Meni

Pogosta vprašanja - Pošiljanje in dostava

Pred petimi tedni sem na spletu naročila knjigo, ki je sicer razprodana. Želela sem jo podariti možu za rojstni dan, vendar knjige do rojstnega dne nisem prejela. Kaj lahko naredim? Open Končano

Če pogodba ne določa datuma dostave, vam mora trgovec naročeni izdelek dostaviti v 30 dneh.

Če izdelek ne prispe pravočasno, se morate obrniti na trgovca in se z njim dogovoriti za drug razumen rok. Če vam izdelka tudi v tem času ne dostavi, lahko naročilo prekličete.

Toda če ste trgovcu povedali vnaprej (pred sklenitvijo pogodbe), da mora knjigo dostaviti do rojstnega dne vašega moža, roka dostave seveda ne boste podaljševali. Če ste izdelek že plačali, vam mora trgovec denar čim prej vrniti.

Naročil sem zgoščenko, ki je nisem nikoli prejel. Trgovec je menil, da je kriva pošta. Ali ima prav? Open Končano

NE. Trgovec je odgovoren za dostavo naročenega izdelka. Trgovec se mora obrniti na dostavno službo in vam dokazati, da je bila dostava opravljena. Če tega ne more dokazati, vam bo moral poslati enak izdelek ali vrniti kupnino.

Živim v Franciji. Pred kratkim sem na spletni strani nemškega podjetja naročil plašč. Stroški pošiljanja na računu niso bili všteti, zato sem moral dostavo plačati. Je bilo to pravilno? Open Končano

NE. Stroškov pošiljanja vam ne bi bilo treba plačati, če pri naročilu niso bili jasno navedeni. Pred plačilom mora trgovec navesti polno ceno. Po opravljenem naročilu se ne sme zaračunati dodatnih stroškov.

V spletni trgovini sem naročil fotografski aparat. Za dostavo so mi nato zaračunali dodatne stroške. Kaj lahko naredim? Open Končano

Trgovec mora navesti celotno ceno izdelka ali storitve, tudi vse dodatne stroške. Kupcem ni treba plačati pristojbin in drugih stroškov, če pred oddajo naročila o tem niso ustrezno obveščeni. Če menite, da vam je trgovec neupravičeno zaračunal preveč, se obrnite nanj in zahtevajte povračilo stroškov. Rețeaua Europeană a Centrelor Consumatorilor Odpri na zunanji povezavi v svoji državi.

Izdelek, ki sem ga kupil v spletni trgovini, je prispel poškodovan. Kaj lahko naredim? Open Končano

Pri spletnem nakupu imate enake pravice kot pri nakupu v trgovini: če ugotovite, da je kupljeno blago pokvarjeno oziroma ne deluje tako, kot bi moralo, ga mora trgovec popraviti ali zamenjati oziroma (če ni druge možnosti) lahko zahtevate znižanje cene ali vračilo kupnine.

Na spletni strani trgovca preverite pogoje in njegovo politiko vračanja izdelkov. Trgovcu pojasnite težavo in zahtevajte rešitev. Če s trgovčevim odgovorom niste zadovoljni in ima trgovec sedež v EU, se lahko kontakta det europeiska konsumentcentrumet Odpri na zunanji povezavi v svoji državi.

V spletni trgovini sem kupil kitaro, vendar se je pri dostavi poškodovala. Trgovec noče poslati nove kitare ali vrniti kupnine, ker trdi, da je za poškodbo krivo dostavno podjetje. Ali ima prav? Open Končano

NE. Trgovec je odgovoren za dostavo naročenega izdelka in posledično kakršno koli škodo na blagu med prevozom. Poskrbeti mora za popravilo ali nadomestilo kitare ali vam povrniti kupnino.

Pri dostavi izdelka je priporočljivo, da skupaj z osebo, ki je izdelek dostavila, preverite, ali je izdelek v dobrem stanju, tako da ne bo dvoma, kdaj je prišlo do poškodbe.

Če z odgovorom trgovca ne boste zadovoljni, se lahko obrnete na kontakta det europeiska konsumentcentrumet Odpri na zunanji povezavi v svoji državi ali na potrošniški center v državi, kjer ste kitaro kupili.

Na spletu želim kupiti nov plašč. Rada bi, da mi ga pošljejo na moj naslov v Franciji. Podjete ima več spletišč za različne države EU. Ugotovila sem, da so cene na nemškem spletišču nižje kot na francoskem. Ali plašč lahko naročim na nemškem spletišču in prosim za dostavo na svoj francoski naslov? Open Končano

To je odvisno od trgovca. Vsi spletni trgovci morajo svoje pogoje na spletišču navesti na jasen in razumljiv način. V pogojih morajo pojasniti storitve, ki jih zagotavljajo, vključno z možnostmi dostave in morebitnimi omejitvami. Ko kupujete, se običajno strinjate s temi pogoji.

Če trgovec v pogojih na nemškem spletišču navede, da je dostava omejena samo na Nemčijo, mu blaga ni treba dostaviti v Francijo. Plašč namesto tega raje naročite na spletišču, ki omogoča dostavo v Francijo.

Če pa so pogoji na nemški in francoski različici spletišča enaki (tj. da omogočajo dostavo v obe državi), morate imeti na voljo možnost, da blago naročite na katerikoli različici z dostavo blaga na vaš francoski naslov.

Živim v Belgiji. Pri nizozemskem podjetju želim kupiti nov mobilni telefon. Ponujajo storitev „klikni in prevzemi", ki omogoča, da telefon naročim prek spleta in ga prevzamem v trgovini, oddaljeni 80 km od kraja, kjer živim. Vendar mi sistem spletno naročilo telefona zavrne z obrazložitvijo, da nimam nizozemskega poštnega naslova. Ali je to dovoljeno? Open Končano

NE. Pravila EU o geografskem blokiranju določajo, da trgovci ne smejo zavrniti dostopa do tovrstne storitve le zato, ker živite v drugi državi. Telefon lahko naročite prek spleta in ga prevzemate v trgovini na Nizozemskem tako kot vsak nizozemski državljan.

Če trgovec zavrača možnost uporabe te storitve, se lahko obrnete na evropski potrošniški center v svoji državi.

Glej osnovne informacije o tem področju

Zakonodaja EU

Nazadnje pregledano: 17/06/2022
Daj to stran v skupno rabo