Меню

Често задавани въпроси - Безработица в чужбина

Какво ще стане, ако изгубя работата си в чуждата страна? Ще мога ли да се върна в собствената си страна и да получавам обезщетения за безработица там? Open приключило

Ако изгубите работата си, по принцип трябва да подадете заявление за обезщетения за безработица в страната, в която сте работили последно.

Ако сте работили като трансграничен работник трябва да поискате обезщетения в страната си на пребиваване. Поискайте формуляр U1 в страната, в която сте работили последно.

Ако по време на последната си работа или самостоятелна заетост сте пребивавали в страна от ЕС, различна от тази, в която сте работили, но сте се връщали в нея по-малко от веднъж седмично, можете да поискате обезщетения както в страната си на пребиваване, така и в страната, в която последно сте работили. Ако се върнете в страната си на пребиваване, ще трябва да поискате формуляр U1 в страната, в която сте работили последно.

При определени условия можете да прехвърлите вашите обезщетения за безработица в друга страна от ЕС, докато търсите работа там (поискайте формуляр U2). Прехвърлянето на обезщетенията обикновено трае 3 месеца, но може да бъде удължено до максимум 6 месеца.

За да проучите правата си по отношение на обезщетенията за безработица, свържете се със службите по заетостта в съответната страна.

От Франция съм, а изгубих работата си в Испания. Къде съм осигурен? Open приключило

По принцип страната, в която последно сте работили, отговаря за вашите обезщетения за безработица. Така че ако сте работили в Испания и още живеете там, трябва да поискате обезщетения за безработица в Испания.

Въпреки това, ако все още живеете във Франция, докато работите в Испания, можете да подадете заявление за обезщетения във Франиця, ако се върнете там. Ако сте трансграничен (пограничен) работник, вашата страна на пребиваване винаги отговаря за плащане на обезщетенията ви за безработица.

Във всички случаи сте осигурен в страната, която плаща обещетенията.

Аз съм германски работник, командирован от работодателя си във Франция. Ако бъда съкратен, докато работя във Франция, къде ще мога да поискам обезщетение за безработица? Open приключило

В Германия — Tъй като сте командирован във Франция, а не сте сте преместили там дългосрочно, поради което оставате пребиваващ в Германия. Страната, от която сте командирован, е отговорна за вашето социално осигуряване.

Като трансграничен работник къде трябва да подам документи за обезщетение за безработица, ако изгубя работата си? Open приключило

Ако изгубите работата си, трябва да поискате обезщетение за безработица в страната, в която живеете.

Вашите права и размерът на обезщетението ще бъдат определени съгласно правилата във вашата страна, като се вземат предвид периодите ви на работа в чужбина.

За да докажете продължителността на тези периоди, поискайте формуляр U1 от националната служба по заетост в страната, в която работите, и го изпратете в страната, в която живеете.

Ако търсите работа в страната, в която сте останали безработни, можете да се регистрирате в службите по заетостта на страната, в която сте работили преди, но ще трябва да се съобразявате с процедурите за проверка и със задълженията и в двете страни. Тъй като обезщетенията винаги се плащат от вашата страна на пребиваване, задълженията и дейностите по търсене на работа там имат приоритет. Друга възможност е да се поиска прехвърляне на вашите обезщетения в страната, в която сте работили преди, ако смятате, че имате повече шансове да намерите работа там.

Работя като държавен служител и моят работодател ми предложи пост в друга страна от ЕС. Какво ще стане, ако изгубя работата си, докато работя в чужбина? Ще мога ли да се върна в родната си страна и да получавам обезщетени Open приключило

Като държавен служител, ако останете без работа, можете да се регистрирате като търсещ работа във вашата страна работодател или в страната, в която сте работили.

Ако решите да останете в страната, в която сте работили, трябва да се регистрирате като търсещ работа в нея. Ще бъдете третиран като гражданин на страната. Поискайте формуляр U1 (или формуляр E 301) от националната служба по труда във вашата страна работодател.

Ако решите да се върнете във вашата страна работодател, регистрирайте се като търсещ работа направо там.

Вижте основната информация по темата

Законодателство на ЕС

Последна проверка: 01/12/2023
Споделяне на страницата