kuulumise kohalikku sotsiaalkindlustussüsteemi.

Üldreegel: kohaldatakse ainult ühe riigi õigusakte

Teie töötajate suhtes saab korraga kohaldada ainult ühe ELi riigi sotsiaalkindlustusalaseid õigusakte. Nendes õigusaktides sätestatud õigused ja kohustused on kõigi konkreetses riigis töötavate inimeste (nii kohalike kui välismaalaste) jaoks ühesugused. Tavaliselt maksab sotsiaalkindlustusmakseid riik, kus teie töötaja töötab (või kus te töötate füüsilisest isikust ettevõtjana). See kehtib olenemata sellest, kus nad elavad või kus asub teie ettevõte.

Kui teie töötajad elavad (või teie füüsilisest isikust ettevõtjana elate) muus ELi riigis kui see, kus nad töötavad või kus nad on kindlustatud, võib neil olla vaja S1-vormi. See vorm võimaldab neil saada tervishoiuteenuseid oma elukohariigis, olles samal ajal kindlustatud selle riigi sotsiaalkindlustussüsteemis, kus nad töötavad.

Näide

Ruta töötab Saksamaal asuvas hargmaises ettevõttes, kuid on määratud töötama Prantsusmaal. Ta elab Saksamaal ja sõidab iga päev Prantsusmaale tööle. Kuna Ruta töötab Prantsusmaal, peab ta järgima Prantsusmaa sotsiaalkindlustuseeskirju. Ruta tööandja registreerib end Prantsusmaa sotsiaalkindlustusasutuses ja tagab ka Ruta registreerimise. Ruta maksab sotsiaalkindlustusmakseid Prantsusmaal, tagades seal ka asjakohaste hüvitiste saamise.

Näide

Tiago on Portugalis elav ja füüsilisest isikust ettevõtjana tegutsev graafiline disainer, kes töötab peamiselt Hispaanias. Kuna Tiago töötab Hispaanias, peab ta järgima Hispaania sotsiaalkindlustusalaseid õigusakte. Tiago registreerib end Hispaania sotsiaalkindlustusasutuses. Kuna Tiago elab Portugalis, kuid on kindlustatud Hispaanias, taotleb ta S1-vormi. See vorm võimaldab tal saada tervishoiuteenuseid Portugalis, kuigi ta on hõlmatud Hispaania sotsiaalkindlustussüsteemiga.

Erandid. Lähetatud töötajad

Kui saadate töötajaid (või lähete ise füüsilisest isikust ettevõtjana) tööle teise ELi riiki vähem kui kaheks aastaks, võivad nad teatavatel tingimustel jääda kindlustatuks riigis, kus nad algselt töötasid. Lühiajaliste lähetuste puhul taotlege kindlustuskaitsesertifikaati ehk A1-vormi (ka PDA1), et tõendada teie töötajate kindlustatust riigis, kus nad varem töötasid.

Näide

Paulo töötab Itaalia ettevõtte heaks ja ta saadetakse 18 kuud kestva projekti ajaks Belgiasse. Kuna Paulo on Belgiasse lähetatud vähem kui kaheks aastaks, võib ta jääda Itaalia sotsiaalkindlustussüsteemi. Paulo tööandja taotleb kindlustuskaitsesertifikaati A1-vorm (või PDA1), mis tõendab, et Paulo on Itaalias jätkuvalt kindlustatud. Paulo jätkab sotsiaalkindlustusmaksete tasumist Itaalias, töötades ajutiselt Belgias.

Näide

Kasia tegutseb Rootsis füüsilisest isikust ettevõtjana ja võtab vastu 6-kuulise konsultatsiooniprojekti Prantsusmaal. Kuna Kasia töötab Prantsusmaal ajutiselt (alla kahe aasta), võib ta jääda Rootsi sotsiaalkindlustussüsteemi. Kasia taotleb Rootsi sotsiaalkindlustuskaitse tõendamiseks A1-vormi (PDA1). Ajutiselt Prantsusmaal töötades jätkab Kasia Rootsis sotsiaalkindlustusmaksete tasumist.

