Ostatnio sprawdzono: 16/09/2020

Urlop rodzicielski

Skutki brexitu

Pracownicy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mają prawo do urlopu rodzicielskiego w przypadku narodzin lub adopcji dziecka bez względu na to, jaką mają umowę (niepełny wymiar godzin, pełny wymiar godzin itp.).

Nie można zwolnić pracownika, dlatego, że złożył wniosek o urlop rodzicielski, ani traktować go z tego powodu gorzej niż innych pracowników.

Każdy z rodziców ma prawo do co najmniej czterech miesięcy urlopu. Z zasady pracownik nie może przekazać swoich uprawnień do urlopu drugiemu rodzicowi. Jednak w niektórych krajach UE dopuszcza się przeniesienie części przysługującego urlopu, ale nie może to być więcej niż trzy miesiące.

Zgodnie z unijnymi przepisami pracownicy mogą wziąć urlop rodzicielski w dowolnym momencie do chwili ukończenia przez dziecko ósmego roku życia. Jednak w niektórych przepisach krajowych ta granica wiekowa może być niższa.

Po powrocie z urlopu rodzicielskiego pracownik ma prawo powrócić na to samo stanowisko. Jeśli to niemożliwe, musisz zaproponować mu podobną pracę, zgodną z umową o pracę.

Jeżeli po powrocie do pracy zgłosi wniosek o wprowadzenie tymczasowych zmian, jeśli chodzi o godziny i tryb pracy, masz obowiązek starannie rozpatrzyć taki wniosek, a jeśli zdecydujesz się odmówić, musisz mieć do tego solidne podstawy.

Zobacz również:

Powiązane tematy

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Uzyskaj poradę na temat przepisów UE, które mają zastosowanie do Twojej firmy / Uzyskaj pomoc w rozwiązywaniu problemów z organami publicznymi

Lokalny punkt wsparcia dla biznesu

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Europejska Sieć Przedsiębiorczości może udzielić bezpłatnej porady.

Udostępnij tę stronę: