Najczęściej zadawane pytania - Co to jest zawód regulowany

Jeśli w Twoim kraju pochodzenia ani Twój zawód, ani zasady przygotowania do niego nie są regulowane, konieczne może być wykazanie, że wykonywałeś go przez co najmniej przez 1 rok w ciągu ostatnich dziesięciu lat, zanim będziesz mógł podjąć pracę w innym kraju czy nawet świadczyć tam usługi tymczasowo.

TAK — Możesz podjąć pracę w Finlandii na takich samych warunkach jak Finowie. Jednak powinieneś pamiętać, że nawet jeśli Twój zawód nie jest regulowany jako taki w Finlandii, może być uważany za część innego zawodu, który jest regulowany. Informacje na ten temat możesz uzyskać w fińskim punkcie kontaktowym ds. uznawania kwalifikacji zawodowych.

TAK — Unijne przepisy mają także zastosowanie w przypadku krajów spoza UE należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein i Norwegia) oraz w przypadku Szwajcarii. W przypadku Szwajcarii obowiązują jednak specjalne zasady. Więcej informacji możesz uzyskać w szwajcarskim punkcie kontaktowym ds. uznawania kwalifikacji zawodowych.

Przepisy unijne dotyczą tylko uznawania kwalifikacji uzyskanych w krajach UE (niektóre szczególne zasady mają także zastosowanie w przypadku Szwajcarii). Fakt, że Twoje kwalifikacje uzyskane w Argentynie uznano w Hiszpanii, nie jest równoznaczny z tym, że zostaną one uznane we Włoszech, chyba że wykonywałeś swój zawód przez co najmniej trzy lata w Hiszpanii, zanim wystąpiłeś o uznanie kwalifikacji we Włoszech.

Jeśli w Belgii ani Twój zawód, ani zasady przygotowania do niego nie są regulowane, konieczne może być wykazanie, że wykonywałeś go przez co najmniej dwa lata w ciągu ostatnich dziesięciu lat, zanim będziesz mógł podjąć pracę we Francji czy nawet świadczyć tam usługi tymczasowo. Paski wynagrodzeń lub zaświadczenia od pracodawców muszą być akceptowane, o ile wyraźnie określono w nich charakter Twojej działalności zawodowej.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Zwróć się do organów krajowych
Ostatnio sprawdzono: 30/11/2023
Udostępnij tę stronę