Menü

Gyakran feltett kérdések - Szavatosság és visszavétel

Mikor kezdődik a kétéves szavatossági időszak? Open Lezárva

A kétéves szavatossági időszak azon a napon veszi kezdetét, amikor Ön átveszi a terméket boltban, illetve házhoz szállított áru esetében a kiszállítás napján. A számlát és az átvételi elismervényt ezért mindig érdemes megőriznie. A pénztárnál kapott blokk idővel elhalványodhat és olvashatatlanná válhat, ezért a biztonság kedvéért tanácsos róla fénymásolatot készíteni.

Vásároltam egy terméket az interneten, de a futárszolgálat elvesztette. Visszakaphatom-e a pénzem? Open Lezárva

Hacsak nem Ön szervezte meg a kiszállítást, a kereskedő felelős a termékért mindaddig, míg az meg nem érkezik az Ön címére. Ha a termék nem érkezik meg, a kereskedőnek gondoskodnia kell a pótlásáról, vagy vissza kell térítenie az árát.

Az okostelevízióm egy idő óta nem működik, de a kereskedő azt állítja, hogy a szavatosság a szoftverhibákra nem terjed ki. Igaz ez? Open Lezárva

Nem. A szoftverrel együtt értékesített termékek esetében a szavatosság a szoftverre is vonatkozik. Ha a problémát egy olyan alkalmazás okozta, amelyet Ön telepített a televízió megvásárlása után, akkor a felelősség az alkalmazás forgalmazójára hárul.

Jogom van a szoftverfrissítésekhez, ha digitális elemeket tartalmazó terméket vásárolok? Open Lezárva

Igen. A frissítéseknek biztosítaniuk kell, hogy a termék tartósan megfeleljen a rendeltetésének és védve legyen a kibertámadások ellen. A frissítésekkel kapcsolatos problémákért a kereskedő felelős akkor is, ha harmadik fél szolgáltatja a frissítéseket. Az upgrade-re (azaz az újabb, többet tudó változatra váltásra) viszont nem vonatkozik a szavatosság.

Az új okostelefonom nem működik. Kihez forduljak – a kereskedőhöz vagy a gyártóhoz? Open Lezárva

A 2 éves szavatosság a kereskedővel kötött szerződéshez kapcsolódik. Minden olyan termékre vonatkozik, amelyet az EU területén vásárol a fogyasztó. Előfordulhat, hogy kereskedelmi jótállás is megilleti Önt, melynek feltételeit a jótállási nyilatkozat tartalmazza. A kereskedelmi jótállás esetenként előnyösebb lehet, mint a szavatosság, de nem váltja ki azt.

Okosórát vettem, de nem működött. A kereskedő küldött helyette másikat, de az is hibás. Van-e jogom újból kicseréltetni? Open Lezárva

Önt megilleti a jog, hogy a kereskedő kicserélje vagy megjavíttassa az Ön által vásárolt terméket, ha a meghibásodás az eredetileg megvett termék kézhezvételétől számítva 2 éven belül következik be. A kereskedőnek joga van javítást felkínálni a csere helyett abban az esetben, ha a csere aránytalanul költségesebb lenne, mint a javítás, és ha ez nem okoz jelentős kényelmetlenséget Önnek.

Elromlott az okostelefonom, amit alig több mint egy éve vettem. A kereskedő nem hajlandó ingyen megjavíttatni. Nem illet meg a kétéves szavatosság ebben az esetben? Open Lezárva

A szavatosság 2 évig érvényes EU-szerte, és minden olyan hibára kiterjed, amely a kézbesítéskor már fennállt, és két éven belül jelentkezik.

Ha Ön az átvételt követő 1 éven belül észleli a termékhibát, nem kell bizonyítania, hogy a termék már az átvételkor hibás volt. A kereskedőnek meg kell javíttatnia vagy ki kell cserélnie a terméket, vagy árengedményt kell adnia, vagy a teljes árat vissza kell térítenie. Ebben az esetbenabból kell kiindulni, hogy a probléma már a termék átvételekor fennállt, hacsak a kereskedő be nem bizonyítja az ellenkezőjét. Egyes uniós országokban ez a jog 2 évig illeti meg a fogyasztókat.

Felhívjuk figyelmét, hogy ha a digitális elemet – például egy GPS-készüléknél a navigációs szoftvert – több mint 2 évig folyamatosan nyújtja a szolgáltató, a szavatossági idő ennek megfelelően meghosszabbodik; a szavatosság akkor jár le, amikor a szerződés szerinti adatszolgáltatás megszűnik. Ez nem érinti a termék kézzelfogható részére vonatkozó 2 éves szavatosságot.

