Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 08/09/2015

shopping

Gwarancja: naprawa, wymiana, zwrot pieniędzy

Bezpłatny, dwuletni okres gwarancji (gwarancja prawna)

Niezależnie od tego, czy towary zakupiłeś w sklepie czy przez internet – zgodnie z prawem UE przez co najmniej dwa lata masz prawo do bezpłatnej gwarancji.

Ten dwuletni okres gwarancji jest wymogiem minimalnym, a przepisy krajowe w poszczególnych krajach mogą gwarantować dodatkową ochronę. Należy pamiętać, że wszelkie odstępstwa od przepisów UE muszą być zawsze korzystne dla konsumentów.

Jeśli produkt kupiony przez Ciebie na obszarze UE jest wadliwy bądź nie wygląda lub nie działa tak, jak zapewniano w opisie, sprzedawca ma obowiązek jego nieodpłatnej naprawy lub wymiany albo udzielenia zniżki lub zwrotu pieniędzy. W niektórych krajach od samego początku będziesz miał możliwość wyboru jednej z tych opcji. W innych – będziesz mógł wystąpić o pełen lub częściowy zwrot pieniędzy jedynie wtedy, gdy naprawa lub wymiana towaru okaże się niemożliwa.

Pamiętaj, że nie możesz domagać się zwrotu pieniędzy w przypadku wystąpienia niewielkiej wady, np. porysowania opakowania płyty kompaktowej.

Okres dwuletniej gwarancji rozpoczyna się z datą otrzymania towarów. W niektórych krajach UE jesteś zobowiązany do powiadomienia sprzedawcy o wadzie towaru w ciągu dwóch miesięcy od jej stwierdzenia, w przeciwnym wypadku możesz utracić prawo do gwarancji.

Wystarczy, że w terminie sześciu miesięcy od otrzymania towaru, wykażesz sprzedawcy, że zakupiony towar jest wadliwy lub niezgodny z opisem. Jednak w większości krajów UE po upływie tego sześciomiesięcznego okresu będziesz musiał udowodnić, że wada istniała już w chwili otrzymania towaru, na przykład przez wykazanie, że wada wynika ze złej jakości zastosowanych materiałów.

Za usunięcie wady zawsze odpowiada sprzedawca. W niektórych krajach UE masz także prawo do odszkodowania od producenta.

Europejskie Centrum Konsumenckiew Twoim kraju może udzielić Ci więcej informacji na temat dodatkowych praw, które przysługują Ci na mocy prawa krajowego, lub pomóc w razie problemu z towarami zakupionymi w tym lub innym kraju UE.

Prawdziwa historia

Niezgodność towaru z umową nie zawsze jest od razu widoczna

Mirek zamówił laptopa, który działał bez zarzutu. Jednak ponad rok po zakupie zorientował się, że pojemność pamięci zainstalowanej w laptopie była mniejsza niż powinna być.

Nie od razu zdał sobie sprawę z tego problemu, a laptop nadal działał. Jednak ponieważ w chwili zakupu komputer nie był zgodny z zapewnieniami sprzedawcy, Mirkowi udało się uzyskać zwrot pieniędzy.

 

Dodatkowe gwarancje (gwarancja handlowa)

Wiele sklepów i producentów często oferuje dodatkową gwarancję handlową (zwaną zazwyczaj po prostu „gwarancją"), której koszt albo wliczony jest w cenę towaru albo za którą trzeba dodatkowo zapłacić. Tego rodzaju gwarancja może oferować lepszą ochronę, ale w żadnym wypadku nie zastępuje ani nie skraca minimalnego okresu dwuletniej gwarancji.

Zatem jeśli sklep oferuje Ci nowy towar taniej „bez gwarancji", oznacza to jedynie, że nie masz dodatkowej ochrony. Nadal przez dwa lata możesz dochodzić swoich praw, jeśli towar okaże się wadliwy lub niezgodny z zapewnieniami sprzedawcy.

Prawdziwa historia

Dwuletni okres prawnej gwarancji nie może być skrócony poprzez gwarancję handlową

Carla kupiła suszarkę do włosów z półroczną gwarancją sprzedawcy.

Po ośmiu miesiącach urządzenie się zepsuło, więc zaniosła je do sklepu. Sprzedawca powiedział jej wówczas, że gwarancja wygasła i że nie przysługuje jej zwrot pieniędzy.

Carla jednak słusznie zauważyła, że zgodnie z przepisami UE dotyczącymi ochrony konsumentów ma pełne dwa lata bezpłatnej gwarancji, a sześciomiesięczna gwarancja sprzedawcy zapewniała jej jedynie dodatkową ochronę.

Towary używane

Towary używane kupowane od przedsiębiorcy również są objęte co najmniej dwuletnią gwarancją. Jednak prawo do gwarancji nie przysługuje w przypadku towarów zakupionych od osoby prywatnej.

W niektórych krajach w przypadku towarów używanych nabywca i sprzedawca mogą uzgodnić okres gwarancji poniżej dwóch lat, nie krótszy jednak niż jeden rok. Te ustalenia powinny być dla Ciebie jasne w chwili zakupu.

Pomoc i porady

W tym przypadku 28 państw członkowskich UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia

Retour au texte en cours.