Ścieżka nawigacji

Podziel się 
	Udostępnij na Facebook
  
	Twitter
  
	Udostępnij na google+
  
	Udostępnij na linkedIn

Zakupy

Ostatnia aktualizacja : 14/03/2014

Gwarancja

W dniu 13 czerwca 2014 r. w UE zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące praw konsumentów. Szczegółowe informacje na temat nowych praw oraz innych zmian znajdują się tutaj English.

Dwuletnia gwarancja

Bez względu na to, w jakim kraju UE dokonasz zakupu towarów, jeżeli okażą się one wadliwe lub niezgodne z zapewnieniami sprzedawcy, przez dwa lata masz prawo do ich naprawy lub wymiany. W przypadku gdy naprawa lub wymiana w rozsądnym czasie okaże się kłopotliwa lub niemożliwa, możesz zażądać zwrotu pieniędzy lub obniżenia ceny.

Dwuletni okres gwarancji rozpoczyna się z chwilą dostarczenia towaru, a Ty jesteś zobowiązany do powiadomienia sprzedawcy o wadzie wyrobu w ciągu dwóch miesięcy od jej stwierdzenia.

Gwarantem zawsze jest sprzedawca. W niektórych krajach UE masz także prawo do odszkodowania od producenta.

Prawdziwa historia

Niezgodność towaru z umową nie zawsze jest od razu widoczna

Mirek kupił laptop, który działał bez zarzutu. Jednak ponad rok po zakupie zorientował się, że pojemność pamięci zainstalowanej w laptopie była mniejsza niż powinna być.

Mimo, iż Mirek nie od razu zdał sobie sprawę z tego problemu, a laptop działał poprawnie, udało się uzyskać zwrot pieniędzy, ponieważ w chwili zakupu komputer nie był zgodny z zapewnieniami sprzedawcy.

Dodatkowa gwarancja sprzedawcy

Sklepy często oferują dodatkową gwarancję zawartą w cenie produktu lub za dodatkową opłatą. Nie zastępuje ona jednak co najmniej dwuletniej gwarancji, która zawsze Ci przysługuje.

Jeśli sklep oferuje Ci nowy towar taniej „bez gwarancji”, oznacza to jedynie, że nie masz dodatkowej ochrony. Nadal przez dwa lata możesz dochodzić swoich praw, jeśli towar okaże się wadliwy lub niezgodny z zapewnieniami sprzedawcy.

Prawdziwa historia

Dwuletni okres gwarancji nie może być skrócony poprzez gwarancję handlową.

Carla kupiła suszarkę do włosów z półroczną gwarancją sprzedawcy.

Po ośmiu miesiącach urządzenie się zepsuło, więc zaniosła je do sklepu. Sprzedawca powiedział jej wówczas, że gwarancja wygasła i że nie przysługuje jej zwrot pieniędzy.

Carla jednak słusznie zauważyła, że zgodnie z przepisami UE dotyczącymi ochrony konsumentów ma pełne dwa lata gwarancji, a sześciomiesięczna gwarancja sprzedawcy zapewniała jej jedynie dodatkową ochronę.

Towary używane

W przypadku towarów używanych nabywca i sprzedawca mogą uzgodnić okres gwarancji poniżej dwóch lat, nie krótszy jednak niż jeden rok. Te ustalenia powinny być dla Ciebie jasne w chwili zakupu.

Pomoc

Pomoc

Nie znalazłeś potrzebnych informacji? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu?

Footnote

W tym przypadku 27 państw UE, Islandia, Liechtenstein i Norwegia

Retour au texte en cours.