Meni

Pravila in stopnje DDV

Davek na dodano vrednost (DDV) je davek na potrošnjo za skoraj vse blago in storitve, ki se kupujejo in prodajajo za uporabo ali potrošnjo v EU.

EU pozna standardna pravila za DDV, ki pa se v državah EU lahko različno uporabljajo. V večini primerov morate plačati DDV za vse blago in storitve na vseh stopnjah dobavne verige, vključno s prodajo končnemu potrošniku, in sicer od začetka do konca proizvodnega procesa, denimo pri nakupu sestavnih delov, prevozu, montaži, dobavi, pakiranju, zavarovanju in prevozu do končnega potrošnika.

Kdaj se obračuna DDV

Pri podjetjih s sedežem v EU se DDV obračuna za večino dobav in prodaj blaga v EU. DDV se v tem primeru obračuna in plača v državi EU, v kateri končni potrošnik porabi blago. Prav tako se DDV obračuna za storitve, opravljene v državah EU.

DDV se ne obračuna za izvoz blaga v države zunaj EU. DDV se v tem primeru obračuna in plača v državi uvoza, zato izvoznikom ni treba prijaviti DDV. Kljub temu je treba pri izvozu blaga predložiti dokazilo, da bo blago prepeljano zunaj EU. Kot dokazilo lahko svojim davčnim organom predložite kopijo računa, prevozno listino ali uvozno carinsko deklaracijo.

To dokazilo morate predložiti, da boste lahko v celoti odbili morebitni DDV, ki ste ga plačali v okviru izvoznega posla za zadevno blago. Zaradi nezadostne dokumentacije morda ne boste upravičeni do povračila DDV pri izvozu blaga.

Pravila o DDV v državah članicah

Pravila o DDV se lahko v državah EU uporabljajo različno. Več o pravilih v državi, v kateri posluje vaše podjetje.

Izberite državo Open Končano

Obračun DDV za oddajo na spletu

Podjetja, registrirana v EU, lahko obračun DDV oddajo na spletu (v večini regij) v naslednjih državah EU:

Izberite državo Open Končano

Davek na dodano vrednost se sicer obračunava v vsej EU, vendar vsaka država članica sama določi davčne stopnje. Stopnje po državah si lahko ogledate v spodnji razpredelnici, priporočamo pa, da stopnje DDV vedno preverite pri svojem davčnem uradu.

Stopnje DDV

V državah EU se uporabljajo različne stopnje DDV. Stopnje DDV se razlikujejo glede na dobavljeno blago ali storitev. V veljavi so tudi posebne stopnje, določene glede na stopnje DDV, ki so se uporabljale v državah EU pred njihovim vstopom v EU.

Stopnje DDV, ki se uporabljajo v državah EU

Davek na dodano vrednost se sicer obračunava v vsej EU, vendar vsaka država EU sama določi davčne stopnje. Veljavne stopnje po državah si lahko ogledate v spodnji razpredelnici. Stopnje DDV lahko vedno preverite pri svojem davčnem uradu.

Opozorilo

Preglednica ne vključuje stopenj DDV, ki se uporabljajo za določene regije v EU, kot sta avtonomni regiji Azori ali Kanarski otoki. Več informacij je na voljo v podatkovni zbirki Davki v Evropi.

Stopnje DDV, ki se uporabljajo v državah članicah EU Open Končano

Seznam stopenj DDV, ki se uporabljajo v državah članicah EU
Koda države Država članica Splošna stopnja Znižana stopnja Dodatno znižana stopnja Prehodna stopnja
AT Avstrija 20 10 / 13 - 13
BE Belgija 21 6 / 12 - 12
BG Bolgarija 20 9 - -
CY Ciper 19 5 / 9 - -
CZ Češka 21 12 / 15 - -
DE Nemčija 19 7 - -
DK Danska 25 0 - -
EE Estonija 22 9 - -
EL Grčija 24 6 / 13 - -
ES Španija 21 10 - -
FI Finska 24 10 / 14 - -
FR Francija 20 5,5 / 10 2,1 -
HR Hrvaška 25 5 / 13 - -
HU Madžarska 27 5 / 18 - -
IE Irska 23 9 / 13,5 - -
IT Italija 22 5 / 10 4 -
LT Litva 21 5 / 9 - -
LU Luksemburg 17 8 3 14
LV Latvija 21 5 / 12 - -
MT Malta 18 5 / 7 - 12
NL Nizozemska 21 9 - -
PL Poljska 23 5 / 8 - -
PT Portugalska 23 6 / 13 - 13
RO Romunija 19 5 / 9 - -
SE Švedska 25 6 / 12 - -
SI Slovenija 22 5 / 9,5 - -
SK Slovaška 20 10 - -

Splošna stopnja

Vsaka država EU določi splošno stopnjo, ki se uporablja za večino dobavljenega blaga in storitev in ne sme biti nižja od 15 %.

Znižana stopnja

Znižana stopnja (največ dve) se lahko uporablja za določeno blago in storitve (na podlagi seznama iz Priloge III Direktive o DDV), vendar v večini primerov ne za elektronske storitve. Stopnja ne sme biti nižja od 5 %.

Posebne stopnje

Nekatere države EU smejo uporabljati posebne stopnje za posamezne skupine blaga in storitev. Uporabljajo se v državah EU, v katerih so že veljale 1. januarja 1991.

Te posebne stopnje so bile mišljene kot prehodna ureditev za lažji prevzem pravil EU na področju DDV, ko je 1. januarja 1993 začel veljati notranji trg, in naj bi jih postopoma opustili.

Uporabljajo se tri vrste posebnih stopenj:

  • dodatno znižana stopnja
  • ničelna stopnja
  • prehodna stopnja

Dodatno znižana stopnja

Dodatna znižana stopnja (nižja od 5 %) se uporablja za omejeno prodajo blaga in storitev v nekaterih državah EU.

Ničelna stopnja

Ničelna stopnja se uporablja za omejeno prodajo blaga in storitev v nekaterih državah EU. Ničelna stopnja pomeni, da potrošnik ne plača DDV, ima pa še vedno pravico do odbitka DDV, plačanega ob nakupu blaga in storitev, neposredno povezanih s prodajo.

Prehodna (ali vmesna) stopnja

To stopnjo uporabljajo nekatere države EU za omejeno dobavo blaga in storitev, ki niso vključeni v Prilogo III k direktivi o DDV. Te države smejo za te izdelke in storitve namesto splošne stopnje DDV še naprej uporabljati to znižano stopnjo, pod pogojem, da ni nižja od 12 %.

Davki v Evropi – podatkovna zbirka

Celoten pregled po kategorijah stopenj DDV je na voljo v podatkovni zbirki Davki v Evropi.

Glej tudi

Za podjetja in podjetnike
Za potrošnike in zaposlene

Zakonodaja EU

Potrebujete pomoč podporne službe?

Obrnite se na specializirane službe za pomoč

Ali se vaše vprašanje nanaša na poslovanje čez mejo, na primer izvoz ali širitev v drugo državo EU? V tem primeru vam mreža Enterprise Europe Network svetuje brezplačno.

Za iskanje ustrezne pomoči lahko uporabite tudi iskalnik služb za pomoč.

Nazadnje pregledano: 22/04/2024
Daj to stran v skupno rabo