Menu

Najczęściej zadawane pytania - Bezrobocie za granicą

Co się stanie, jeśli stracę pracę w nowym kraju? Czy będę mógł powrócić do kraju pochodzenia i tam ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych? Open Zakończono

Jeśli stracisz pracę, z reguły powinieneś ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w kraju, w którym ostatnio byłeś zatrudniony.

Jeśli pracowałeś jako pracownik transgraniczny, powinieneś ubiegać się o zasiłek w kraju zamieszkania. Konieczne będzie złożenie wniosku o wydanie formularza U1 w kraju, w którym ostatnio pracowałeś.

Jeśli podczas ostatniego okresu zatrudnienia lub pracy na własny rachunek mieszkałeś w innym kraju UE niż ten, w którym pracowałeś, ale wracałeś tam rzadziej niż raz w tygodniu, możesz ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych albo w swoim kraju zamieszkania, albo w kraju ostatniego zatrudnienia. Jeżeli wrócisz do kraju zamieszkania, będziesz musiał złożyć wniosek o wydanie formularza U1 w kraju, w którym ostatnio pracowałeś.

Pod pewnymi warunkami możesz przenieść swój zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE, kiedy szukasz pracy w tym kraju (zwróć się o wydanie Ci formularza U2). Okres transferu zasiłku wynosi zwykle 3 miesiące, ale może zostać przedłużony do 6 miesięcy.

Aby dowiedzieć się więcej o swoim prawie do zasiłku dla bezrobotnych, skontaktuj się ze służbą zatrudnienia we właściwym kraju.

Jestem Francuzem i straciłem pracę w Hiszpanii. W którym kraju jestem ubezpieczony? Open Zakończono

Zazwyczaj kraj, w którym ostatnio pracowałeś, odpowiada za Twój zasiłek dla bezrobotnych. Dlatego też, jeśli pracowałeś w Hiszpanii i nadal tam mieszkasz, tam właśnie powinieneś ubiegać się o zasiłek.

Natomiast, jeśli wciąż mieszkałeś we Francji, a pracowałeś w Hiszpanii, możesz ubiegać się o zasiłek we Francji po powrocie do tego kraju. W przypadku pracowników transgranicznych (tzw. pracowników przygranicznych) za wypłacenie zasiłku dla bezrobotnych zawsze odpowiada kraj zamieszkania.

W każdym przypadku będziesz ubezpieczony w kraju, który wypłaca Ci świadczenia.

Jestem obywatelem Niemiec i mój pracodawca oddelegował mnie do pracy we Francji. Jeżeli podczas pracy we Francji zostanę zwolniony, gdzie mogę ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych? Open Zakończono

W Niemczech – Ponieważ do pracy we Francji zostałeś oddelegowany na czas określony, Twój pobyt w tym kraju miał charakter tymczasowy. Zatem to kraj, z którego zostałeś oddelegowany jest odpowiedzialny za Twoje zabezpieczenie społeczne.

Jako pracownik transgraniczny, gdzie powinienem się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych, jeśli stracę pracę? Open Zakończono

Jeśli stracisz pracę, powinieneś ubiegać się o zasiłek w kraju, w którym mieszkasz.

Twoje uprawnienie do zasiłku i jego kwota zostaną określone zgodnie z zasadami obowiązującymi w Twoim kraju pochodzenia, z uwzględnieniem okresów przepracowanych za granicą.

Aby udokumentować swoje okresy pracy za granicą, pobierz formularz U1 od publicznej służby zatrudnienia kraju, w którym pracowałeś, i przedstaw go władzom kraju, w którym mieszkasz.

Jeśli szukasz pracy w kraju, w którym ją straciłeś, możesz zarejestrować się w służbach zatrudnienia kraju, w którym kiedyś pracowałeś – ale wówczas będziesz musiał przestrzegać procedur i wymogów w zakresie kontroli w obu krajach. Jednak ponieważ zasiłek zawsze wypłaca kraj zamieszkania, pierwszeństwo mają nakładane przez niego obowiązki i wymogi w zakresie szukania pracy. Możesz również złożyć wniosek o przeniesienie swoich świadczeń do kraju, w którym wcześniej pracowałeś, jeśli uważasz, że masz większe szanse na znalezienie tam pracy.

Pracuję jako urzędnik służby cywilnej i pracodawca zaproponował mi stanowisko w innym kraju UE. Co się stanie, jeśli podczas pobytu za granicą stracę pracę? Czy będę mógł powrócić do kraju pochodzenia i tam ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych? Open Zakończono

Jako urzędnik służby cywilnej w przypadku utraty pracy możesz zdecydować się na rejestrację jako osoba szukająca pracy w kraju, w którym zostałeś zatrudniony, lub w kraju, do którego zostałeś oddelegowany.

Jeśli postanowisz zostać w kraju, do którego zostałeś oddelegowany, musisz zarejestrować się tam jako osoba szukająca pracy. Będziesz traktowany jak obywatel tego kraju. Będziesz musiał zwrócić się o wydanie Ci formularza U1 (lub formularza E 301 ) przez publiczną służbę zatrudnienia kraju, który Cię zatrudnił.

Jeśli postanowisz wrócić do kraju, z którego zostałeś oddelegowany za granicę, musisz zarejestrować się tam bezpośrednio jako osoba szukająca pracy.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Ostatnio sprawdzono: 01/12/2023
Udostępnij tę stronę