DUK. Komandiruoti darbuotojai
-
Šalyje, į kurią darbdavys išsiuntė mane dirbti, visi mano kolegos gauna minimalų darbo užmokestį. Ar aš taip pat turiu teisę gauti tokį atlyginimą?
TAIP — Visą darbo toje šalyje laiką jūsų darbdavys privalo laikytis pagrindinių tos šalies darbuotojų apsaugos taisyklių. Tai pasakytina apie minimalų darbo užmokestį, darbo laiką, minimalų poilsiui skirtą laiką ir pan.
Jeigu norite gauti išsamesnės informacijos apie savo teises, kreipkitės į tos šalies komandiruotų darbuotojų ryšių tarnybą.
-
Dirbu savarankiškai ir ketinu kelis mėnesius dirbti užsienyje. Kokių formalumų būtina laikytis?
Jeigu kitoje ES šalyje norite dirbti tik kelis mėnesius, geriausia būtų, jei „komandiruotumėte save į užsienį.
Tada galėsite dirbti užsienyje, o šalis, kurioje paprastai dirbate, užtikrins jūsų socialinį draudimą.
Prieš išvykstant reikėtų pasirūpinti toliau nurodytais dalykais.
-
Paprašykite A1 formos (anksčiau vadinta E 101 forma). Kreipkitės į savo šalies komandiruotų darbuotojų ryšių tarnybą
bg
, kad ji nurodytų, kuri institucija išduoda šiuos dokumentus.
Ši forma patvirtina, kad, kol esate užsienyje, jūsų šalis ir toliau (bet ne ilgiau nei dvejus metus) užtikrina jūsų ir jūsų išlaikytinių socialinę apsaugą.
Jeigu norite gauti šią formą, turite įrodyti, kad veikla, kurią ketinate vykdyti užsienyje, yra panaši į veiklą, kuria užsiimate savo šalyje. Kaip tai padaryti? Žr. ES komandiruočių taisyklių vadovą. - Paprašykite savo šalies sveikatos priežiūros instituciją išduoti S1 formą (anksčiau vadinta E 106 forma). Tai suteiks jums ir jūsų šeimai teisę į sveikatos priežiūrą, kol būsite užsienyje.
-
Galite pateikti išankstinę deklaraciją, kad priimančiojoje šalyje vykdysite savo profesinę veiklą.
Jeigu norite sužinoti, ar to reikalaujama ir kaip tai padaryti, kreipkitės į savo šalies komandiruotų darbuotojų ryšių tarnybą bg .
Jeigu jums nereikės persikelti į šalį, kurioje dirbsite (vyksite į ją tik trumpiems laikotarpiams), jums tereikia Europos sveikatos draudimo kortelės. Ją galite gauti vienoje iš savo šalies sveikatos priežiūros institucijų.
Atvykus į šalį reikėtų:
- išsiaiškinti su gyvenimu šalyje susijusius formalumus, net jeigu planuojate apsistoti trumpam;
- šios šalies sveikatos priežiūros institucijai (jei taikoma) pateikti savo S1 formą (anksčiau vadinta E 106 forma).
-
Paprašykite A1 formos (anksčiau vadinta E 101 forma). Kreipkitės į savo šalies komandiruotų darbuotojų ryšių tarnybą
bg
, kad ji nurodytų, kuri institucija išduoda šiuos dokumentus.
-
Dirbu savarankiškai ir baigėsi mano A1 formoje (anksčiau vadinta E 101 forma) nurodytas komandiruotės laikas. Deja, dar nespėjau baigti darbo. Ar galiu savo komandiruotę pratęsti?
TAIP — Galite kreiptis dėl komandiruotės pratęsimo, jeigu jūsų darbas dėl nenumatytų aplinkybių užtrunka ilgiau nei iš pradžių planuota ir jeigu bendra komandiruotės trukmė, įskaitant papildomą pratęsimą, neviršija dvejų metų.
Į kokią instituciją turėtumėte kreiptis? Paklauskite šalies, kurioje dirbate, komandiruotų darbuotojų ryšių tarnybą bg .
Turite įrodyti, kad papildomai dirbti turite dėl nenumatytų aplinkybių, priešingu atveju priimančioji šalis gali atsisakyti komandiruotę pratęsti.
Jeigu taip atsitiktų, vis dar galėsite likti užsienyje, tačiau jūsų statusas pasikeis ir tapsite „užsienyje dirbančiu darbuotoju, o tai reiškia, kad turėsite tapti priimančiosios šalies socialinės apsaugos sistemos dalyviu (mokėti įmokas į šios šalies, o ne į šalies, iš kurios atvykote, socialinės apsaugos sistemą).
-
Dirbu savarankiškai ir pasirašiau trejų metų trukmės sutartį dėl projekto kitoje ES šalyje. Norėčiau komandiruoti save į užsienį ir kad šiuo laikotarpiu socialinį draudimą man užtikrintų mano šalis. Ar šiuo atveju tai įmanoma turint omenyje tai, kad dirbsiu ilgiau nei dvejus metus?
GALBŪT — Kai iš pat pradžių aišku, jog užsienyje dirbsite ilgiau nei dvejus metus, galite prašyti daryti jums išimtį ir leisti, kad, kol dirbsite užsienyje, jūsų socialinę apsaugą užtikrintų jūsų šalis.
Šios rūšies išimtys priklauso nuo konkretaus atvejo ir reikia, kad dėl to susitartų abiejų šalių institucijos, be to, tokia išimtis galioja tik aiškiai nustatytą laikotarpį.
Į kokią instituciją turėtumėte kreiptis? Klauskite priimančiosios šalies komandiruotų darbuotojų ryšių tarnybą bg .
-
Ar mano šalis užtikrins mano ir mano šeimos narių sveikatos draudimą, jei komandiruotės kitoje ES šalyje metu įvyks nelaimingas atsitikimas?
TAIP — Dvejus metus (neatsižvelgiant į tai, ar jus į komandiruotę siunčia jūsų darbdavys, ar kaip savarankiškai dirbantis asmuo „komandiruojate save pats).
Kad būtumėte gydomi užsienyje, turite turėti du dokumentus:
- Europos sveikatos draudimo kortelę;
- A1 formą (ji patvirtina, kad jūsų draudimą užtikrina šalis, iš kurios esate komandiruotas).