Nabídka

Časté otázky - Daňová povinnost výzkumných pracovníků

Jsem z Maďarska a pracuju jako výzkumný pracovník na univerzitě v Barceloně. Protože bych mohl dělat značnou část práce na dálku, radši bych dělal z Maďarska.
Rozhodl jsem se, že budu z Maďarska jednou týdně do Španělska dojíždět. V Barceloně si tak ponechám pronajatý byt. Kde budu považován za rezidenta pro daňové účely – v Maďarsku nebo ve Španělsku?
Open Zavřít

Jednotná celoevropská pravidla zdanění státních příslušníků EU neexistují. Obecně platí, že pokud se přestěhujete zpět do Maďarska a ve Španělsku strávíte méně než 183 dnů v roce, budete pro daňové účely považováni za rezidenta Maďarska. Španělsko a Maďarsko spolu navíc uzavřely dohodu o zamezení dvojímu zdanění, takže by se vám každopádně nemělo stát, že vám příjem zdaní v obou zemích.

Jsem z Finska a pracuju jako výzkumná pracovnice v jedné finské nemocnici. Právě mi nabídli práci v Německu, kde bych 6–12 měsíců hostovala. Chtěla bych tuto nabídku přijmout a ponechat si na částečný úvazek i práci ve Finsku. Jak to pak bude s daněmi a příspěvky na sociální zabezpečení (zdravotní pojištění, dávky v nezaměstnanosti atd.), pokud začnu pracovat na částečný úvazek nebo pokud na 6–12 měsíců odjedu dělat jinam? Open Zavřít

Podle smlouvy o zamezení dvojímu zdanění, kterou spolu Německo a Finsko uzavřely, musíte platit daně tam, kde máte bydliště (v tomto případě v Německu). Zaměstnavateli ve Finsku byste měla rovněž sdělit, že tam již nemáte povinnost platit daně.
Stejně tak i příspěvky na sociální zabezpečení budete platit v Německu (tedy v zemi, kde máte bydliště a kde vykonáváte alespoň 25 % práce).
Ode dne, kdy se na území Německa přestěhujete a budete tam vykonávat výdělečnou činnost, se na vás bude vztahovat německý systém sociálního zabezpečení.

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu

Poslední kontrola: 24/06/2024
Sdílet tuto stránku