Nabídka

Časté otázky - Vyslaní pracovníci

V zemi, kam mě vyslal pracovat můj zaměstnavatel, všichni kolegové pobírají minimální mzdu. Mám na ni též nárok? Open Zavřít

ANO — Po celou dobu výkonu zaměstnání v zahraničí je váš zaměstnavatel povinen dodržovat předpisy dané země týkající se minimální ochrany pracovníků. Ty se vztahují na minimální mzdu, pracovní dobu, minimální dobu odpočinku atp.

Více informací o vašich právech vám poskytnou pracovníci kontaktního úřadu pro vyslané pracovníky

Pracuji jako osoba samostatně výdělečně činná a chtěla bych na pár měsíců odjet pracovat do zahraničí. Jaké formality je třeba splnit? Open Zavřít

Pokud chcete po určitou omezenou dobu pracovat v některém jiném státě EU, ideální pro vás bude využít možnost tzv. vyslání do zahraničí.

Budete tak moci v zahraničí pracovat a zároveň být kryta sociálním pojištěním vaší domovské země (tedy té, kde jinak trvale pracujete).

Před odjezdem je třeba:

  • Zažádat o formulář A1 (dříve E 101). Informujte se u kontaktního úřadu pro vyslané pracovníky , který orgán u vás tento formulář vydává.

    Tento dokument potvrzuje, že vy a případně i vámi vyživované osoby budete během pobytu v zahraničí v domovské zemi kryti sociálním pojištěním – jedná se o období max. 2 let.

    Při žádání o potvrzení A1 budete kromě jiného muset doložit, že činnost, kterou hodláte v zahraničí vykonávat je podobná té, kterou běžně vykonáváte doma. Jak? Projděte si Příručku o vysílání pracovníků.
  • Zažádat o formulář S1 (dříve E 106) u orgánu, který má ve vaší zemi na starost zdravotní pojištění. Ten budete v zahraniční předkládat při čerpání zdravotní péče.
  • Někdy bude třeba také předložit prohlášení, že v zahraničí budete vykonávat svou profesi.

    Je-li toto prohlášení třeba či nikoli – a jak přesně má vypadat – vám sdělí na kontaktním úřadu pro vyslané pracovníky .

Pokud se do zahraničí nehodláte stěhovat, ale pouze dojíždět na krátké pracovní návštěvy, stačí mít pouze evropský průkaz zdravotního pojištění. O ten můžete požádat svou zdravotní pojišťovnu.

Po příjezdu budete muset:

  • splnit náležitosti týkající se pobytu, a to i tehdy, budou-li vaše návštěvy krátkodobé.
  • předložit formulář S1 (dříve E 106) tomu orgánu, který má v dané zemi na starost zdravotní pojištění.

Pracuji jako osoba samostatně výdělečně činná a vypršela mi doba vyslání, kterou mám uvedenou na formuláři A1 (dříve E 101). Ještě bych ale v zahraničí potřeboval kvůli práci zůstat. Lze dobu vyslání prodloužit? Open Zavřít

ANO — Můžete si zažádat o prodloužení, pokud vaše práce vyžaduje delší pobyt, než jste původně očekávali, z důvodů, jež nebylo možné předvídat, A ZÁROVEŇ pod podmínkou, že celková doba vyslání včetně plánovaného prodloužení nepřesáhne 2 roky.

Na koho v takovém případě se obrátit? Informujte se u kontaktního úřadu pro vyslané pracovníky v zemi, kde pracujete.

Budete muset doložit, že prodloužení je skutečně nezbytné z důvodů, jež nebylo možné předvídat. Jinak může hostitelská země žádost zamítnout.

I v takovém případě můžete v hostitelské zemi zůstat, ale váš status se mění na „expatriate čili zahraniční pracovník. To kromě jiného znamená, že budete muset přejít pod systém sociálního zabezpečení hostitelské země (tedy i platit příspěvky tam a nikoli doma).

Pracuji jako osoba samostatně výdělečně činná a získal jsem pracovní projekt v jiné zemi, který má trvat 3 roky. Chtěl bych využít možnosti vyslání, abych mohl být nadále kryt sociálním zabezpečením, které si platím doma. Bude to možné, když maximální doba vyslání je oficiálně 2 roky? Open Zavřít

MOŽNÁ ANO — Pokud již před odjezdem víte, že budete práci v zahraničí vykonávat déle než 2 roky, můžete zažádat o výjimku, která umožní, abyste zůstal kryt sociálním zabezpečením z domovské země po celou dobu pracovního pobytu v zahraničí.

Žádosti o výjimky jsou řešeny případ od případu. Podmínkou jejich schválení je kromě jiného souhlas orgánů obou zemí a lze žádat pouze o přesně stanovenou dobu.

Na koho v takovém případě se obrátit? Obracejte se kontaktní úřad pro vyslané pracovníky hostitelské země.

Jak postupovat, stane-li se mi během vyslání v některé zemi EU nehoda? Budeme já a moje rodina při čerpání zdravotní péče kryti zdravotním pojištěním domovské země? Open Zavřít

ANO — Konkrétně po dobu maximálně 2 let (bez ohledu na to, zda vás vyslal zaměstnavatel, nebo jestli jste osoba samostatně výdělečně činná a využila jste možnost vyslání sama za sebe).

Při čerpání zdravotní péče budete potřebovat 2 dokumenty:

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu

Právní předpisy EU

Poslední kontrola: 17/03/2024
Sdílet tuto stránku