Menu

Najczęściej zadawane pytania - Wolontariat – od czego zacząć

Czy potrzebne są specjalne umiejętności, aby zostać wolontariuszem Europejskiego Korpusu Solidarności? Open Zakończono

NIE – program jest otwarty dla wszystkich. Przed wyjazdem weźmiesz udział w specjalnym szkoleniu.

Chcę być wolontariuszem za granicą. Gdzie mogę znaleźć informacje na ten temat i gdzie mogę zwrócić się o pomoc? Open Zakończono

Na początek zajrzyj na stronę Europejskiego Korpusu Solidarności – znajdziesz tam wiele informacji i oferty udziału w wolontariacie za granicą.

Chcę wyjechać jako wolontariusz do Hiszpanii. Czy muszę znać język hiszpański? Open Zakończono

NIE – chyba że do wykonywania wyznaczonych zadań jest potrzebna podstawowa znajomość języka. Podczas pobytu będzie dostępne wsparcie językowe, więc z pewnością nauczysz się trochę hiszpańskiego już na miejscu.

Czy potrzebne mi jest ubezpieczenie? Open Zakończono

TAK – jednak jako uczestnikowi Europejskiego Korpusu Solidarności przysługuje Ci specjalne, bezpłatne ubezpieczenie, jeśli wyjedziesz za granicę. O dalsze informacje zwróć się do organizacji, która organizuje Twój wyjazd.

Czy jeśli nie odpowiada mi projekt wolontariatu, w którym biorę udział, mogę z niego zrezygnować? Open Zakończono

Jeżeli sytuacja jest bardzo trudna i nie można rozwiązać Twoich problemów, istnieje możliwość zakończenia udziału w projekcie, ale należy traktować to rozwiązanie jako ostateczność.

Czy muszę płacić za udział w projekcie wolontariatu? Open Zakończono

NIE – nie musisz nic płacić za udział w projekcie wolontariackim w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Czy kraje UE mogą zastrzec dostęp do krajowych programów wolontariatu wyłącznie dla swoich obywateli? Open Zakończono

TAK – krajowe programy wolontariatu nie muszą być otwarte dla obywateli innych krajów. Skontaktuj się z organem odpowiedzialnym za program, aby uzyskać informacje na ten temat.

Chcę wyjechać do Azji. Czy potrzebna jest mi wiza? Open Zakończono

MOŻLIWE – udział w projekcie wolontariatu nie zwalnia z obowiązku stosowania krajowych przepisów dotyczących wiz. Przed wyjazdem sprawdź dokładnie, czego będziesz potrzebować!

Niedawno rozpocząłem wolontariat w innym kraju UE. Który kraj odpowiada za moje prawa do zabezpieczenia społecznego? Jaki status prawny mam w tym innym kraju UE? Open Zakończono

Prawo UE nie reguluje statusu wolontariuszy. Osobami pracującymi za granicą opiekuje się zarówno organizacja wysyłająca, jak i organizacja goszcząca. Jako wolontariusz masz prawo mieszkać w dowolnym kraju UE, jeżeli posiadasz wystarczające środki, aby się w nim utrzymać, i jeśli masz pełne ubezpieczenie zdrowotne. Dopóki będziesz spełniać te warunki, będzie Cię chronić system zabezpieczenia społecznego tego kraju. Jeżeli Twój pobyt w innym kraju UE jest czasowy, możesz korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydanej w Twoim kraju ojczystym – zapewni Ci ona na czas pobytu dostęp do usług opieki zdrowotnej.

Czy na zakończenie wolontariatu w innym kraju UE uzyskam certyfikat uznawany w całej Unii? Open Zakończono

Jeśli bierzesz udział w projekcie wolontariackim Europejskiego Korpusu Solidarności, otrzymasz certyfikat Youthpass en .

Co to jest certyfikat Youthpass i gdzie mogę go uzyskać? Open Zakończono

Certyfikat Youthpass gwarantuje Ci uznanie doświadczenia zdobytego dzięki Europejskiemu Korpusowi Solidarności za część Twojej ścieżki kształcenia i etap uczenia się pozaformalnego. Jeśli bierzesz udział w projekcie solidarnościowym, Twoja organizacja powinna zarejestrować się na stronie internetowej Youthpass en i podać Twoje dane. Dzięki temu możliwe będzie zatwierdzenie i wygenerowanie certyfikatu Youthpass.

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat

Prawo UE

Ostatnio sprawdzono: 21/06/2024
Udostępnij tę stronę