Naršymo kelias

Atnaujinta 2016-12-23

Vienodos sąlygos

Vienodos sąlygos kitų ES šalių darbuotojams ir darbo leidimų nereikalavimas

Kaip darbdavys, turite teisę įdarbinti bet kurios ES šalies gyventojus. Ieškantiems darbo asmenims iš kitų ES šalių turite sudaryti tokias pačias sąlygas, kaip savo šalies gyventojams. Įdarbinimo etapu negalima nustatyti diskriminacinių kriterijų, pavyzdžiui, dėl pilietybės. Be to, kitų ES šalių piliečiams turite užtikrinti tokias pačias darbo sąlygas (darbo užmokestį, mokamas kasmetines atostogas ir t. t.), kaip ir savo šalies piliečiams. Ieškantiems darbo ES piliečiams nereikia leidimo dirbti kitoje ES šalyje.

Kroatijos piliečiams kai kuriose ES šalyse dar gali reikėti darbo leidimo, o kai kuriems ES piliečiams reikia leidimo dirbti Kroatijoje.

Norinčių įsidarbinti kitų ES šalių piliečių galite paprašyti pademonstruoti darbui reikalingus kalbinius įgūdžius, tačiau neturi būti reikalaujama aukštesnio nei reikia konkrečiam darbui kalbinių žinių lygio.

Be to, teisiškai draudžiama diskriminacija dėl:

  • lyties (pvz., vaiko priežiūros atostogos, paaukštinimas, darbo užmokestis),
  • rasės ar etninės kilmės,
  • religijos ar tikėjimo,
  • negalios,
  • amžiaus,
  • lytinės orientacijos.

Įdarbinimo visoje ES klausimais jums gali padėti Europos darbo portalas EURES.

Jei jūsų įmonė yra pasienio regione, portale EURES taip pat galite gauti patarimų, kaip sutvarkyti administracinius reikalus, jei jūsų darbuotojai į darbą važinėja iš kaimyninės šalies.

Kvalifikacijų pripažinimas

Kai ieškote jūsų šalyje reglamentuojamų profesijųEnglish atstovų ir gaunate kitoje ES šalyje kvalifikaciją įgijusių asmenų paraiškas, reikia, kad jų patirtį ir (arba) profesinę kvalifikaciją pripažintų kompetentinga jūsų šalies institucijaEnglish . Atkreipkite dėmesį į tai, kad tam tikruose sektoriuose (teisininkams, skrydžių vadovams, pilotams ir kt.) taikomos specialios kitoje ES šalyje įgytų profesinių kvalifikacijų pripažinimo ES taisyklės

Kvalifikacijų pripažinimo taisyklės taip pat taikomos:

dvigubą pilietybę, kurių viena - ES šalies, turintiems asmenims,
asmenims iš ES nepriklausančių šalių, susituokusiems su ES piliečiu.

Jei darbinate į pareigas, kurias einant reikėtų atlikti įvairų sričių veiklą, o paraiškos teikėjas iš kitos ES šalies joje yra įgijęs tik vienos reikiamos veiklos srities kvalifikaciją ir ta veikla jo ES šalyje pripažįstama atskira profesija, šis asmuo gali kreiptis tik dėl dalinio savo kvalifikacijos pripažinimo jūsų šalyje - tų su darbu susijusių veiklos sričių, kurių kvalifikaciją jis įgijęs.

Sutarčių rūšys

Terminuotosios darbo sutartys

Paprastai savo pagal terminuotąsias darbo sutartis dirbančiam personalui ir nuolatiniams darbuotojams turite sudaryti vienodas sąlygas. Kai atsiranda laisvų nuolatinio darbo vietų, apie tai turėtumėte pranešti pagal terminuotąsias darbo sutartis dirbantiems asmenims. Jie taip pat įskaičiuojami, kai apskaičiuojamas ribinis skaičius, kurį pasiekus turite paskirti savo įmonės darbuotojų atstovus.

Nepamirškite, kad ES šalys savo nacionalinėje teisėje įpareigotos įvesti 1 arba daugiau iš toliau išvardytų priemonių, kad išvengtų piktnaudžiavimo sudarant terminuotąsias darbo sutartis vieną po kitos (o ne neterminuotas sutartis):

  • nustatyti objektyvias terminuotųjų darbo sutarčių pratęsimo priežastis,
  • įvesti maksimalią bendrą viena po kitos sudaromų terminuotųjų darbo sutarčių trukmę,
  • nustatyti maksimalų terminuotųjų darbo sutarčių pratęsimo kartų skaičių.

Darbas ne visą darbo laiką

Organizuodami darbuotojų darbo laiką atsižvelkite į jų poreikius dirbti lanksčiu darbo grafiku. Vienas iš būdų tai padaryti - sudaryti darbo ne visą darbo laiką sutartis. Pagal šias sutartis dirbantiems asmenims negali būti taikomos mažiau palankios sąlygos negu visą darbo laiką dirbantiems asmenims.

Kiek įmanoma atsižvelkite į darbuotojų prašymus juos perkelti į pozicijas, kuriose reikia dirbti ne visą darbo laiką, arba grąžinti viso darbo laiko pareigas, kai jie pageidauja vėl dirbti visą darbo laiką.

