Meniu

Santuoka

Civilinė santuokatai teisinis statusas, pripažįstamas visose ES šalyse. Vis dėlto taisyklės, taikomos partnerystėms, pavyzdžiui, civilinėms sąjungoms ir registruotoms partnerystėms arba faktinėms sąjungoms, skiriasi nuo santuokoms taikomų taisyklių.

Santuoką reglamentuojančios nacionalinės taisyklės įvairiose ES šalyse skiriasi, visų pirma skiriasi:

  • susituokusių porų teisės ir pareigos, pavyzdžiui, susijusios su jų turtu arba santuokine pavarde,
  • religinės ir civilinės santuokos ryšys – vienose ES šalyse religinė santuoka laikoma lygiaverte civilinei, kitose – ne. Jei persikeliate į kitą ES šalį, sudarę tik religinę santuoką, pasidomėkite, koks bus jūsų santuokinės padėties statusas jūsų naujoje gyvenamojoje ES šalyje,
  • galimybės tuoktis tos pačios lyties asmenų poroms. Tokią teisę suteikia šios ES šalys: Airija, Austrija, Belgija, Danija, Graikija, Ispanija, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Portugalija, Slovėnija, Prancūzija, Suomija, Švedija, Vokietija. Tos pačios lyties asmenys taip pat gali tuoktis Islandijoje, Norvegijoje ir Šveicarijoje.

Daugiau informacijos apie santuoką ir sutuoktinių turto teisinį režimą reglamentuojančias nacionalines taisykles. Atidaryti kaip išorės nuorodą

Tarptautinės santuokos ES

Tai santuokos, susijusios su skirtingomis ES šalimis, pavyzdžiui, dėl to, kad tuokiamasi su kitos valstybės piliečiu arba tuokiamasi ES šalyje, kuri nėra jūsų ES kilmės šalis.

Ką daryti prieš santuoką

Išsiaiškinkite, kurios šalies įstatymai taikomi jūsų santuokai ir jūsų, sutuoktinių, turto teisiniam režimui. Tai turės didelės reikšmės jūsų, kaip sutuoktinių, teisėms ir pareigoms.

Jei tuokiatės ne toje ES šalyje, kurioje gyvenate, pasiteiraukite abiejų ES šalių valdžios institucijų, kokiais formalumais reikia pasirūpinti, kad jūsų santuoka be jokių išlygų galiotų abiejose šalyse. Be kita ko, gali būti taikomi registravimo arba skelbimo reikalavimai.

Ką daryti po santuokos

Iš principo jūsų santuoka, sudaryta ES šalyje, pripažįstama visose kitose ES šalyse, nors tai visapusiškai netaikoma tos pačios lyties asmenų santuokoms.

Santuokos pripažinimo kitoje ES šalyje užtikrinimas. ES ir nacionalinės teisės aktais suteikiamos teisės

Jei susituokėte ES šalyje ir jūsų santuoka turi būti pripažinta jūsų gimtojoje ES šalyje arba kitoje ES šalyje, turėtumėte žinoti, kad skiriasi

  1. ES teisės aktais suteikiamos teisės, pavyzdžiui, teisė laisvai judėti, įskaitant jūsų teisę judėti ir gyventi su savo sutuoktiniu kitoje ES šalyje, ir
  2. teisės, suteiktos pagal nacionalinę teisę tos ES šalies, kurioje siekiate pripažinimo, pavyzdžiui, jūsų ir jūsų sutuoktinio paveldėjimo ir išlaikymo teisės arba teisė į pašalpas šeimai.

Jei susituokėte kurioje nors ES šalyje, pagal ES teisę reikalaujama, kad visos kitos ES šalys pripažintų jūsų santuoką dėl ES teisės aktais suteiktų teisių, visų pirma teisės laisvai judėti, įskaitant teisę judėti ir gyventi su savo sutuoktiniu kitoje ES šalyje. ES šalių pareiga pripažinti jūsų santuoką dėl ES teisės aktais suteiktų teisių taikoma neatsižvelgiant į tai, ar tai heteroseksualų, ar tos pačios lyties asmenų santuoka.

