Menu

Najczęściej zadawane pytania - Opodatkowanie naukowców

Pochodzę z Węgier i jestem naukowcem na Uniwersytecie w Barcelonie. Ponieważ wiele obowiązków zawodowych mogę wykonywać w telepracy (pracując z domu), wolę, aby moim głównym miejscem zamieszkania były Węgry.
Zamierzam raz na tydzień dojeżdżać z Węgier do pracy w Hiszpanii, gdzie nadal będę wynajmować mieszkanie. W którym kraju zostanę uznany za rezydenta do celów podatkowych?
Open Zakończono

Nie ma ogólnounijnych przepisów, które regulowałyby sposób opodatkowania dochodu obywateli UE. Z reguły, jeśli przeniesiesz swoje główne miejsce zamieszkania z powrotem na Węgry i będziesz spędzać mniej niż 183 dni w roku w Hiszpanii, władze uznają Cię za rezydenta do celów podatkowych w Twoim kraju pochodzenia. Hiszpania i Węgry zawarły umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, dlatego z reguły Twoje dochody powinny zostać opodatkowane tylko w jednym z tych dwóch krajów.

Jestem Finem i pracuję jako naukowiec w dziedzinie medycyny w fińskim szpitalu. Niedawno otrzymałem ofertę pracy w Niemczech w charakterze naukowca wizytującego na okres 6–12 miesięcy. Chciałbym z tej szansy skorzystać i jednocześnie kontynuować pracę na swoim obecnym stanowisku w Finlandii, ale w niepełnym wymiarze godzin. Jak będą wyglądać moje podatki i składki na ubezpieczenie społeczne (ubezpieczenie zdrowotne, świadczenia z tytułu bezrobocia, itp.), jeśli zacznę pracować w niepełnym wymiarze godzin lub jeśli przerwę pracę w Finlandii na okres 6–12 miesięcy? Open Zakończono

Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między Niemcami i Finlandią musisz zapłacić podatek w swoim kraju zamieszkania (a więc w tym przypadku w Niemczech). Powinieneś również poinformować swojego pracodawcę w Finlandii, że na podstawie tej umowy nie masz już obowiązku płacenia podatków w Finlandii.
Poza tym będziesz musiał opłacić swoje składki na ubezpieczenie społeczne w Niemczech (kraju, w którym mieszkasz i wykonujesz przynajmniej 25 proc. swojej pracy).
Od dnia, w którym przeniesiesz swoje miejsce zamieszkania do Niemiec, będziesz objęty niemieckim systemem zabezpieczenia społecznego, jeżeli jesteś osobą pracującą.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Ostatnio sprawdzono: 24/06/2024
Udostępnij tę stronę