Jeigu norite perkelti darbuotojus iš viso darbo laiko pozicijos į ne viso darbo laiko ir jie atsisako, tai nėra pagrįsta priežastis juos atleisti.

 

 

Vaiko priežiūros atostogos

 

 

Darbuotojai ir darbuotojos gimus vaikui arba jį įsivaikinus turi teisę į vaiko priežiūros atostogas, nepriklausomai nuo turimos sutarties rūšies (darbo ne visą ar visą darbo laiką ir kt.).

Dėl to, kad darbuotojai paprašė vaiko priežiūros atostogų, jų atleisti ar jiems taikyti mažiau palankias sąlygas negu kitiems darbuotojams negalite.

Kiekvienas iš tėvų turi teisę į mažiausiai 4 mėnesių atostogas. Paprastai darbuotojas savo atostogų laiko kitam iš tėvų perkelti negali. Tačiau kai kuriose šalyse perkelti dalį šių atostogų laiko gali būti leidžiama, bet ne daugiau kaip 3 mėnesius.

Pagal ES taisykles darbuotojai gali išeiti vaiko priežiūros atostogų bet kuriuo metu iki tol, kol vaikui sukanka 8 metai. Tačiau kai kuriose šalyse pagal nacionalinę teisę gali būti nustatyta jaunesnio vaiko amžiaus riba.

Pasibaigus vaiko priežiūros atostogoms darbuotojai turi teisę grįžti į tą patį darbą. Jei tai neįmanoma, privalote pasiūlyti jiems panašų darbą, atitinkantį darbo sutarties sąlygas.

Jeigu grįžę darbuotojai prašo laikinai pakeisti darbo valandas ar grafiką, esate įpareigotas tai tinkamai apsvarstyti ir nurodyti svarius argumentus, jei prašymą patenkinti atsisakote.

Susisiekite su paramos verslui vietos punktu partneriu

Jūsų užklausa bus nusiųsta Europos įmonių tinklo partneriui. Kad padėtumėte laiku ir tinkamai atsakyti į užklausą, pateikite kuo daugiau informacijos. Ši paslauga yra nemokama.

Paramos verslui vietos punktas

Pagalba

Specializuotos pagalbos tarnybos

Pagalba

Susisiekite su paramos verslui vietos punktu partneriu

Jūsų užklausa bus nusiųsta Europos įmonių tinklo partneriui. Kad padėtumėte laiku ir tinkamai atsakyti į užklausą, pateikite kuo daugiau informacijos. Ši paslauga yra nemokama.

EEN-logo

Kontaktinė forma

(Būtina užpildyti visus laukelius.)
Ačiū! Jūsų laiškas išsiųstas.
Dėl techninių problemų Jūsų laiško išsiųsti nepavyko. Bandykite dar kartą vėliau.
Pateikite galiojantį e. pašto adresą.

Asmens duomenys

Įmonės duomenys

TaipNe

Airija

Dublin

Austrija

Wien

Belgija

Brussel

Bruxelles

Namur

Bulgarija

Sofia

Čekija

Praha

Danija

Copenhagen

Estija

Tallinn

Graikija

Athens

Islandija

Reykjavík

Ispanija

Barcelona

Madrid

Oviedo

Palma

Santa Cruz de Tenerife

Sevilla

Valencia

Vitoria- Gazteiz

Zaragoza

Italija

Firenze (Toscana, Umbria, Marche)

Milano (Lombardia, Emilia Romagna)

Napoli (Abruzzo, Calabria, Campania, Basilicata, Molise, Puglia, Sicilia)

Roma (Lazio, Sardegna)

Torino (Piemonte, Liguria, Valle d’Aosta)

Venezia (Veneto, Trentino Alto Adige, Friuli Venezia Giulia)

Jungtinė Karalystė

Belfast (Northern Ireland)

Cardiff (Wales)

Edinburgh (Scotland)

London (England)

Kipras

Nicosia

Kroatija

Zagreb

Latvija

Riga

Lenkija

Kielce

Lublin

Warsaw

Wroclaw

Lietuva

Vilnius

Liuksemburgas

Luxembourg

Malta

Pieta`

Norvegija

Oslo

Nyderlandai

Den Haag

Portugalija

Lisboa

Prancūzija

Blagnac Cedex

Caen

Dijon

Guadeloupe, Martinique

Lille

Lyon

Paca

Paris, Ile-de-France, Centre, Nouvelle-Calédonie, Polynésie

Rennes

Saint-Denis

Rumunija

Baciu Cluj

Bucuresti

Constanta

Timișoara

Slovakija

Bratislava

Slovėnija

Ljubljana

Suomija

Helsinki

Švedija

Stockholm

Vengrija

Budapest

Vokietija

Berlin

Bremen

Erfurt

Hannover

Kiel

Leipzig

Magdeburg

Mainz

Mülheim an der Ruhr

München

Rostock

Stuttgart

Wiesbaden

3000/3000

Šioje formoje įrašyta informacija siunčiama tiesiai Europos įmonių tinklo partneriui. Formoje įvesti asmens duomenys bus naudojami tik padėti patarėjui atsakyti į jūsų užklausą. Po to duomenys saugomi nebus.