Jei pasinaudojate laisvo judėjimo teise ir persikeliate gyventi ir dirbti į kitą ES šalį, jūsų sutuoktinis gali į ją persikelti ir gyventi su jumis. Pasidomėkite gyvenimo kitoje šalyje taisyklėmis dėl

Tačiau, jei susituokėte ES šalyje ir norite, kad jūsų santuoka būtų pripažinta jūsų gimtojoje ES šalyje arba kitoje ES šalyje, kad galėtumėte pasinaudoti nacionalinėje teisėje numatytomis teisėmis, jūsų santuokos pripažinimui bus taikoma ES šalies, kurioje siekiate pripažinimo, nacionalinė teisė. Tai reiškia, kad ES šalys šiuo metu gali laisvai nuspręsti, ar jos pripažins jūsų santuokos teises, suteiktas pagal ES šalies, kurioje siekiate pripažinimo, nacionalinę teisę. Šioms teisėms priklauso teisė paveldėti iš sutuoktinio arba teisė gauti išlaikymą iš sutuoktinio (pavyzdžiui, jei nutraukiate santuoką) arba teisė gauti šeimos pašalpas.

Apskritai visos ES šalys pripažįsta kitoje ES šalyje sudaryta heteroseksualų santuoka suteikiamas nacionalinėje teisėje numatytas teises, tačiau taip ne visada būna tos pačios lyties asmenų santuokos atveju. Iš esmės šiuo metu tik tos pačios lyties asmenų santuokas savo teritorijoje leidžiančios ES šalys pripažins kitoje ES šalyje sudarytą tos pačios lyties asmenų santuoką dėl nacionalinėje teisėje numatytų teisių. Šios ES šalys yra: Airija, Austrija, Belgija, Danija, Graikija, Ispanija, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Portugalija, Slovėnija, Prancūzija, Suomija, Švedija, Vokietija. Tos pačios lyties asmenų santuoka gali būti pripažįstama taip pat Islandijoje, Norvegijoje ir Šveicarijoje.

Santuokos pripažinimas ir registravimas

Paprastai ES šalies, kurioje susituokėte, institucijos įregistruos jūsų santuoką tos šalies civiliniame arba gyventojų registre.

Jei sudarėte santuoką kitoje ES šalyje negu jūsų gimtoji ES šalis, galbūt norėsite, kad jūsų santuoka būtų pripažinta ir registruota ir jūsų gimtojoje ES šalyje. Kad jūsų santuoka būtų pripažinta jūsų gimtojoje ES šalyje, paprastai reikia santuoką įregistruoti jūsų gimtosios ES šalies civiliniame arba gyventojų registre.

Registraciją atliks jūsų gimtosios ES šalies valdžios institucijos pagal jūsų ES šalies nacionalines taisykles. Taip pat savo šalies konsulinėje įstaigoje galite pasiteirauti, ar galite įregistruoti savo santuoką konsulinėje įstaigoje, ar turėtumėte tai padaryti savo gimtojoje šalyje.

Jei susituokėte ne savo gimtojoje ES šalyje, paprastai nebūtina pripažinti ir registruoti santuoką dar ir jūsų gimtojoje šalyje. Tačiau kai kuriais atvejais jūsų santuoka taip pat turės būti pripažinta ir įregistruota jūsų gimtojoje ES šalyje, jei norite pasinaudoti nacionalinėje teisėje numatytomis teisėmis (pavyzdžiui, paveldėjimo arba šeimos išmokų mokėjimo tikslais) jūsų gimtojoje ES šalyje arba kitoje ES šalyje.

Istorijos pavyzdys

Tos pačios lyties asmenų santuoka: kita šalis – kiti įstatymai

Belgijos pilietė Emma Belgijoje susituokė su Prancūzijos piliete Carine. Kai Emma, naudodamasi savo teise į laisvą judėjimą, persikėlė gyventi ir dirbti į Italiją, Carine iškeliavo su ja. Tai įmanoma dėl to, kad Emma ir Carine Italijoje pripažintos sutuoktinių pora atsižvelgiant į pagal ES teisę suteiktas teises, visų pirma į jų teisę judėti ir teisę gyventi kartu su šeimos nariais kitoje ES šalyje.

Tačiau Italijos valdžios institucijos Emma ir Carine nelaikė sutuoktinių pora dėl nacionalinėje (Italijos) teisėje numatytų teisių, nes Italijoje tos pačios lyties asmenų santuokos nepripažįstamos.

Tačiau tos pačios lyties asmenų registruota partnerystė Italijoje leidžiama, tad Emmai ir Carine gali būti suteiktos tokios pačios teisės kaip partnerystę pagal Italijos įstatymus įregistravusioms poroms (kaip antai paveldėjimo teisė).

DUK.

Pagalbos tarnybos

Specializuotos pagalbos tarnybos

Paskutinį kartą tikrinta 2024-03-01
Pasidalyti šiuo puslapiu