Naršymo kelias

Atnaujinta 2016-04-04

family

Tėvų vykdomas vaikų grobimas

Jei buvęs jūsų partneris neteisėtai išsivežė jūsų vaiką į kitą ES šalį (be jūsų leidimo arba pažeisdamas šalies, kurioje jūs ir vaikas gyvenate, teismų sprendimus), galite pradėti teisinę procedūrą ir siekti, kad jūsų vaikas būtų grąžintas.

Tarptautinio vaikų grobimo klausimais besirūpinančios centrinės institucijos gali jums padėti imtis reikiamų veiksmų.

Jei bus įvykdyti visi teisiniai reikalavimai, šalyje, į kurią išvežtas vaikas, bylą nagrinėjantys teismai priims sprendimą vaiką grąžinti.

Galimos išimtys:

  • jei vaikui šalyje, kurioje gyveno prieš pagrobimą, grėsė pavojus,
  • jei vaikas jau pakankamai didelis, kad galėtų pareikšti, kad grįžti nenori.

Teoriškai tiek jums, tiek jūsų vaikui per teismo procesą turėtų būti suteikta galimybė būti išklausytiems teisme.

Taigi negalima pagrobti vaiko ir tikėtis, kad teismo sprendimas dėl vaiko globos bus atšauktas, o kitos valstybės narės teisme bus priimtas kitoks sprendimas.

Jei norite pabandyti pakeisti teismo sprendimą, reikia eiti į tos šalies, kurioje sprendimas priimtas, teismą.

Išimtys

Šios taisyklės netaikomos Danijoje ir EEE šalyse (Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje).

Tačiau Danija, Islandija, Norvegija ir Šveicarija yra pasirašiusios 1980 m. Hagos konvenciją dėl vaikų grobimo français English, tad su šiomis šalimis susiję grobimo atvejai nagrinėjami vadovaujantis šia konvencija arba kitais tarptautiniais susitarimais.

 

Atsitikimas

Užtikrinti, kad būtų paisoma vaiko globos teisių

Irena ir Vincento 14 metų gyveno Italijoje, tačiau dabar skiriasi. 2007 m. Italijos teismas skyrė Vincenzo jų dukters Alessandros globą ir liepė ją laikinai apgyvendinti vaikų namuose Pizoje. Tą pačią dieną Irena su savo dukra išvyko iš Italijos į Slovėniją.

Slovėnijos teismas pripažino Italijos teismo sprendimą ir pradėjo Alessandros grąžinimo jos tėvui procedūrą, tačiau Irena šiam sprendimui pasipriešino.

Atsižvelgdamas į vaiko interesus Slovėnijos teismas skyrė Irenai laikiną Alessandros globą. Savo sprendimą jis motyvavo tuo, kad apgyvendinimas vaikų namuose Italijoje galėtų padaryti mergaitei nepataisomą psichologinę žalą. Be to, Slovėnijos teisme Alessandra išreiškė norą likti gyventi su mama.

Vincenzo pateikė apeliacinį skundą dėl Slovėnijos teismo sprendimo. Alessandra buvo grąžinta į Italiją.

ES teisės aktai
  • Jurisdikcija ir teismo sprendimų, susijusių su santuoka ir tėvų pareigomis, pripažinimas bei vykdymas čeština Dansk Deutsch Ελληνικά español suomi français magyar italiano Nederlands polski português română svenska English
Viešosios konsultacijos
    Pagalbos tarnybos
    Pagalba ir patarimai