Izbornik

Često postavljana pitanja - Nezaposlenost u inozemstvu

Što ako ostanem bez posla u drugoj državi? Hoću li se moći vratiti u svoju državu podrijetla i ondje zatražiti naknadu za nezaposlenost? Open Zatvoreno

Ako ostanete bez posla, u načelu biste trebali zatražiti naknadu za nezaposlenost u državi u kojoj ste zadnji put radili.

Ako ste radili kao prekogranični radnik, tražite naknadu u državi boravišta. Morat ćete zatražiti obrazac U1 u državi u kojoj ste zadnji put radili.

Ako ste tijekom zadnjeg razdoblja zaposlenosti ili samozaposlenosti živjeli u jednoj državi članici EU-a, a u drugoj radili i odlazili kući manje od jednom tjedno, možete zatražiti naknadu za nezaposlenost u državi boravišta ili u državi u kojoj ste zadnji put radili. Ako se vraćate u državu boravišta, trebat ćete zatražiti obrazac U1 u državi u kojoj ste zadnji put radili.

Pod određenim uvjetima možete prenijeti naknadu za nezaposlenost u drugu državu članicu EU-a dok ondje tražite zaposlenje (zatražite obrazac U2). Prijenos naknada obično traje oko tri mjeseca, ali može trajati i dulje, do šest mjeseci.

Kako biste saznali više o svojem pravu na naknade za nezaposlenost, obratite se službama za zapošljavanje u dotičnoj državi.

Iz Francuske sam, a ostao sam bez posla u Španjolskoj. Gdje sam osiguran? Open Zatvoreno

U pravilu, država u kojoj ste zadnji put radili odgovorna je za vašu naknadu za nezaposlenost. Stoga, ako ste radili u Španjolskoj i još uvijek živite ondje, trebali biste se prijaviti za naknadu za nezaposlenost u Španjolskoj.

Međutim, ako ste živjeli u Francuskoj dok ste radili u Španjolskoj, možete zatražiti naknadu u Francuskoj ako se vratite onamo. Država boravišta uvijek je odgovorna za isplatu naknade za nezaposlenost prekograničnim radnicima (nekad nazivanim i pograničnim radnicima).

U svakom slučaju bit ćete osigurani u državi koja vam isplaćuje naknade.

Radnik sam iz Njemačke, a poslodavac me uputio na rad u Francusku. Ako me otpuste kao tehnološki višak dok sam u Francuskoj, gdje mogu zatražiti naknadu za nezaposlenost? Open Zatvoreno

U Njemačkoj – u Francusku ste upućeni na privremeni rad, niste se preselili dugoročno, prebivalište vam je i dalje u Njemačkoj. Zbog toga je država iz koje ste upućeni na privremeni rad odgovorna za vaša socijalna prava.

Gdje bih kao prekogranični radnik trebao zatražiti naknadu za nezaposlenost ako ostanem bez posla? Open Zatvoreno

Ako ostanete bez posla, trebali biste se prijaviti za naknadu u državi u kojoj živite.

Vaša prava i iznos naknade procijenit će se prema pravilima matične države, uzimajući u obzir razdoblja rada u inozemstvu.

Zatražite obrazac U1 od nacionalne službe za zapošljavanje u državi u kojoj radite i predajte ga u državi u kojoj živite kao dokaz razdoblja rada u inozemstvu.

Ako tražite posao u državi u kojoj ste ostali bez posla, možete se prijaviti službi za zapošljavanje u državi u kojoj ste radili, ali ćete morati poštovati postupke provjere i obveze u objema zemljama. Međutim, budući da naknade uvijek isplaćuje država boravišta, obveze i aktivnosti traženja posla u njoj imaju prednost. Druga je mogućnost zatražiti prijenos vaših naknada u državu u kojoj ste prije radili ako mislite da ondje imate veće mogućnosti za pronalazak posla.

Radim kao državni službenik i poslodavac mi je ponudio privremeni rad u drugoj državi članici EU-a. Što ako ostanem bez posla tijekom boravka u inozemstvu? Hoću li se moći vratiti u svoju državu podrijetla i ondje zatražiti naknadu za nezaposlenost? Open Zatvoreno

Kao državni službenik, ako ostanete bez posla, možete se prijaviti kao tražitelj zaposlenja u državi koja vas je zaposlila ili u državi u kojoj ste radili.

Ako odlučite ostati u državi u kojoj ste radili, morat ćete se prijaviti kao tražitelj zaposlenja. S vama će se postupati kao s državljaninom te države. Trebate zatražiti obrazac U1 (ili obrazac E 301 ) od nacionalnog tijela nadležnog za zapošljavanje u državi koja vas je zaposlila.

Ako se odlučite vratiti u državu koja vas je zaposlila, morat ćete se ondje izravno prijaviti kao tražitelj zaposlenja.

Pogledajte najvažnije informacije o ovoj temi

Zakonodavstvo EU

Posljednji put provjereno: 01/12/2023
Podijeli