Često postavljana pitanja - Obiteljska mirovina i posmrtna pripomoć
Nakon moje smrti moja obitelj ima pravo na izdašnu posmrtnu pripomoć od mojeg zdravstvenog osiguranja. Hoće li oni i dalje imati pravo na ta sredstva ako umrem u inozemstvu?
DA. Vaša obitelj ima pravo na taj novac, čak i ako umrete u nekoj drugoj državi članici. Posmrtnu pripomoć treba zatražiti od ustanove zdravstvenog osiguranja u kojoj ste prijavljeni u vašoj državi boravišta. Ta će ustanova vaš zahtjev proslijediti nadležnom tijelu.
Živim u Italiji i primam mirovinu iz Italije i Danske. Iznos danske posmrtne pripomoći prilično je velik. Hoće li moj suprug imati pravo na nju kad umrem?
NE. Živite u Italiji i primate talijansku mirovinu. Zbog toga vaš suprug ima pravo samo na talijansku posmrtnu pripomoć, neovisno o tome primate li mirovinu i iz drugih država. Nažalost, posmrtna pripomoć u Italiji ne postoji. Slijedom toga, vaš suprug neće imati pravo ni na kakvu posmrtnu pripomoć nakon vaše smrti.
Koja država isplaćuje posmrtnu pripomoć?
Kao i u slučaju svih drugih kategorija naknada, ako je potrebno utvrditi vaše pravo na posmrtnu pripomoć, ustanove koje pripadaju sustavu socijalnog osiguranja moraju uzeti u obzir i razdoblja osiguranja ili boravka na koja se primjenjuje zakonodavstvo neke druge države članice EU-a. Posmrtnu pripomoć isplaćuju institucije zemlje u kojoj je preminula osoba bila osigurana, bez obzira na to u kojoj državi članici EU-a žive osobe koje imaju pravo na posmrtnu pripomoć.
Moj je bračni drug nedavno preminuo. Imam li pravo na obiteljsku mirovinu ako ne živim u zemlji u kojoj je moj bračni drug radio?
Pravila koja vrijede za obiteljske mirovine u pravilu se odnose i na invalidske i starosne mirovine. Obiteljske mirovine isplaćuju se bez obzira na to gdje u EU-u bračni drug boravi.