Ceļu satiksmes noteikumi un drošība - Īrija

Kādi noteikumi jūs interesē?

Drošības jostas un bērnu sēdeklīši ir jālieto OBLIGĀTI (sk. grozīto Direktīvu Nr. 91/671/EEK).

Izņēmumi:

  • cilvēki, kas lieto invalīdiem paredzētu jostu;
  • cilvēki, kuriem ir ārsta izziņa, ka medicīnisku iemeslu dēļ viņi nevar lietot drošības jostu;
  • transportlīdzekļa vadīšanas instruktori un eksaminatori mācībstundas vai eksāmena laikā;
  • policisti (Gardaí) un karavīri dienesta pienākumu pildīšanas laikā;

vienīgā situācija, kad ir atļauts nelietot bērnu sēdeklīti:

  • ja bērnu, kurš īsāks par 150 cm vai vieglāks par 36 kg, ved taksometrā.

Īrijā luksoforu gaismas signālu secība ir šāda zaļš, dzeltens, sarkans un tad atkal zaļš.

Sarkanā gaisma jeb “stop”: nešķērsojiet pie luksofora esošo stoplīniju, vai, ja stoplīnijas nav, apstājieties pie luksofora.

Zaļā gaisma: varat braukt, ja ceļš ir brīvs, tomēr esiet uzmanīgs un, ja nogriežaties pa labi vai pa kreisi, vispirms palaidiet gājējus, kas šķērso ielu vai brauktuvi.

Zaļa bulta: pat tad, ja vienlaicīgi deg arī sarkanā gaisma, drīkstat nogriezties bultas norādītajā virzienā, tomēr tikai tad, ja tas nav riskanti un ja ceļš ir brīvs. Vienmēr uzmanieties no operatīvo dienestu transportlīdzekļiem, kas traucas uz negadījuma vietu ar mirgojošām bākugunīm un sirēnu.

Dzeltenā gaisma: nešķērsojiet stoplīniju vai, ja stoplīnijas nav, nebrauciet garām luksoforam, ja vien jau neesat tik tuvu līnijai vai luksoforam, ka apstāšanās būtu bīstama.

Mirgojoša dzeltenā gaisma: drīkstat braukt tikai tad, ja tas nav riskanti, un vajadzības gadījumā dodiet ceļu citiem satiksmes dalībniekiem.

Mirgojoša dzeltena bulta: drīkstat braukt bultas norādītajā virzienā, bet tikai tad, ja tas nav riskanti, turklāt jums jādod ceļš citiem satiksmes dalībniekiem.

Par luksofora signālu neievērošanu jums var piespriest 2 soda punktus un līdz 120 eiro lielu naudassodu vai 5 soda punktus un naudassodu.

Motocikli
Transportlīdzekļi, kas vieglāki par 3,5 t

Parastie ātruma ierobežojumi (ja ceļazīmēs nav norādīts kas cits) [km/h]

Pilsētā
Ārpus pilsētas
Automaģistrāles / ātrgaitas šosejas

Vieglie automobiļi un mikroautobusi ar piekabi
Transportlīdzekļi, kas vieglāki par 3,5 t

Parastie ātruma ierobežojumi (ja ceļazīmēs nav norādīts kas cits) [km/h]

Pilsētā
Ārpus pilsētas
Automaģistrāles / ātrgaitas šosejas

Vieglie automobiļi un mikroautobusi
Transportlīdzekļi, kas vieglāki par 3,5 t

Parastie ātruma ierobežojumi (ja ceļazīmēs nav norādīts kas cits) [km/h]

Pilsētā
Ārpus pilsētas
Automaģistrāles / ātrgaitas šosejas

Smagkravas transportlīdzekļi
Transportlīdzekļi, kas smagāki par 3,5 t

Parastie ātruma ierobežojumi (ja ceļazīmēs nav norādīts kas cits) [km/h]

Pilsētā
Ārpus pilsētas
Automaģistrāles / ātrgaitas šosejas

Autobusi

Parastie ātruma ierobežojumi (ja ceļazīmēs nav norādīts kas cits) [km/h]

Pilsētā
Ārpus pilsētas
Automaģistrāles / ātrgaitas šosejas
0,5 g/l

Transportlīdzekļa vadītājiem ar vidēju vai lielu stāžu Maksimālais sods par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola vai narkotiku reibumā ir 5000 eiro un/vai 6 mēneši cietumā.

0,2 g/l

Transportlīdzekļa vadītājiem ar īsu stāžu Maksimālais sods par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola vai narkotiku reibumā ir 5000 eiro un/vai 6 mēneši cietumā.

0,5 g/l

Profesionāliem transportlīdzekļu vadītājiem Maksimālais sods par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola vai narkotiku reibumā ir 5000 eiro un/vai 6 mēneši cietumā.

Aizliegtas narkotikas

Tetrahidrokanabiols jeb THC (kaņepes)

Metamfetamīns

MDMA (“ecstasy”)

Pašlaik spēkā esošajā Ceļu satiksmes likumā (RTA) nav minētas konkrētas narkotikas, un tajā noteikts, ka vadītāja nespēju droši vadīt transportlīdzekli pierāda policija (Garda) un Ceļu satiksmes drošības biroja veikta analīze, kurā konstatēta narkotikas vai narkotiku klātbūtne organismā. Likumā lietotais termins ir “apreibinoša viela”, to definējot kā alkoholu un narkotikas un jebkādu narkotiku vai alkohola un narkotiku kombināciju. Likumā nav īpaša nodalījuma starp aizliegtajām narkotikām un legālām narkotikām, kuras var būt recepšu vai bezrecepšu zāļu sastāvā.

