Meni

Napotitev delavcev v tujino

Za napotitev delavcev v EU velja določen sklop pravil. Kot delodajalec morate upoštevati pravila za napotitev delavcev, kadar:

  • ima vaše podjetje pogodbo s poslovnimi partnerji v drugi državi EU in morate zaradi zagotavljanja storitev v to državo za določeno obdobje napotiti svoje zaposlene
  • napotite zaposlenega na delo v podjetje v vaši lasti v drugi državi EU

V obeh primerih mora imeti napoteni delavec z vašim podjetjem sklenjeno delovno razmerje.

Pravila za napotitev delavcev veljajo tudi, kadar agencija za začasno delo na delo v vaše podjetje napoti osebo iz druge države EU (torej ne iz države, v kateri je registrirano ali posluje vaše podjetje). V tem primeru mora biti delovno razmerje sklenjeno med delavcem in agencijo. Napotite lahko tudi delavce, ki so državljani tretjih držav (držav zunaj EU), če zakonito prebivajo v eni od držav članic EU. Tudi zanje se uporabljajo pravila EU za napotitev delavcev.

Opozorilo

Praviloma morajo biti napoteni delavci najmanj en mesec pred napotitvijo vključeni v sistem socialnega zavarovanja matične države. V posameznih specifičnih primerih se lahko dovolijo krajši roki.

Pogoji dela in zaposlitve v državi gostiteljici

V času napotitve morate svojim zaposlenim zagotoviti enake pogoje dela in zaposlitve, kot veljajo (določeni zakonsko ali s splošno veljavnimi kolektivnimi pogodbami) v državi gostiteljici glede:

  • minimalnega počitka
  • maksimalnega delovnega časa
  • minimalnega plačanega letnega dopusta
  • plačila (z vsemi obveznimi elementi), kot je opredeljeno v nacionalni zakonodaji ali splošno veljavnih kolektivnih pogodbah
  • zdravja in varnosti pri delu
  • varstvenih ukrepov za nosečnice, ženske, ki so pred kratkim rodile, in mlade (mlajše od 18 let)
  • enake obravnave moških in žensk
  • pogojev nastanitve delavcev v državi gostiteljici, če to zagotovi delodajalec
  • dodatkov ali povračila stroškov, namenjenega kritju potnih stroškov ter stroškov za prehrano in nastanitev, kadar je to potrebno med napotitvijo

Če so pogoji dela in zaposlitve v vaši državi za delavce ugodnejši kot v državi gostiteljici, morate te pogoje ohraniti tudi med napotitvijo.

V večini sektorjev (z izjemo gradbeništva) zahteve glede plačila in letnega dopusta niso obvezne, če:

  • je osnovna montaža in/ali prva vgradnja nekaterih izdelkov, ki jo opravijo vaši specializirani delavci, sestavni del pogodbe s partnerjem v drugi državi ter
  • so vaši delavci v drugo državo napoteni za manj kot 8 dni na leto.

Opozorilo

Države EU se lahko po posvetovanju s predstavniki delodajalcev in delojemalcev odločijo, da zahteve države gostiteljice glede plačila in letnega dopusta ne veljajo, če celotna napotitev traja manj kot 1 mesec. Ta izjema ne velja za delavce, ki so na delo v tujino napoteni prek agencij za začasno delo.

Obveznost obveščanja napotenih delavcev

Če svoje zaposlene napotite na delo v tujino za obdobje več kot štirih zaporednih tednov, jim morate pred odhodom v pisni obliki zagotoviti naslednje informacije:

  • država ali države, v katerih bodo vaši zaposleni delali (država gostiteljica)
  • predvideno trajanje dela v tujini
  • valuta, v kateri naj bi se plačilo za delo izplačevalo
  • vsi prejemki (v denarju ali drugi), povezani z delovnimi nalogami
  • informacije o tem, ali je zagotovljena vrnitev, in če ja, pod katerimi pogoji
  • plačilo v skladu s pravom, ki se uporablja v državi članici gostiteljici
  • morebitni posebni dodatki, povezani z napotitvijo
  • pravila glede kritja potnih stroškov ter stroškov za prehrano in nastanitev
  • povezava na enotno uradno nacionalno spletno mesto o napotenih delavcih

Dolgotrajna napotitev

Če napotitev traja dlje kot 12 mesecev (oziroma 18 mesecev, če nacionalnim organom države gostiteljice predložite obrazloženo obvestilo), morate delavcem zagotoviti vse obvezne pogoje dela in zaposlitve države gostiteljice, razen pogojev v zvezi s prenehanjem pogodbe in dodatnimi pokojninami.

Več informacij o postopku predložitve obrazloženega obvestila boste našli na nacionalno spletišče države gostiteljice.

