Meniu

DUK. Jei tapote bedarbiu užsienyje

Kas būtų, jei netekčiau darbo naujojoje šalyje? Ar galėčiau grįžti į savo šalį ir ten prašyti bedarbio pašalpos? Open Uždaryti

Netekus darbo bedarbio pašalpos paprastai reikia prašyti toje šalyje, kurioje buvo paskutinė darbovietė.

Jei gyvenote vienoje šalyje, o dirbti važinėjote į kitą šalį, išmokų turite prašyti savo gyvenamojoje šalyje. Šalyje, kurioje paskutinį kartą dirbote, turėsite paprašyti U1 formos.

Jei paskutinį kartą, kai buvote įdarbintas arba dirbote savarankiškai, gyvenote kitoje ES šalyje, negu ta, kurioje dirbote, tačiau į gyvenamąją šalį grįždavote rečiau nei kartą per savaitę, galite prašyti bedarbio pašalpos gyvenamojoje šalyje arba šalyje, kurioje paskutinį kartą dirbote. Jei grįšite į gyvenamąją šalį, šalyje, kurioje paskutinį kartą dirbote, turėsite paprašyti U1 formos.

Tam tikromis aplinkybėmis bedarbio pašalpą galima perkelti į kitą ES šalį ir ieškotis darbo tenai (paprašykite U2 formos). Pašalpos paprastai perkeliamos 3 mėnesiams, bet šis laikotarpis gali būti pratęstas iki 6 mėnesių.

Dėl savo teisės į bedarbio pašalpą kreipkitės į atitinkamos šalies užimtumo tarnybas .

Esu prancūzė. Netekau darbo Ispanijoje. Kur esu apdrausta? Open Uždaryti

Paprastai už bedarbio pašalpą atsakinga ta šalis, kurioje asmuo paskutinį kartą dirbo. Taigi, jei dirbote Ispanijoje ir tenai tebegyvenate, turėtumėte prašyti bedarbio pašalpos Ispanijoje.

Jei dirbdama Ispanijoje oficialiai tebegyvenote Prancūzijoje, pašalpos galite prašyti Prancūzijoje, jei ten sugrįžtumėte. Bedarbio išmokas užsienyje dirbantiems pasienio gyventojams visada privalo mokėti jų gyvenamoji šalis.

Bet kokiu atveju esate apdrausta toje šalyje, kuri moka jums išmokas.

Dirbu Vokietijoje ir mano darbdavys išsiuntė mane į komandiruotę į Prancūziją. Jeigu būdamas Prancūzijoje neteksiu darbo, kur galėsiu kreiptis dėl bedarbio pašalpos? Open Uždaryti

Vokietijoje — Nes esate laikomas Vokietijos gyventoju, kadangi į Prancūziją buvote komandiruotas, o ne persikėlėte ten gyventi nuolat. Todėl už jūsų socialinio draudimo užtikrinimą yra atsakinga jus komandiravusi šalis.

Esu užsienyje dirbantis pasienio gyventojas. Kur turėčiau prašyti bedarbio pašalpos, jei netekčiau darbo? Open Uždaryti

Jei netektumėte darbo, pašalpos turėtumėte prašyti šalyje, kurioje gyvenate.

Jūsų teisės ir pašalpos dydis bus nustatyti pagal jūsų šalies taisykles ir atsižvelgiant į laikotarpius, kuriuos dirbote užsienyje.

Kad įrodytumėte, jog tam tikrais laikotarpiais dirbote užsienyje, iš šalies, kurioje dirbote, nacionalinės užimtumo tarnybos gaukite U1 formą pateikite ją šalyje, kurioje gyvenate.

Jei ieškote darbo šalyje, kurioje netekote darbo, galite užsiregistruoti šalies, kurioje dirbote, užimtumo tarnyboje, tačiau turėsite laikytis abiejose šalyse nustatytų tikrinimo procedūrų ir pareigų. Vis dėlto pašalpas visada moka šalis, kurioje gyvenate, todėl pirmenybė teikiama pareigoms ir darbo paieškai joje. Taip pat, jei manote, kad šalyje, kurioje dirbote anksčiau, turite daugiau galimybių rasti darbą, galite paprašyti jūsų pašalpas perkelti į ją.

Esu valstybės tarnautojas. Mano darbdavys pasiūlė man darbą kitoje ES šalyje. Kas būtų, jei netekčiau darbo būdamas kitoje šalyje? Ar galėčiau grįžti į savo šalį ir ten prašyti bedarbio pašalpos? Open Uždaryti

Jei netektumėte darbo valstybės tarnyboje, galite užsiregistruoti kaip darbo ieškantis asmuo šalyje, kuriai dirbote, arba šalyje, kurioje dirbote.

Jei norite pasilikti šalyje, kurioje dirbote, kaip darbo ieškantis asmuo turite užsiregistruoti joje. Turėsite tokias pačias teises kaip tos šalies piliečiai. Jums reikės paprašyti iš jus įdarbinusios šalies nacionalinės užimtumo tarnybos U1 formos (arba E 301 formos ).

Jei nuspręsite grįžti į jus įdarbinusią šalį, kaip darbo ieškantis asmuo turėsite iš karto užsiregistruoti toje šalyje.

Žr. pagrindinę informaciją šia tema

ES teisės aktai

Paskutinį kartą tikrinta 2023-12-01
Pasidalyti šiuo puslapiu