Portugáliában élek. Spanyolországban vettem egy fényképezőgépet, de sajnos nem működik. Mit tegyek? Open Lezárva

Ha megőrizte a vásárláskor kapott blokkot, akkor kérheti a fényképezőgép cseréjét vagy javítását. Ha nincs mód a cserére vagy a javításra, kérje vissza a készülék árát. Ha nem kap megfelelő választ a kereskedőtől, forduljon a helyi Európai Fogyasztói Központhoz.

A spanyolországi kereskedő kész megjavítani a hibás fényképezőgépemet. Kinek kell megfizetnie az ezzel járó szállítási költségeket? Open Lezárva

A kétéves szavatossági idő alatt a fogyasztóknak semmilyen költséget nem kell viselniük a hibás termékek javításával és cseréjével összefüggésben. Ez a szállítási költségekre is vonatkozik.

Nem indul be a számítógépem, melyet alig több mint egy éve vásároltam. A kereskedő elismeri, hogy a gép hibás, de nem hajlandó ingyen megjavíttatni, mivel a gyártói jótállás csak egy évre szól. Mit tegyek? Open Lezárva

Az Ön által ismertetett esetben a kereskedő a gyártó által vállalt jótállásra hivatkozik. Ennek semmi köze az Önt megillető szavatossághoz, amely kötelező a kereskedőre nézve, és amelynek két évig lehet érvényt szerezni. Ha a kereskedő elismeri, hogy a számítógép hibás, köteles azt ingyenesen kicseréltetni vagy megjavíttatni. Ha nincs mód a cserére vagy a javításra, Ön visszakérheti a vételárat. Ha a kereskedő válasza nem kielégítő, azt tanácsoljuk, forduljon a nemzeti fogyasztóvédelmi hatósághoz a lakhelye szerinti országban.

Vettem egy ruhásszekrényt, de nem vagyok elégedett vele, mivel az egyik ajtaja nem csukódik rendesen. Ki szeretném cseréltetni. A kereskedő azonban elutasította kérésemet, és azt ajánlotta helyette, hogy megjavíttatja a rossz zsanért. Nincs jogom ahhoz, hogy a cserét válasszam? Open Lezárva

Önnek jogában áll megválasztani, hogy a hibás termék javíttatását vagy cseréjét kéri, feltéve, hogy a választott megoldás kivitelezhető, és nem jár aránytalanul nagy költséggel a kereskedő számára. Ebben az esetben aránytalanul költségesebb az egész ruhásszekrényt kicserélni, mint a zsanért megjavítani. Ráadásul ha kisebb termékhibáról van szó – ahogy ebben az esetben is –, könnyen elképzelhető, hogy érdemes a javítást választani, mert az a gyorsabb megoldás.

Csupán néhány hónap telt el a vásárlás óta, és az új bőrpamlagom színe már el is kezdett fakulni. A kereskedő azt állítja, hogy ez a verejtéktől van, de nem értek egyet vele. Mit tegyek? Open Lezárva

A kétéves szavatossági időszak alatt a kereskedő felelősséggel tartozik a termék minden hibájáért. A pamlagon a rendeltetésszerű használattól nem lenne szabad hibának megjelennie.

A bőr azonban kényes anyag, veríték vagy nem megfelelő tisztítószerek hatására könnyen károsodhat. Ilyen esetekben a kereskedőnek már vásárláskor figyelmeztetnie kell a vevőt arra, hogy a termék különleges ápolást igényel.

Mit jelent az „elállási időszak”? Open Lezárva

Az elállási időszak az az idő, amely alatt a fogyasztót megilleti az ún. „elállási jog”. A jogi szabályozás értelmében Önnek 14 napig joga van ahhoz, hogy meggondolja magát, ha nem boltban, hanem online, telefonon vagy más módon rendelt meg egy terméket. Az elállási időszak a termék kézhezvételének, illetve szolgáltatási szerződések esetében a szerződés megkötésének napján kezdődik, és 14 nap múlva jár le. Ha utolsó napja munkaszüneti napra esik, az elállási idő a munkaszüneti napot követő munkanapon jár le.

Ha interneten rendelek meg egy terméket vagy egy szolgáltatást, és később meggondolom magam, visszaküldhetem-e a kereskedőnek a kérdéses terméket, illetve lemondhatom-e a szolgáltatást? Open Lezárva

Igen. Önnek a termék kézhezvételének, illetve a szolgáltatási szerződés megkötésének napjától számítva 14 napig joga van elállni az online kötött szerződéstől. Az elállási jog azonban nem vonatkozik a romlandó termékekre, az olyan zárt csomagolásban értékesített árukra, melyeknek a csomagolását a fogyasztó már felbontotta, a repülő- és vonatjegyekre, a koncertjegyekre, a szállodafoglalásokra, az autóbérlésre és a konkrét időpontokra megrendelt étkeztetési szolgáltatásokra.

