Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 29/05/2017

Gwarancje i zwroty

Zgodnie z przepisami UE sprzedawca musi dokonać naprawy bądź wymiany produktu bądź obniżyć cenę lub zwrócić pieniądze, jeżeli zakupiony towar okaże się wadliwy bądź nie wygląda lub nie działa tak, jak przedstawiono w opisie.

Jeśli kupiłeś towary lub usługi w internecie lub poza sklepem (telefonicznie, korespondencyjnie lub od sprzedawcy obwoźnego), masz prawo odstąpienia od umowy i zwrotu zakupionego towaru w terminie 14 dni, bez podania jakiejkolwiek przyczyny i bez żadnego uzasadnienia.

Szczególne warunki korzystania z gwarancji i odstąpienia od umowy zakupu:

Gwarancje w odniesieniu do wadliwych towarów

Bezpłatny, dwuletni okres gwarancji (gwarancja prawna) na wszystkie towary

Niezależnie od tego, czy towary zakupiłeś w sklepie czy przez internet – zgodnie z prawem UE przez co najmniej dwa lata masz prawo do bezpłatnej gwarancji.

Ten dwuletni okres gwarancji jest wymogiem minimalnym, a przepisy krajowe w poszczególnych krajach mogą gwarantować dodatkową ochronę. Jednak wszelkie odstępstwa od przepisów UE muszą być zawsze korzystne dla konsumentów.

Jeśli produkt kupiony przez Ciebie na obszarze UE okaże się wadliwy bądź nie wygląda lub nie działa tak, jak przedstawiono w opisie, sprzedawca ma obowiązek jego nieodpłatnej naprawy lub wymiany albo udzielenia zniżki lub zwrotu pieniędzy.

Zazwyczaj będziesz mógł wystąpić o pełny lub częściowy zwrot pieniędzy jedynie wtedy, gdy naprawa lub wymiana towaru okaże się niemożliwa.

Nie możesz domagać się zwrotu pieniędzy w przypadku wystąpienia niewielkiej wady, np. porysowania opakowania płyty kompaktowej.

Jak ubiegać się o naprawę lub wymianę towaru bądź zwrot pieniędzy

Okres dwuletniej gwarancji rozpoczyna się z datą otrzymania towarów.

 • W niektórych krajach UE jesteś zobowiązany do powiadomienia sprzedawcy o wadzie towaru w ciągu dwóch miesięcy od jej stwierdzenia, w przeciwnym wypadku możesz utracić prawo do gwarancji.
 • Wystarczy, że w terminie sześciu miesięcy od otrzymania towaru wykażesz sprzedawcy, że zakupiony towar jest wadliwy lub niezgodny z opisem.
 • W większości krajów UE po upływie tego sześciomiesięcznego okresu będziesz musiał udowodnić, że wada istniała już w chwili otrzymania towaru, na przykład przez wykazanie, że wada wynika ze złej jakości zastosowanych materiałów.

Za znalezienie rozwiązania zawsze odpowiada sprzedawca. W niektórych krajach UE masz także prawo do uzyskania odszkodowania od producenta.

Europejskie Centrum KonsumenckieEnglish w Twoim kraju może pomóc Ci w razie problemu z towarami zakupionymi w tym lub innym kraju UE.

Prawdziwa historia Niezgodność towaru z umową nie zawsze jest od razu widoczna

Mirek zamówił laptopa, który działał bez zarzutu. Jednak ponad rok po zakupie zorientował się, że pojemność pamięci zainstalowanej w laptopie była mniejsza niż powinna być.

Nie od razu zdał sobie sprawę z tego problemu, a laptop nadal działał. Jednak ponieważ w chwili zakupu komputer nie był zgodny z zapewnieniami sprzedawcy, Mirkowi udało się uzyskać zwrot pieniędzy.

Dodatkowe gwarancje (gwarancja handlowa)

Wiele sklepów i wielu producentów często oferuje dodatkową gwarancję handlową (zwaną zazwyczaj po prostu „ gwarancją"), której koszt albo wliczony jest w cenę towaru albo za którą trzeba dodatkowo zapłacić.

Tego rodzaju gwarancja może oferować lepszą ochronę, ale w żadnym wypadku nie zastępuje ani nie skraca minimalnego okresu dwuletniej gwarancji, którą zawsze zapewniają unijne przepisy.

Zatem jeśli sklep oferuje Ci nowy towar taniej „bez gwarancji", oznacza to jedynie, że nie masz dodatkowej ochrony. Nadal przysługuje Ci bezpłatna dwuletnia gwarancja, jeśli towar okaże się wadliwy lub niezgodny z zapewnieniami sprzedawcy.

Prawdziwa historia Dwuletni okres prawnej gwarancji nie może być skrócony poprzez gwarancję handlową

Carla kupiła suszarkę do włosów z półroczną gwarancją sprzedawcy.

Po ośmiu miesiącach urządzenie się zepsuło, więc zaniosła je do sklepu. Sprzedawca powiedział jej wówczas, że gwarancja wygasła i że nie przysługuje jej zwrot pieniędzy.

Carla jednak słusznie zauważyła, że zgodnie z przepisami UE dotyczącymi ochrony konsumentów ma pełne dwa lata bezpłatnej gwarancji, a sześciomiesięczna gwarancja sprzedawcy zapewniała jej jedynie dodatkową ochronę. Sprzedawca wymienił suszarkę na nową.