Obveznosti obveščanja

Kot delodajalec boste morda morali organom v državi gostiteljici pred začetkom napotitve (ali najpozneje ob začetku napotitve) poslati uradno obvestilo z naslednjimi podatki:

  • identiteta delodajalca
  • število napotenih delavcev
  • kontaktna oseba delodajalca
  • naslov delovnega mesta napotitve
  • predvideno trajanje napotitve, vključno z začetnim in končnim datumom
  • vrsta storitve, ki se opravlja med napotitvijo
  • kontaktna oseba, pristojna za stike z organi v državi gostiteljici

Poleg tega morate obvestiti pristojni organ države gostiteljice o morebitnih spremembah, na primer če napotitev ne bo izvedena ali je prekinjena.

Več o obveznostih obveščanja je na voljo na spletišču en države gostiteljice.

Pravila socialne varnosti za napotene delavce

Med začasnim delom v drugi državi članici EU lahko napoteni delavci ali samozaposleni delavci ostanejo vključeni v sistem socialne varnosti države, v kateri so delali pred napotitvijo.

Podjetje mora o tem predhodno obvestiti upravne organe države gostiteljice in vložiti vlogo za pridobitev obrazca, ki se imenuje prenosni dokument A1 (PD A1) en in ga izda nosilec socialne varnosti države, v kateri so delavci zavarovani. Prenosni dokument A1 potrjuje, da je napoteni delavec registriran v sistemu socialne varnosti v matični državi in da mu ni treba plačevati prispevkov za socialno varnost v državi napotitve.

Ob vložitvi vloge za prenosni dokument A1 je treba navesti začetni in končni datum napotitve v drugo državo EU. V obrazcu lahko navedete obdobje, ki ni daljše od 24 mesecev.

Če napotitev traja več kot 24 mesecev ali bi jo bilo treba podaljšati, lahko delodajalec:

  • pri izdajatelju prenosnega dokumenta A1 vloži vlogo za njegovo podaljšanje – to se ne odobri samodejno, saj se morata s podaljšanjem strinjati tako matična država kot država gostiteljica
  • zaposlenemu dovoli, da se vključi v sistem socialne varnosti države gostiteljice

Službena potovanja in napoteni delavci

Delavci, ki jih pošljete na službeno potovanje v drugo državo EU, da bi se tam udeležili konference, sestanka, sejma, usposabljanja itd., niso napoteni delavci. Za taka službena potovanja ne veljajo pravila za napotene delavce, saj v takem primeru delavci ne opravljajo storitev v državi gostiteljici.

Kar zadeva socialno varnost, pa morate, če svoje delavce pošljete na službeno potovanje, o tem po možnosti vnaprej obvestiti upravo države gostiteljice in vložiti vlogo za pridobitev prenosnega dokumenta A1 (PD A1) en .

Nacionalna spletišča in kontaktni podatki

Vsaka država EU ima spletno mesto s podrobnimi informacijami o napotitvi delavcev v tujino. Na nacionalnem spletišču so tudi kontaktne točke, ki med sabo sodelujejo in si izmenjujejo informacije, spremljajo pogoje dela in zaposlitve med napotitvijo in preiskujejo domnevne kršitve pravil.

Več informacij o določeni državi gostiteljici EU boste našli na ustreznem nacionalnem spletnem mestu s spodnjega seznama.

Izberite državo Open Končano

Nacionalni uradi za zvezo

Vsaka država ima pristojni organ, ki lahko odgovori na vprašanja o napotitvi delavcev. Za kontaktne podatke teh nacionalnih uradov za zvezo kliknite na gumb Obrnite se na nacionalne organe.

Ste samozaposleni in nameravate nekaj mesecev delati v tujini. Če vas zanima, katere formalnosti so potrebne, si oglejte pogosta vprašanja.

Več informacij

Več informacij je na voljo v kratkem priročniku o napotitvi delavcev na delo.

Glej tudi praktični vodnik o zakonodaji o napotitvi delavcev.

Glej tudi

Zakonodaja EU

Potrebujete pomoč podporne službe?

Obrnite se na specializirane službe za pomoč

Svetovalci mreže EURES

Pri svetovalcih mreže EURES lahko dobite informacije o delovnih pogojih in pomoč pri postopkih zaposlovanja v svoji državi ali čezmejnem območju.

Ali se vaše vprašanje nanaša na poslovanje čez mejo, na primer izvoz ali širitev v drugo državo EU? V tem primeru vam mreža Enterprise Europe Network svetuje brezplačno.

Za iskanje ustrezne pomoči lahko uporabite tudi iskalnik služb za pomoč.

Nazadnje pregledano: 25/04/2024
Daj to stran v skupno rabo