Bieži uzdotie jautājumi - Apgādnieka zaudējuma pabalsts un bēru pabalsti
Manas veselības apdrošināšanas noteikumi garantē, ka mana ģimene saņems dāsnu pabalstu manas nāves gadījumā. Vai mani tuvinieki šo pabalstu varētu saņemt arī tad, ja es nomirtu ārzemēs?
JĀ. Jūsu ģimenei ir tiesības uz šo pabalstu arī tad, ja jūs nomirstat citā ES dalībvalstī. Jūsu tuviniekiem apbedīšanas pabalsts jāpieprasa no jūsu dzīvesvietas valsts veselības apdrošināšanas iestādes, kurā esat reģistrēts. Šīs iestādes darbinieki jūsu pieprasījumu pārsūtīs kompetentajai iestādei.
Dzīvoju Itālijā, bet pensiju saņemu gan no Itālijas, gan Dānijas. Cik man zināms, Dānijas apbedīšanas pabalsti ir samērā dāsni. Vai manam vīram būs tiesības uz šādu pabalstu, kad es nomiršu?
NĒ. Jūs dzīvojat Itālijā un saņemat pensiju no Itālijas. Līdz ar to jūsu vīram būs tiesības tikai uz Itālijas apbedīšanas pabalstu neatkarīgi no tā, vai saņemat pensiju arī no citām valstīm. Diemžēl Itālijā nav apbedīšanas pabalstu. Tāpēc pēc jūsu nāves jūsu vīram nebūs tiesību uz šāda veida pabalstu.
Kura valsts maksā apbedīšanas pabalstu?
Ja tas ir vajadzīgs, lai novērtētu jūsu tiesības uz apbedīšanas pabalstiem, tad tieši tāpat, kā attiecībā uz visu citu kategoriju pabalstiem, sociālās apdrošināšanas iestādēm ir jāņem vērā apdrošināšanas vai pastāvīgas dzīves periodi, kas īstenojušies atbilstīgi citas ES valsts likumiem. Apbedīšanas pabalstus izmaksā tās valsts iestāde, kurā mirušais bijis apdrošināts, lai kurā citā ES dalībvalstī uz pabalstu tiesīgās personas arī dzīvotu.
Nesen nomira mans vīrs (sieva). Vai man ir tiesības uz apgādnieka zaudējuma pensiju, ja es nedzīvoju tajā pašā valstī, kur mans vīrs (sieva) strādāja?
Principā noteikumi attiecībā uz pensijām atraitnēm un atraitņiem, kā arī attiecībā uz bāreņu pabalstiem ir tādi paši kā invaliditātes un vecuma pensijām. Apgādnieka zaudējuma pensijas ir jāmaksā neatkarīgi no tā, kurā ES valstī dzīvo atraitne(-is).