Меню

Често задавани въпроси - Семейни обезщетения

Имам ли право на отпуск по майчинство, ако преди 6 месеца съм се преместила в Белгия, за да уча? Open приключило

НЕ — по закон в Белгия само лицата, които работят или са самостоятелно заети, имат право на отпуск или помощи за майчинство.

Живея в Нидерландия, но работя в Германия, където имам право на детски надбавки. Моят съпруг е безработен в Нидерландия и също има право на детски надбавки по нидерландските закони. Може ли да получаваме надбавки и от Германия, и от Нидерландия? Open приключило

НЕ — следва да получавате надбавки само от Германия. Ако имате право на семейни обезщетения в повече от една страна, съответните органи ще определят кой трябва да ги плаща. Не можете да получавате пълни обезщетения от повече от една страна. Правата въз основа на работа винаги имат предимство пред тези въз основа на пенсия или на обезщетения за безработица.
Ако обаче надбавките в Германия се окажат по-ниски от тези, на които имате право в Нидерландия, нидерландските органи ще ви изплащат разликата.

Аз съм от Словения и всеки ден пътувам до работата си в Австрия. Имаме ли право с жена ми да получаваме детски надбавки от Австрия, въпреки че семейството ни живее в Словения? Open приключило

По принцип имате право да получавате детски надбавки от Австрия.
Ако обаче вашата жена има право на семейни обезщетения, защото работи в Словения, съответните органи ще определят кой трябва да плаща детски надбавки. Не можете да получавате пълни обезщетения от повече от една страна. Ако правата и в двете страни са въз основа на работа, ще получавате надбавки от страната, където живеят децата ви, т.е. от Словения.
Ако надбавките в Словения се окажат по-ниски от тези, на които имате право в Австрия, австрийските органи ще ви изплащат разликата.

Аз съм от Португалия. През последните 6 месеца бях командирован във Франция и ще остана там още 1 година. Мога ли да получавам от Франция семейни помощи за моето дете, което се роди преди 2 месеца и живее в Порто? Open приключило

НЕ — като командирован работник вие оставате социално осигурен в страната си по произход, въпреки че работите в чужбина. Имате право на семейни обезщетения само от Португалия.

Аз работя в Германия, съпругът ми работи в Швейцария, но живеем с децата си в Австрия. От коя държава можем да получаваме детски надбавки? Open приключило

Можете да получават детски надбавки от Швейцария или от Германия. Нямате право на пълни надбавки от повече от една страна. Ако правата и в двете страни са въз основа на работа, дори и децата ви да живеят в трета страна, ще получавате надбавки от тази от двете страни, която плаща по-високи надбавки.

Знам, че съпругът ми, който живее в Швеция, все още получава детски надбавки, въпреки че се разведохме и аз се върнах в Естония. Мога ли да получавам тези пари за двете ни деца, които живеят с мен? Open приключило

ДА — свържете се с органа, който отговаря за семейните обезщетения в Естония, и поискайте надбавките да бъдат изплащани направо на вас, защото вие сте човекът, който в действителност издържа семейството.

Безработен съм. Имам ли право на семейни обезщетения? Open приключило

Имате право на семейни обезщетения съгласно законодателството на страната, която изплаща вашите обезщетения за безработица, дори ако членовете на вашето семейство живеят в друга + страна от ЕС. Ако сте безработен трансграничен работник получавате обезщетения за безработица от страната, в която живеете, а не от страната, в която последно сте били осигурен. В този случай страната, в която живеете, отговаря и за вашите семейни обезщетения. Правото на семейни обезщетения зависи от законодателството на съответната страна, така че обърнете се за съвет към вашата местна социалноосигурителна институция.

Пенсионер съм. Кой изплаща моите семейни обезщетения? Open приключило

Като пенсионер обикновено получавате семейни обезщетения от страната, която изплаща вашата пенсия, стига вашите деца да живеят в същата страна. Ако вашите деца пребивават в страна, която не ви изплаща пенсия, а вие получавате пенсия от повече от една страна от ЕС, за изплащането на вашите семейни обезщетения отговаря страната, в която най-дълго сте се осигурявали.

Работя в страна от ЕС. Съпругът ми живее с децата в друга страна от ЕС, където той също така работи. Откъде ще получаваме семейни обезщетения? Open приключило

Ако родителите работят в две различни страни от ЕС и децата живеят в една от тези две страни, тогава страната, в която живеят децата, отговаря за вашите семейни обезщетения. Нямате право на семейни обезщетения в страната, където работите, ако те са по-малки по размер от обезщетенията, предоставяни от страната, в която работи съпругът ви и живеят децата ви. Ако размерът на семейните обезщетения в страната, където работи съпругът ви и живеят децата ви, е по-нисък от този в страната, където работите, разликата се компенсира от добавка, изплащана в страната, където работите.

Къде трябва да подам заявление за обезщетения, ако членовете на моето семейство живеят в различни страни от ЕС? Open приключило

По принцип имате право на семейни обезщетения в страната, където работите или сте регистриран като безработен. Трябва да подадете заявление до компетентната институция там (ако е необходимо - чрез вашия работодател). Тази институция ще се свърже с институциите в страната, където живеят членовете на вашето семейство, за да получи информация за състава на семейството (брой членове, тяхната възраст, адрес и т.н.). Ако страната, в която работите, не отговаря за вашите обезщетения съгласно „правилата за предимство", институцията ще препрати вашето заявление до компетентната институция в съответната страна и тя трябва да разгледа вашето заявление, все едно че сте го подали до нея.

Имам право на семейни обезщетения за един и същ член на семейството за един и същ период в две страни. Мога ли да получавам обезщетения от двете страни? Open приключило

НЕ — нямате право да получавате семейни обезщетения от две страни за един и същ период за един и същ член на семейството. В случаите на припокриващи се права важат „правила за предимство". Съгласно тези правила, правото на семейни обезщетения в едната от страните се отменя. Тази отмяна обаче никога не е пълна – отменя се получаването на обезщетения от едната страна до размера на обезщетенията, дължими в страната, чието законодателство има предимство. Това означава, че ако размерът на „отменените" семейни обезщетения е по-висок от размера на обезщетенията, предоставяни в страната, чието законодателство има предимство, страната с по-високите обезщетения трябва да изплаща добавка, равна на разликата между двете обезщетения.

Вижте основната информация по темата

Законодателство на ЕС

Последна проверка: 15/04/2024
Споделяне на страницата