Towary używane

Towary używane kupowane od przedsiębiorcy również są objęte co najmniej dwuletnią gwarancją. Jednak prawo do gwarancji nie przysługuje w przypadku towarów zakupionych od osoby prywatnej lub na aukcjach publicznych.

W niektórych krajach nabywca i sprzedawca mogą uzgodnić okres gwarancji poniżej dwóch lat, ale nie może on być krótszy niż jeden rok. Te ustalenia powinny być dla Ciebie jasne w chwili zakupu.

 

Więcej informacji na temat dodatkowych praw, które przysługują Ci na mocy prawa krajowego, znajdziesz w przepisach dotyczących gwarancji prawnych i handlowych obowiązujących w kraju, w którym dokonałeś zakupu:

Wybierz kraj

* Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji od organów administracji krajowej

Anulowanie i zwrot zamówionych towarów

Masz 14 dni, aby odstąpić od umowy i zwrócić towar zakupiony poza sklepem (w internecie, przez telefon lub w sprzedaży wysyłkowej)

W UE w ciągu 14 dni możesz zwrócić zakupiony towar i przysługuje Ci prawo do zwrotu pieniędzy. W tym okresie możesz odstąpić od zakupu z dowolnego powodu – możesz się zwyczajnie rozmyślić.

Czternastodniowy okres na odstąpienie od zakupu nie ma zastosowania między innymi w odniesieniu do:

 • zakupu biletów lotniczych, kolejowych lub biletów na koncert oraz rezerwacji hotelu, wynajmu samochodów, usług gastronomicznych w odniesieniu do konkretnych dat
 • regularnej dostawy żywności i napojów (np. dostawy mleka przez mleczarza)
 • zakupu towarów wyprodukowanych na specjalne lub indywidualne zamówienie (np. garnitur na miarę)
 • zakupu zapieczętowanych towarów audiowizualnych lub oprogramowania, np. płyt DVD, których opakowanie zostało otwarte po zakupie
 • zakupu internetowych treści cyfrowych, gdy rozpoczęło się już ich pobieranie lub transmisja
 • towarów zakupionych od osoby prywatnej, a nie od firmy
 • pilnych napraw i prac konserwacyjnych, na przykład jeśli wezwiesz hydraulika do naprawy nieszczelnego prysznica, nie możesz zmienić zdania po tym, jak wyraziłeś zgodę na cenę usługi.

Jeśli kupujesz towary w sklepie, nie możesz ich zwrócić i uzyskać zwrotu kosztów ani wymienić na nowe, chyba że produkt jest wadliwy. Jednak wiele sklepów dobrowolnie oferuje klientom możliwość zwrotu lub wymiany towarów w pewnych okresach. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź, czy sklep oferuje taką możliwość.

Prawdziwa historia: w przypadku niektórych rodzajów zakupów nie możesz zmienić zdania

Jane kupiła online bilet na koncert grupy U2 w Irlandii. Następnego dnia dowiedziała się, że w dniu koncertu będzie musiała wyjechać za granicę i postanowiła anulować zakup. Jednak sprzedawca odmówił anulowania zamówienia i zwrotu pieniędzy.

Jak anulować dokonany zakup

Czternastodniowy okres, w którym możesz odstąpić od zakupu, rozpoczyna się z dniem otrzymania zamówionego towaru.W przypadku umów dotyczących usług, okres ten wygasa 14 dni po zawarciu umowy. Jeżeli okres, w którym możesz odstąpić od umowy, wygasa w dzień wolny od pracy, termin zostaje przedłużony do następnego dnia roboczego.

Musisz poinformować sprzedającego o swojej decyzji o odstąpieniu od umowy sprzedaży. Pamiętaj, że nie wystarczy tylko odesłać niechciane towary. Sprzedawca jest zobowiązany udostępnić Ci standardowy formularz odstąpienia od umowy , za pomocą którego będziesz mógł poinformować go o swojej decyzji o odstąpieniu od umowy. Jednak nie musisz korzystać z tego formularza.

Jesteś zobowiązany do odesłania otrzymanych towarów w terminie 14 dni od poinformowania sprzedawcy o swojej decyzji o odstąpieniu od umowy.

W tym celu możesz na przykład dołączyć do zwracanych pocztą towarów pisemne oświadczenie lub wysłać je faksem bądź pocztą elektroniczną.

Sprzedawca ma obowiązek zwrócić Ci pieniądze w ciągu 14 dni od otrzymania powiadomienia o anulowaniu zakupu, jednak okres ten może zostać przedłużony, jeśli sprzedawca nie otrzymał zwróconych towarów lub potwierdzenia, że zostały one odesłane.

Zwrotowi podlegają również koszty wysyłki, jakie musiałeś je zapłacić przy dokonywaniu zakupu. Niemniej jednak przedsiębiorca może obciążyć Cię dodatkowymi kosztami, w przypadku gdy wybrałeś niestandardowy rodzaj dostawy (np. wysyłkę ekspresową).

Sprzedawca powinien poinformować Cię, że będziesz musiał ponieść koszty zwrotu towarów. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał ponieść te koszty. Nie musisz uiszczać żadnych dodatkowych opłat, o których nie zostałeś poinformowany.

W przypadku dużych towarów (takich jak duże urządzenia gospodarstwa domowego) sprzedawca musi podać co najmniej szacunkowe koszty zwrotu towarów.

Duże towary, które zakupiono od sprzedawcy obwoźnego i natychmiast dostarczono, sprzedawca zawsze musi odebrać na własny koszt.

Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy