Časté otázky - Zdravotní pojištění při dočasném pobytu

Ne. Evropský průkaz zdravotního pojištění kryje náklady na nezbytnou lékařskou péči nebo ošetření, které nelze odložit do vašeho návratu domů a musíte je podstoupit během pobytu v jiné zemi EU.
Rozhoduje o tom poskytovatel zdravotní péče, a to s přihlédnutím k vašemu zdravotnímu stavu, délce vašeho pobytu v dané zemi a k tomu, zda je ošetření nutné a nemůže být odloženo až do doby, než se vrátíte domů.
Ano. Dočasné náhradní potvrzení vám zaručuje stejná práva jako evropský průkaz zdravotního pojištění. Pro pojišťovny by však nemělo být běžnou praxí vydávat místo průkazu pouze náhradní potvrzení. Dočasné náhradní potvrzení by mělo být poskytováno jen za výjimečných okolností, kdy není možné vydat evropský průkaz zdravotního pojištění, například v případě krádeže nebo ztráty průkazu, pokud jste již v zahraničí nebo jste na odjezdu do zahraničí a nový průkaz by se nestihl vydat.
Ne. V rámci EU cestovní pojištění uzavírat nemusíte. Nezapomeňte ale, že evropský průkaz zdravotního pojištění se nevztahuje na soukromou zdravotní péči, na zásah horské služby v lyžařských střediscích, ztrátu nebo odcizení majetku, repatriaci apod. Pokud chcete být pojištěna i proti těmto rizikům, měla byste k průkazu EHIC ještě uzavřít cestovní pojištění.
Ano. Ano, pokud jste pojištěn v rámci zákonného systému zdravotního pojištění v některé ze zemí EU a chystáte se odjet do jiného státu EU, máte nárok na evropský průkaz zdravotního pojištění. Existuje pouze jediná výjimka: státní příslušníci zemí, které nejsou součástí EU, nemohou uplatňovat ani získat evropský průkaz zdravotního pojištění v Dánsku ,na Islandu, v Lichtenštejnsku, Norsku a Švýcarsku, pokud tam jsou již pojištěni.
Průkaz se vztahuje na veškeré lékařské kontroly a ošetření během vašeho těhotenství en, včetně porodu mimo plánovaný termín (např. pokud začnete během pobytu v zahraničí předčasně rodit).
Ano. Pokud trpíte chronickým onemocněním (např. diabetem, astmatem, rakovinou nebo potřebujete dialýzu), máte nárok na jakékoli ošetření, které se považuje za nezbytné en vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu a délce vašeho pobytu v zahraničí. V případě zdravotní péče, která vyžaduje speciální vybavení nebo specializovaný personál (např. dialýza, oxygenoterapie, chemoterapie), byste však měl ještě před odjezdem získat předběžný souhlas poskytovatele zdravotní péče v cílové zemi. Nezapomínejte ale, že průkaz EHIC nepokrývá náklady na plánovanou zdravotní péči, tzn. pokud je léčba nebo lékařský zákrok účelem vaší cesty do zahraničí.

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu

Právní předpisy EU

Poslední kontrola: 06/11/2023
Sdílet tuto stránku