Figyelem! Ha Ön digitális tartalmat – pl. online zenei anyagot vagy videót – vásárol, attól a pillanattól kezdve, hogy a letöltés, illetve az adatátvitel (streaming) megkezdődött, már nem állhat el a szerződéstől, ha: 1. hozzájárult ahhoz, hogy azonnal megkezdi a lejátszást, még a 14 napos elállási időszak lejárta előtt; 2. elismerte, hogy az azonnali lejátszás következtében elveszíti az elállási jogot; és 3. a szolgáltató megküldte Önnek a visszaigazolást az Ön által adott hozzájárulásról és az elállási jog elveszítésének elismeréséről.

Ha az interneten nem uniós webhelyen rendelek meg valamit, ugyanazok a jogok illetnek meg, mint amikor uniós székhelyű vállalkozásoktól vásárolok? Open Lezárva

Ha Ön nem uniós webhelyen vásárol termékeket, az uniós fogyasztói jogok nem illetik meg Önt automatikusan. Ebben az esetben ha hibás a termék, vagy ha Ön meggondolja magát, és vissza szeretné küldeni a terméket, előfordulhat, hogy az ügyet nehezebb lesz elintézni. Olvassa el a kereskedő webhelyén a vonatkozó feltételeket.

Kanapét vásároltam az interneten, de meggondoltam magam, és szeretnék elállni az adásvételi szerződéstől. Kinek kell megfizetnie a kanapé visszaszállításának költségeit? Open Lezárva

Ha a kereskedő azt akarja, hogy a 14 napos elállási időszakon belül visszaküldött áru szállítási költségeit a vevő fizesse, erről előzetesen tájékoztatnia kell az ügyfelet. Ha ezt elmulasztja, a költségek őt terhelik. Ha egy ügyfél nagy méretű árut rendel, a kereskedőnek az adásvétel megtörténte előtt egyértelmű becsléssel kell szolgálnia a vevő részére a visszaküldés maximális költségéről.

Azért, hogy hozzáférést kapjak egy közösségimédia-fiókhoz, hozzájárultam ahhoz, hogy a fényképeimet marketing céljára felhasználják. De 9 hónap múlva a közösségimédia-szoftverben programhiba jelent meg, ami megnehezíti a bejelentkezést. Milyen jogok illetnek meg ebben az esetben? Open Lezárva

A fogyasztók sok esetben nem fizetnek azért, hogy hozzáférést kapjanak digitális tartalmakhoz vagy digitális szolgáltatásokhoz, hanem cserébe személyes adataikat bocsátják a kereskedő rendelkezésére. A fogyasztóknak, ha a szóban forgó digitális tartalom vagy szolgáltatás hibás, joguk van ahhoz, hogy a szolgáltató elhárítsa a problémát, függetlenül attól, hogy fizettek a tartalomért/szolgáltatásért, vagy személyes adataikat bocsátották rendelkezésre cserébe.

Abban az esetben, ha a digitális tartalom vagy a digitális szolgáltatás, amelynek fejében Ön személyes adatait adta meg a szolgáltatónak, meghibásodik, Önnek joga van felbontani a szerződést akkor is, ha jelentéktelen hibáról van szó. A szolgáltató bizonyos feltételek teljesülése esetén a szerződés megszűnését követően már nem használhatja az Ön adatait, és lehetővé kell tennie, hogy Ön visszanyerje azokat.

Ügyvédhez fordultam és fizettem a jogi tanácsadásért, de csak korlátozott ideig tartó, online ülésen beszélhettem vele, és sok kérdésemre nem kaptam választ. Visszakérhetem-e a pénzem? Open Lezárva

Nem. A hagyományos szolgáltatási ágazatok – a jogi tanácsadás, a pénzügyi szolgáltatások, az egészségügyi szolgáltatások (pl. az online orvosi rendelvények) stb. – nem tartoznak a digitális tartalomra és digitális szolgáltatásra vonatkozó szabályok hatálya alá.

Milyen jogok illetnek meg, ha aukciós honlapon vásárolok termékeket? Open Lezárva

Ha Ön hivatásos kereskedőtől vásárol valamit internetes árverésen, ugyanazok a fogyasztói jogok illetik meg, mint a rendes honlapokon értékesített termékek megvásárlása esetén. Ha azonban nem cégtől, hanem magánszemélytől vesz árut – és az aukciós portálok esetében gyakran ez a helyzet –, az adásvételre nem vonatkoznak az uniós fogyasztóvédelmi szabályok.

A témával kapcsolatos legfontosabb információk

EU-jogszabályok

Utolsó frissítés: 12/06/2024
Oldal megosztása