Galveno uzmanību tātad pievērš spējai vadīt transportlīdzekli un satiksmes drošībai, nevis narkotiku juridiskajam statusam.

Pašlaik Ceļu satiksmes drošības birojs pārbauda, vai organismā ir šādas narkotikas vai narkotiku grupas:

  • kanabinoīdi;
  • opiāti;
  • benzodiazepīni;
  • amfetamīni;
  • metamfetamīni;
  • kokaīns;
  • metadons.

Īrijā satiksmes kustība ir pa ceļa kreiso pusi.

Automaģistrāles

  • Drīkst braukt tikai taisni. Aizliegts nogriezties vai apgriezties braukšanai pretējā virzienā.
  • Uz automaģistrāles jābrauc tādā ātrumā, kas netraucē pārējos satiksmes dalībniekus.
  • Nedrīkst braukt pa tādu automaģistrāles daļu, kas nav josla (piemēram, pa stingro nomali), vienīgais izņēmums ir ārkārtēji gadījumi.
  • Nevienā automaģistrāles vietā nedrīkst apstāties vai stāvēt, ja transportlīdzeklim nav tehnisku problēmu vai ja to nav likusi darīt policija (Garda).
  • Ar transportlīdzekli, kura maksimālais ātrums ir 90 km/h vai mazāk, nedrīkst braukt pa joslu, kura ir vistuvāk automaģistrāles vidum (pa ārējo jeb apdzīšanas joslu); tas ir atļauts tikai vietās, kur visiem transportlīdzekļiem noteikts ātruma ierobežojums 90 km/h vai mazāk.
  • Nedrīkst uzņemt vai izlaist pasažierus.
  • Pa labo automaģistrāles joslu drīkst braukt tikai apdzenot.

Apļveida krustojums

Šādā krustojumā ir jāiebrauc, nogriežoties pa kreisi. Jāievēro tādi paši noteikumi kā parastā krustojumā un jādod ceļš transportlīdzekļiem, kuri jau iebraukuši aplī (un tuvojas no labās puses). Ja vadītājs nav pieradis braukt pa kreiso ceļa pusi, apļveida krustojumi var būt īpaši bīstami un vadītājam tajos jābūt ļoti uzmanīgam.

DivriteņiIeteicams, bet nav obligāti.
MopēdiVadītājiem un pasažieriem obligāti jāvalkā aizsargķivere, un tai jābūt aizsprādzētai. Ieteicams braucot vienmēr turēt ieslēgtu tuvās gaismas lukturi. Jāvalkā spilgts apģērbs, lai citi satiksmes dalībnieki varētu vieglāk pamanīt vadītāju un pasažierus.
Motocikli ar blakusvāģi vai bez tāVadītājiem un pasažieriem obligāti jāvalkā aizsargķivere, un tai jābūt aizsprādzētai. Ieteicams braucot vienmēr turēt ieslēgtu tuvās gaismas lukturi. Jāvalkā spilgts apģērbs, lai citi satiksmes dalībnieki varētu vieglāk pamanīt vadītāju un pasažierus.
Vieglie un smagie tricikliTricikli ir klasificēti kā B kategorijas transportlīdzekļi, un Ceļu satiksmes drošības iestāde silti iesaka vadītājiem lietot aizsargķiveres un citu aizsargaprīkojumu.
Vieglie un smagie kvadricikliTricikli ir klasificēti kā B kategorijas transportlīdzekļi, un Ceļu satiksmes drošības iestāde silti iesaka vadītājiem lietot aizsargķiveres un citu aizsargaprīkojumu.
Transportlīdzekļa vadītāji nedrīkst runāt pa mobilo tālruni, neizmantojot brīvroku sistēmu.Ja vadītājs lieto mobilo tālruni, risks izraisīt avāriju pieaug četrkārt. Vadītājam var uzlikt līdz 2000 eiro lielu sodu.
Transportlīdzekļa vadītāji drīkst runāt pa mobilo tālruni, izmantojot brīvroku sistēmu.Nav ieteicams.
Diennakts gaišajā laikā obligāti jābrauc ar iedegtiem dienas gaitas lukturiem.Visām jaunām automašīnām jābūt aprīkotām ar dienas gaitas lukturiem (obligāti kopš 2011. gada).
Drošības aprīkojums velosipēdistiemVelosipēdistiem drošības aprīkojums, piemēram, ķivere un atstarojoša veste, nav obligāts. Tomēr tas tiek silti ieteikts. Divriteņiem jābūt aprīkotiem ar zvanu, baltu lukturi priekšā un sarkanu lukturi aizmugurē.

Atruna

Šo saturu par ceļu satiksmes noteikumiem un drošību sniedz valsts iestādes saskaņā ar Direktīvas (ES) 2015/413 8. panta 1. punktu. Eiropas Komisija neuzņemas atbildību par šo saturu vai tā precizitāti. Maksimāli precīzu un atjaunotu informāciju meklējiet attiecīgajās valstu tīmekļvietnēs, kur atradīsiet arī informāciju par citiem valstu noteikumiem (par noteiktu laikposmu maksājamām nodevām (uzlīmēm), emisijas uzlīmēm un autoceļu lietošanas maksu).

Skatīt galveno informāciju par šo tematu

Ceļu satiksmes noteikumi un drošība

Pēdējā pārbaude: 12/06/2023
Kopīgot šo lapu