Меню

Често задавани въпроси - Организиране на планирано лечение в чужбина

Имам ли право на лечение в чужбина? Open приключило

ДА. Имате право да отидете в друга страна от ЕС за медицинско обслужване, като при определени условия разходите ви ще бъдат покрити пряко или ще ви бъдат възстановени изцяло или частично от вашата обществена здравноосигурителна институция.
Правилата на ЕС относно лечението в чужбина обхващат медицинските и зъболекарските грижи, лекарствата и хоспитализацията. Разходите ви за лечение ще бъдат възстановени само ако имате право на това лечение във вашата страна. Например разходите за балнеолечение се покриват в някои държави, а в други не. Затова можете да получите възстановяване на разходите за балнеолечение в чужбина само ако вашата здравна осигуровка покрива такова лечение във вашата страна.

Страдам от рядка болест, за която в моята страна не се предлага лечение. Лечението, от което се нуждая, дори не се покрива от здравната система в моята страна. Моята здравноосигурителна институция ще покрие ли операцията, от която се нуждая поради това заболяване, в друга страна от ЕС? Open приключило

Разходите за вашето лечение се покриват само ако системата за социална сигурност в страната, в която сте осигурен, ги покрива. Ако случаят не е такъв, вашата национална здравноосигурителна институция не е длъжна да разреши лечение в чужбина или да ви възстанови разходите (въпреки че може да реши да го направи).

Свържете се с националните органи във вашата страна, за да се информирате с какви възможности разполагате. Във вашата страна може да получите известна помощ и чрез европейските референтни мрежи — виртуални, доброволни трансгранични мрежи, обединяващи високоспециализирани доставчици на здравно обслужване в цяла Европа, чиято цел е да се помогне за диагностицирането и лечението на пациенти, страдащи от редки или слабо разпространени сложни заболявания, които изискват високоспециализирано здравно обслужване и концентрация на знания и ресурси.

В страната, в която съм осигурен, има списък с чакащи за лечението, от което се нуждая. Съгласно правилата на ЕС имам ли право да се лекувам в чужбина и след това да ми бъдат възстановени разходите, за да не чакам? Open приключило

ДА. Вашата национална здравноосигурителна институция не може да ви откаже разрешение за лечение в чужбина само защото във вашата страна има списък с чакащи за това лечение. Тя трябва да вземе предвид вашето конкретно заболяване и да докаже, че времето за чакане е приемливо, въз основа на обективна медицинска оценка на вашите потребности.

Може ли да ми бъде отказано разрешение за лечение? Open приключило

ДА. Националната здравноосигурителна институция може да откаже да ви даде предварително разрешение, ако лечението, от което се нуждаете, не попада в обхвата на вашата здравна осигуровка или може да бъде предоставено във вашата страна в рамките на оправдан от медицинска гледна точка срок. Ако националната здравноосигурителна институция откаже да ви даде разрешение, тя трябва да обясни причините за своето решение и да обоснове оценката си за това какво е „оправдано от медицинска гледна точка“ във вашия конкретен случай.
Винаги имате право да поискате преразглеждане на административните решения по вашия случай.

Какво да направя, ако възникне проблем, докато се лекувам в чужбина? Open приключило

Свържете се с националния орган за контакт в държавата от ЕС, в която се лекувате. Оттам ще ви обяснят какви са правата ви и ще ви дадат информация за подходящи последващи административни или медицински процедури.

Когато се върнете във вашата страна, вашата здравноосигурителна каса трябва да ви осигури същото последващо лечение, което бихте получили, ако първоначалното лечение е било проведено там.

Вижте основната информация по темата

Законодателство на ЕС

Последна проверка: 27/06/2024
Споделяне на страницата