Najczęściej zadawane pytania - Transfer zasiłku dla bezrobotnych
Jak mogę się upewnić, że nie stracę zasiłku dla bezrobotnych, jeśli wyjadę do innego kraju UE w poszukiwaniu pracy?
Po upływie czterech tygodni od rejestracji wystąp o formularz U2 w kraju, w którym przyznano Ci status osoby bezrobotnej. Formularz ten upoważnia Cię do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych podczas poszukiwania pracy za granicą. Kiedy otrzymasz formularz, przedstaw go publicznej służbie zatrudnienia w nowym kraju.
Po przyjeździe do nowego kraju zarejestruj się w miejscowej służbie zatrudnienia jako osoba szukająca pracy. Aby nie stracić zasiłku, zrób to w ciągu siedmiu dni od dnia, w którym przestałeś być do dyspozycji krajowych służb zatrudnienia w kraju, który opuściłeś.
Kiedy powinienem ubiegać się o przedłużenie transferu swojego zasiłku dla bezrobotnych?
Aby mieć pewność, że nie stracisz zasiłku dla bezrobotnych, powinieneś ubiegać się o przedłużenie jego transferu możliwie jak najszybciej. Masz obowiązek zrobić to przed upływem pierwszych trzech miesięcy.
Jestem bezrobotny i pochodzę z Bułgarii. Czy mogę szukać pracy w innym kraju UE i przenieść tam swoje świadczenia?
TAK – dotyczy to wszystkich krajów UE. Szwajcaria nadal stosuje ograniczenia wobec obywateli Bułgarii, Chorwacji i Rumunii.
Ograniczenia te czasami mogą uniemożliwiać przeniesienie zasiłku dla bezrobotnych do tych krajów. Jeśli zamierzasz szukać pracy w jednym z tych krajów, najpierw zasięgnij porady europejskiego doradcy ds. zatrudnienia .
Jestem Polakiem i przeprowadziłem się do Irlandii, aby tam szukać pracy. Czy mam prawo do pomocy w lokalnym urzędzie pracy, nawet jeśli nie pracowałem lub nie mieszkałem wcześniej w Irlandii?
TAK – jako obywatelowi UE przysługują Ci takie same prawa jak obywatelom Irlandii, zarówno jeśli chodzi o poszukiwanie pracy, jak i uzyskanie pomocy lokalnego urzędu pracy.