Nabídka

Časté otázky - Rodinné dávky

Před šesti měsíci jsem odjela studovat do Belgie. Mohu tam zažádat o dávky spojené s mateřskou dovolenou? Open Zavřít

NE – V Belgii mají na zákonné přídavky v mateřství či dávky vyplácené během mateřské dovolené právo pouze osoby zaměstnané nebo samostatně výdělečně činné.

Žiju v Nizozemsku, ale pracuju v Německu, kde mám nárok na přídavky na děti. Můj manžel se mnou v Nizozemsku bydlí, ale je nezaměstnaný. Podle nizozemských právních předpisů má však na pobírání přídavků na děti rovněž nárok. Můžeme tedy pobírat přídavky na děti z Německa i Nizozemska? Open Zavřít

NE – Přídavky na děti byste měli dostávat pouze z Německa. Pokud máte na rodinné dávky nárok ve více než jedné zemi, příslušné vnitrostátní orgány rozhodnou, která strana je bude vyplácet. Celou výši dávek dostanete pouze z jedné země. Nároky vyplývající ze zaměstnání mají vždy přednost před těmi, které jsou odvozeny z důchodů či dávek v nezaměstnanosti.
Pokud by však dávky z Německa byly nižší než ty, na které máte nárok v Nizozemsku, budou vám nizozemské orgány vyplácet příslušný rozdíl.

Jsem ze Slovinska, ale každý den dojíždím za prací do Rakouska. Máme se ženou nárok na přídavky na děti v Rakousku, i když naše rodina žije ve Slovinsku? Open Zavřít

V principu ano.
Pokud však vaše manželka ve Slovinsku pracuje a má tak na rodinné dávky nárok i ona, příslušné vnitrostátní orgány rozhodnou, která strana je bude vyplácet. Celou výši dávek dostanete pouze z jedné země. Vyplývá-li váš nárok na dávky v obou zemích ze zaměstnání, obdržíte dávky ze země, ve které žijí vaše děti, tj. ze Slovinska.
Pokud by však dávky ze Slovinska byly nižší než ty, na které máte nárok v Rakousku, budou vám rakouské orgány vyplácet příslušný rozdíl.

Pocházím z Portugalska, ale byl jsem na šest měsíců pracovně vyslán do Francie, kde zůstanu ještě rok. Mohu ve Francii zažádat o přídavky na své dítě, které se narodilo před dvěma měsíci a bydlí v Lisabonu? Open Zavřít

NE – Jako vyslaný pracovník jste pojištěn v systému sociálního zabezpečení domovské země, a to i v případě, že pracujete v zahraničí. Na rodinné dávky máte proto nárok pouze v Portugalsku.

Pracuju v Německu, manžel ve Švýcarsku, ale žijeme spolu s našimi dětmi v Rakousku. Z které země budeme dostávat přídavky na děti? Open Zavřít

Na pobírání přídavků na děti máte nárok ve Švýcarsku nebo v Německu. Celou výši dávek dostanete pouze z jedné země. Vyplývá-li váš nárok na dávky v obou zemích ze zaměstnání, i když vaše děti žijí ve třetí zemi, budete dávky dostávat z té země, kde pracujete a kde jsou tyto dávky vyšší.

Můj manžel, který žije ve Švédsku, pobírá nadále přídavky na děti i poté, co jsme se rozvedli a já jsme se vrátila do Estonska. Mohla bych tyto peníze na naše dvě děti, které žijí se mnou, dostávat já? Open Zavřít

ANO – Obraťte se na úřad zabývající se rodinnými dávkami v Estonsku a požádejte jej, aby dávky vyplácel přímo vám, protože vy jste ta osoba, která rodinu ve skutečnosti živí.

Nemám práci. Mám nárok na rodinné dávky? Open Zavřít

Na rodinné dávky máte nárok podle právních předpisů země, která vám vyplácí dávky v nezaměstnanosti, i když vaší rodinní příslušníci bydlí v jiné zemi EU. Pokud jste nezaměstnaným přeshraničním pracovníkem, bude vám dávky v nezaměstnanosti vyplácet země, ve které bydlíte (nikoli tedy země, kde jste byli naposledy pojištěni). V tomto případě bude země, ve které bydlíte, odpovědná i za vyplácení rodinných dávek. Nárok na rodinné dávky se odvíjí od právních předpisů jednotlivých zemí, takže se obraťte na úřad sociálního zabezpečení v místě svého bydliště.

Jsem v důchodu. Kdo mi bude vyplácet rodinné dávky? Open Zavřít

Jestliže jste v důchodu, dostanete rodinné dávky obvykle od státu, který vám vyplácí i důchod (za předpokladu, že vaše děti bydlí ve stejné zemi). Pokud vaše děti bydlí v zemi, která vám důchod nevyplácí, a vy dostáváte důchod z více než jedné země EU, může vám rodinné dávky proplácet ta země, kde jste byli pojištěni nejdéle.

Pracuji v zemi EU. Manžel(ka) bydlí s dětmi v jiné zemi EU, kde i pracuje. Která země nám bude proplácet rodinné dávky? Open Zavřít

Pokud rodiče pracují ve dvou různých zemích EU a děti bydlí v jedné z těchto dvou zemí, je za vyplácení rodinných dávek odpovědná ta země, ve které bydlí děti. Nárok na vyplácení rodinných dávek v zemi, ve které pracujete, je pozastaven až do výše dávek, kterou poskytuje země, ve které pracuje váš manžel nebo manželka a bydlí vaše děti. Pokud výše rodinných dávek, kterou proplácí země, ve které pracuje váš manžel nebo manželka a bydlí vaše děti, je nižší než v zemi, kde pracujete vy, bude tento rozdíl dorovnán doplatkem ze země, ve které pracujete vy.

Kde můžete uplatnit nárok na dávky, jestliže členové vaší rodiny bydlí v různých zemích EU? Open Zavřít

Nárok na rodinné dávky vám obvykle vzniká v zemi, kde pracujete nebo pobíráte dávky v nezaměstnanosti. Žádost musíte podat u příslušného orgánu v tomto státě (v případě potřeby přes svého zaměstnavatele). Tento orgán se pak obrátí na orgány zemí, ve kterých členové vaší rodiny bydlí, a požádá je o informace ohledně složení rodiny (počet rodinných příslušníků, jejich věk, adresa apod.). Jestliže země, kde pracujete, není podle tzv. pravidel přednosti za vyplácení vašich dávek odpovědná, pošle orgán vaši žádost orgánu v příslušné zemi, který vaší žádost vyřídí, jako kdybyste ji podali tam.

Mohu dostávat rodinné dávky ze dvou zemí pro stejného rodinného příslušníka během stejného období, pokud na ně mám v obou zemích nárok? Open Zavřít

NE – Nemůžete dostávat rodinné dávky dvakrát během stejného období a na stejného rodinného příslušníka. V případě souběhu nároků se uplatňují pravidla přednosti. Podle těchto pravidel bude nárok na vyplácení rodinných dávek v jednom státě pozastaven. Toto zastavení však není nikdy úplné: vyplácení dávek v jedné zemi bude zastaveno až do výše dávek, které jsou vypláceny podle právních předpisů země, která má přednost. To znamená, že pokud jsou „pozastavené" rodinné dávky vyšší než dávky poskytované zemí, která má přednost, bude muset země s vyššími dávkami platit doplatek, který odpovídá rozdílu ve výši těchto dvou dávek.

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu

Právní předpisy EU

Poslední kontrola: 15/04/2024
Sdílet tuto stránku