Ugovori s potrošačima

Zakonodavstvom EU-a utvrđuju se određeni zahtjevi transparentnosti i pravičnosti za ugovore koje potpisujete s potrošačima.

 O kojim se ugovornim odredbama radi?

Informacije u nastavku odnose se samo na prodaju potrošačima koji kupuju izvan svojeg profesionalnog konteksta. Ne primjenjuje se ako se bavite prodajom drugim poduzećima.

Zahtjevi EU-a primjenjuju se na svaku ugovornu odredbu o kojoj se nije pojedinačno pregovaralo, kao što su uobičajene standardne ugovorne odredbe sastavljene unaprijed. Isključeni su glavni predmet ugovora i aspekti omjera cijene i kvalitete.

Imajte na umu da ako se želite pozvati na činjenicu da se o ugovoru pojedinačno pregovaralo, morat ćete to i dokazati.

 Ugovori moraju biti pošteni

Standardne ugovorne odredbe koji se koriste u poslovanju, neovisno o tome naziva ih se „uvjetima" ili su dio detaljnog ugovora, moraju biti poštene.

Prema zakonodavstvu EU-a standardne ugovorne odredbe ne smiju:

  • biti suprotne uvjetima o dobroj vjeri;
  • staviti potrošače u nepovoljan položaj (u pogledu prava i obveza) u odnosu na prodavače/dobavljače.

Morate postupati u dobroj vjeri, uzimajući u obzir legitimne interese potrošača i s njima postupati pošteno i pravično.

 Nepoštene odredbe ugovora nisu obvezujuće

Ako su određene odredbe u ugovoru nepravedne, nisu obvezujuće za potrošače i ne možete se na njih pozvati, čak i ako je potrošač potpisao ugovor.

Ako nepoštene odredbe nisu ključni dio ugovora, ostatak ugovora (ali ne i nepoštene odredbe) i dalje obvezuje vas i potrošača.

 Ugovori moraju biti transparentni

Ugovorne odredbe moraju biti sastavljene na jednostavnom i razumljivom jeziku. One ne samo da moraju biti jezično jasne, već potrošač mora biti u stanju razumjeti njihove gospodarske posljedice.

Napomena

Napomena

Imajte na umu da će se sve nejasnoće tumačiti u korist potrošača.

 Primjeri potencijalno nepoštenih odredaba

Osim općih zahtjeva o „dobroj vjeri" i „ravnoteži", pravila EU-a sadržavaju popis posebnih ugovornih odredaba koje se mogu smatrati nepoštenima.

Situacije u kojima se ugovorne odredbe mogu smatrati nepoštenima prema pravilima EU-a:

Odredbe kojima se isključuje/ograničava vaša odgovornost u slučaju smrti ili ozljede potrošača zbog vašeg djelovanja ili propusta.

Odredbe kojima se neprimjereno isključuje/ograničava pravo potrošača na odštetu ako ne ispunite svoje obveze iz ugovora.

Odrede koje vam omogućuju prekid pružanja usluga samo zato što to više ne odgovara, ali i dalje obvezuju potrošača.

Odredbe koje vam omogućuju da zadržite unaprijed uplaćene iznose ako potrošač raskine ugovor, a da potrošaču nije dopuštena istovrijedna naknada u slučaju da ste vi (trgovac) otkazali uslugu.

Odredbe kojima se zahtijeva da potrošač koji ne ispunjava svoju obvezu plati nerazumno visoki iznos naknade.

Odredbe koje vam omogućuju da jednostrano raskinete ugovor, no koje ne pružaju to isto pravo potrošaču.

Odredbe koje vam omogućuju da u kratkom roku raskinete ugovor bez utvrđenog krajnjeg datuma, osim ako je potpuno opravdano.

Odredbe prema kojima potrošač mora obavijestiti o svojoj namjeri da raskine ugovor, ali u kojima je rok za to nerazumno kratak.

Odredbe koje obvezuju potrošače i kojih su potrošači teško mogli biti svjesni prije potpisivanja ugovora.

Odredbe koje vam omogućuju da jednostrano izmijenite ugovor osim ako je u ugovoru naveden valjan razlog za to.

Odredbe koje vam omogućuju da izmijenite proizvod ili uslugu koja se pruža jednostrano i bez valjanog razloga.

Odredbe prema kojima možete točno odrediti ili povisiti konačnu cijenu isporuke, bez da potrošačima pružite mogućnost raskida ugovora, ako je iznos znatno viši od iznosa koji je početno ugovoren.

Odredbe prema kojima imate pravo tumačiti sve odredbe ugovora i odlučiti je li proizvod ili usluga u skladu s ugovorom.

Odredbe prema kojima možete pokušati izbjeći obveze koje je preuzelo vaše osoblje ili prema kojima takve obveze podliježu drugim uvjetima.

Odredbe kojima se obvezuje potrošača na ispunjenje svih njegovih obveza i prema kojima se vi ne morate pridržavati svojih.

Odredbe koje vam omogućuju prijenos ugovora bez pristanka potrošača i koje bi mogli potrošaču pružiti lošiju pogodbu.

Odredbe kojima se ograničava kako i gdje potrošači mogu poduzeti pravne radnje i kojima ih se obvezuje da dostave dokaz koji je u nadležnosti druge ugovorne stranke.

 Pojedinosti o nacionalnim pravilima

Imajte na umu da se pravilima EU-a o nepoštenim ugovornim odredbama utvrđuju minimalni standardi koji se mogu dalje poboljšavati i unaprjeđivati putem nacionalnih zakona.

Za detaljne informacije potražite savjet kod Europske poduzetničke mrežeen en u svojoj državi.

 Consumer Law Ready

Consumer Law Ready je program na razini EU-a u čijem okviru se pružaju besplatni programi izobrazbe o potrošačkom pravu za mikropoduzeća te mala i srednja poduzeća. Možete se prijaviti za pohađanje tečaja u svojoj zemlji kako biste osigurali da je vaš MSP u skladu s programom Consumer Law Ready.

Ako radije učite vlastitim tempom, prijavite se za pristup obrazovnom materijalu. Zatim možete ispuniti e-test i steći uvjerenje.

Posjetite portal Consumer Law Readyen en i doznajte kako se možete prijaviti.

Trebate li podršku službi za pomoć korisnicima?

Obratite se specijaliziranim službama za pomoć

Imate li pitanja o poslovanju preko granica, primjerice o izvozu ili širenju u drugu državu EU-a? Ako imate, Enterprise Europe Network može vam dati besplatan savjet.

Od pomoći vam može biti i alat za traženje službe za podršku.

Posljednji put provjereno: 24/06/2022
Podijeli