Cesta

Přidej na 
	Přidej na Facebook 
  
	Přidej na Twitter
  
	Přidej na google+
  
	Přidej na linkedIn

Neplánovaná zdravotní péče

Aktualizováno : 02/04/2014

health

На лекар / в болница в чужбина

V případě nouze si můžete v kterémkoli státě EU přivolat záchrannou službu pomocí čísla tísňové linky 112 (z pevné linky i mobilního telefonu). English

Stane-li se, že budete v zahraničí potřebovat ošetření u lékaře nebo v nemocnici, usnadní vám vyřizování administrativních náležitostí a proplacení nákladů na veřejnou zdravotní péči Evropský průkaz zdravotního pojištění, který si na své cesty nezapomeňte vzít.

Systémy zdravotní péče a sociálního zabezpečení se v zemích EU liší. V některých státech musíte za lékařské ošetření zaplatit přímo na místě, zatímco v jiných probíhají platby za zdravotní úkony přes pojišťovnu. Informace o systému zdravotní péče v zemi, kterou hodláte navštívit, najdete na internetu, sdělí vám je příslušná instituce v daném státě či národní kontaktní místo nebo je najdete v aplikaci pro smartphone, která poskytuje návod k používání Evropského průkazu zdravotního pojištění.

Evropský průkaz zdravotního pojištění uznávají pouze lékaři a nemocnice poskytující zdravotní péči hrazenou z povinného zdravotního pojištění. Na léčení v soukromém zdravotnickém zařízení se tento průkaz nevztahuje. Náklady na ošetření v soukromém zdravotnickém zařízení vám možná proplatí vaše zdravotní pojišťovna po návratu domů. Ale svůj nárok na proplacení této péče si musíte nejdříve ověřit, protože pravidla v této oblasti nejsou jednotná!

Příklad

Ověřte si, zda vaše ošetření bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění daného státu

Eva odjela na služební cestu do jiného státu EU v době, kdy se léčila se zlomeninou nohy. Jelikož ji noha začala bolet, rozhodla se vyhledat lékaře. Po návratu domů jí přišel účet za ošetření. Přestože v ordinaci předložila svůj Evropský průkaz zdravotního pojištění, účet nebyl uhrazen, protože ji lékař ošetřil jako soukromého pacienta. Eva sice požádala svou pojišťovnu o proplacení těchto nákladů, ale nedostala zpět celou částku, jelikož cena zdravotního úkonu byla v zahraničí vyšší než v její domovské zemi.

Pokud cestujete do zahraničí přímo za účelem lékařské péče, platí jiná pravidla.

Nenašli jste, co jste hledali?

Nenašli jste, co jste hledali?

Nenašli jste informace, které hledáte? Chtěli byste pomoci s řešením nějakého problému?

Poradenství o právech občanů v EU

Na koho se obrátit v případě sporu se státním orgánem