Erijuhud. Mitut riiki hõlmav töö

Kui teie töötajad töötavad samaaegselt rohkem kui ühes ELi riigis, määratakse erieeskirjadega kindlaks, kus nad peaksid sotsiaalkindlustusmakseid tasuma. See sõltub sellistest teguritest nagu elukoht ja igas riigis tehtud töö osakaal.

Te peate (ja teie töötajad peavad) teavitama asjaomaseid sotsiaalkindlustusasutusi riigis, mis on nende elukohariik, töötaja mitut riiki hõlmavast töökorraldusest. Peate esitama töökorraldust tõendavad dokumendid, sealhulgas lepingud, töögraafikud ja muud asjakohased dokumendid. Sotsiaalkindlustusasutused suhtlevad omavahel ja määravad kindlaks, millise riigi õigusakte kohaldatakse.

Näide

Sophie elab Belgias ja töötab 50% Belgias, 30% Prantsusmaal ja 20% ulatuses Saksamaal. Kuna ta töötab mitmes riigis, kohaldatakse erieeskirju, et määrata kindlaks, kus ta peaks sotsiaalkindlustusmakseid tasuma. Sophie ja tema tööandjad teavitavad asjaomaseid sotsiaalkindlustusasutusi. Need omakorda suhtlevad omavahel ja määravad kindlaks, et kohaldama hakatakse Belgia sotsiaalkindlustusalaseid õigusakte, sest ta töötab kõige suuremas osas seal. Seega peab Sophie sotsiaalkindlustusmakseid tasuma Belgias, tagades nõuete täitmise ja kindlustuskaitse.

Näide

Cesar elab Portugalis, kuid teeb regulaarselt tööd ka nii Hispaanias kui Itaalias, jagades oma aja kolme riigi vahel peaaegu võrdselt. Cesar tegutseb füüsilisest isikust ettevõtjana mitmes riigis, seega määratakse kohaldatavad sotsiaalkindlustusalased õigusaktid kindlaks erieeskirjade alusel. Cesar teavitab Portugali, Hispaania ja Itaalia sotsiaalkindlustusasutusi. Pärast omavahelist suhtlust otsustavad need, et ta peaks sotsiaalkindlustusmakseid tegema riigis, kus ta teostab kõige olulisemat osa oma tegevusest. Seega peab Cesar sotsiaalkindlustusmakseid tasuma Portugalis, kus ta veedab kõige rohkem aega, ning tagab omale nõuetekohase sotsiaalkindlustuskaitse.

Hoiatus

Enamik ELi riike nõuab, et tööandjad teavitaksid sotsiaalkindlustusasutusi, maksuasutusi ja tööhõiveameteid töölepingu lõpetamisest. See aitab ajakohastada töötaja sotsiaalkindlustusandmeid, peatada sotsiaalkindlustusmaksed ja hallata töötushüvitisi.

Juurdepääs eri riikide teabele.

ELi õigusaktid

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

EURESe nõustajad

EURESe nõustaja saab anda teile teavet töötingimuste kohta ning aidata teid teie riigis või piiriüleselt korraldatavate värbamismenetlustega seotud küsimustes.

Sotsiaalkindlustusalase teabe elektrooniliseks vahetamiseks (EESSI)

andmebaas sotsiaalkindlustusalase teabe elektrooniliseks vahetamiseks (EESSI) võimaldab teil otsida ELi liikmesriikide pädevaid asutusi, kes vastutavad haigus-, pensioni-, töötus- ja perehüvitiste eest;

Teil on küsimusi seoses piiriülese ettevõtlusega, nt teise ELi riiki eksportimise või sinna oma ettevõtte laiendamisega? Sellisel juhul saab Enterprise Europe Network teile anda tasuta nõuandeid.

Enda jaoks sobiva abi leidmiseks võite kasutada ka abiteenuse otsingut.

Viimati ajakohastatud: 05/05/2025
Jaga lehekülge