Često postavljana pitanja - Upis na fakultet

DA – Odgovarajuća nadležna tijela imaju pravo zahtijevati polaganje jezičnog testa. Međutim, ta bi se pravila trebala razmjerno primjenjivati, uz mogućnost iznimki, kako bi se u obzir mogle uzeti pojedinačne okolnosti, primjerice jeste li već živjeli ili radili u zemlji u kojoj ste se koristili tim jezikom.

MOŽDA – Za priznavanje akademskih kvalifikacija isključivo su nadležne nacionalne vlade. Europska Komisija može poduzeti mjere samo u slučaju:

  • ako se odbijanje priznavanja kvalifikacija smatra diskriminacijom na temelju nacionalnosti
  • ako se nerazmjerno dugi ili skupi postupci mogu tumačiti kao ograničavanje slobode kretanja.

Preko centra ENIC-NARIC en (mreža priznavanja akademskih kvalifikacija u Europi) u zemlji domaćinu možete stupiti u kontakt s istovjetnim centrom u vašoj zemlji.

U načelu možete studirati u drugoj državi članici EU-a, no imajte na umu da svaka zemlja ima pravo odrediti razinu srednjoškolskog obrazovanja koje je potrebno za prijem na studij. Više o tome saznat ćete iz informacija koje će vam sveučilište na koje se želite upisati pružiti prije podnošenja prijave.

To ovisi o zemlji, sveučilištu i samom studiju. U pravilu trebali biste imati:

  • izvornike svih relevantnih akademskih kvalifikacija
  • životopis (primjerice životopis na temelju obrasca Europass kojim se omogućuje predstavljanje obrazovnog puta na način razumljiv u cijeloj Europi).
To pitanje nije obuhvaćeno pravilima EU-a. Sveučilište ima pravo od svojih studenata zahtijevati redovito pohađanje predavanja. Dakle, moglo bi se smatrati da student ne može istovremeno biti upisan na dva jednako zahtjevna sveučilišna studija.

Pogledajte najvažnije informacije o ovoj temi

Posljednji put provjereno: 12/04/2024
Podijeli