Puhkus ja paindlik töötamine

Lisaks iga-aastasele põhipuhkusele on töö- ja eraelu tasakaalu õigust käsitlevates ELi eeskirjades sätestatud isa-, vanema- ja hooldaja puhkuse (perepuhkus) miinimumstandardid. Need eeskirjad hõlmavad ka lisaõigusi, nagu õigus taotleda paindlikku töökorraldust ja õigus töölt puudumisele vääramatu jõu tõttu (näiteks pakilistel perekondlikel põhjustel, nagu lähedase pereliikme õnnetus või haigus).

Tööandjana peaksite neid põhireegleid teadma. Olenemata lepingu liigist on kõigil töötajatel õigus taotleda perepuhkust. See hõlmab vanemapuhkust, isapuhkust, hooldaja puhkust ning emapuhkust. Te ei saa töötajat vallandada põhjusel, et ta taotleb / võtab perepuhkust, või kohelda neid perepuhkust mittetaotlevate töötajatega võrreldes halvemini.

Põhipuhkus

Kõigil töötajatel on õigus vähemalt neljanädalasele tasustatud puhkusele aastas (mida nimetatakse põhipuhkuseks või seadusega ette nähtud puhkuseks). Te ei saa asendada põhipuhkust rahalise hüvitisega, välja arvatud juhul, kui töötaja tööleping on lõppenud enne, kui kogu tema põhipuhkus on ära kasutatud.

Vanemapuhkus

Kõigil töötajatel (olenemata soost) on õigus saada vanemapuhkust lapse sünni või adopteerimise korral sõltumata nende töölepingu liigist (osalise tööajaga, täisajaga jne).

Mõlemal vanemal on õigus saada vähemalt neli kuud puhkust, millest vähemalt kaks kuud tasustatakse (vastavalt siseriiklikele eeskirjadele) ja neid ei saa üle kanda. Mõned riigid lubavad ühel vanemal kanda osa oma puhkuseõigusest (maksimaalselt kaks kuud) üle teisele vanemale. See tähendab, et vähemalt kaks kuud vanemapuhkust on kättesaadav igale vanemale ja seda ei saa üle kanda.

Hoiatus

ELi eeskirjade kohaselt võivad lapsevanemad võtta vanemapuhkust ükskõik millal kuni lapse kaheksa aastaseks saamiseni. See vanusepiir võib vastavalt mõnede liikmesriikide õigusaktidele olla siiski madalam.

Isapuhkus

Isadele või – kui liikmesriigi õiguses seda tunnustatakse – võrdväärsele teisele vanemale on lapse sünni korral lõigus saada 10 tööpäeva isapuhkust. ELi riigid võivad kindlaks määrata, kas isapuhkust saab võtta osaliselt enne või pärast lapse sündi ning kas seda saab võtta paindlikult või mitte.

Tööandjana ei saa te seda õigust piirata töötamisaja või tööstaaži alusel. Peate andma isapuhkust kooskõlas siseriiklike eeskirjadega, olenemata töötaja perekonnaseisust.

Emapuhkus

Rasedal, hiljuti sünnitanud või lapse lapsendanud töötajal on õigus vähemalt 14 nädala pikkusele katkematule emapuhkusele enne ja/või pärast sünnitust või lapsendamist vastavalt siseriiklikele õigusaktidele. Teie töötaja peab võtma 14 nädalast vähemalt kaks (need kaks nädalat on määratletud kui „kohustuslik emapuhkus“). Mõnes ELi riigis on kohustuslik emapuhkus pikem. Te ei saa töötajat vallandada raseduse või emapuhkuse ajal.

Hooldaja puhkus

Kõigil töötajatel on õigus saada hooldaja puhkust vähemalt 5 tööpäeva aastas. Seda liiki puhkust saab kasutada selleks, et hoolitseda sugulase või samas leibkonnas elava isiku eest, kes vajab olulist hooldust või tuge tõsise meditsiinilise põhjuse tõttu vastavalt iga ELi riigi määratlusele, mis on kooskõlas asjaomase riigi eeskirjadega.

Töölt puudumine kiireloomulistel perekondlikel põhjustel (vääramatu jõud)

Kõigil töötajatel on õigus töölt puududa vääramatutel pakilistel perekondlikel põhjustel. Näiteks kui pereliige haigestub või juhtub õnnetus. ELi riigid võivad piirata seda õigust teatava arvu päevadega aastas või juhtumi laadi või mõlemaga.

Tööõigused puhkuselt naasmisel

Kui töötaja naaseb vanema-, isa- või hooldaja puhkuselt, on tal õigus naasta samale töökohale. Kui see ei ole võimalik, peate pakkuma neile võrdväärset tööd, mis vastab nende töölepingule ja mille tingimused on samad. Tööle naasmisel on töötajatel samuti õigus kasutada paranenud töötingimusi, mis kehtestati nende äraoleku ajal.

Paindlik töökorraldus

Töötajatel, kellel on (vähemalt) kuni 8-aastased lapsed, on õigus taotleda ajutist paindlikku töökorraldust. See võib hõlmata kaugtööd, paindlikku töögraafikut või lühendatud tööaega. Paindliku töökorralduse taotlusi tuleb nõuetekohaselt arvesse võtta ja keeldumist põhjendada. ELi riigid võivad paindliku töökorralduse kestust piirata.

Juurdepääs eri riikide teabele.

Vt ka:

Vaadake ka

ELi õigusaktid

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

Teil on küsimusi seoses piiriülese ettevõtlusega, nt teise ELi riiki eksportimise või sinna oma ettevõtte laiendamisega? Sellisel juhul saab Enterprise Europe Network teile anda tasuta nõuandeid.

Enda jaoks sobiva abi leidmiseks võite kasutada ka abiteenuse otsingut.

Viimati ajakohastatud: 11/01/2024
Jaga lehekülge