Meniu

DUK. Europos Parlamento rinkimai

Kada vyks kiti Europos Parlamento rinkimai? Open Uždaryti

Kiti Europos rinkimai įvyks 2029 m. Kiekviena ES šalis nustato tam tikro laikotarpio datą ar datas, kada bus balsuojama.

Kokie buvo paskutinių Europos Parlamento rinkimų rezultatai? Open Uždaryti

Ankstesni rinkimai į Europos Parlamentą vyko 2024 m. birželio 6–9 d. Visus rezultatus galite rasti Europos Parlamento interneto svetainėje.

Kas gali balsuoti Europos Parlamento rinkimuose? Open Uždaryti

Europos Parlamento rinkimuose gali balsuoti visi ES piliečiai. Europos Parlamento rinkimuose daugiau negu vienoje šalyje balsuoti negalite. Jei jūsų pavardė yra įtraukta į jūsų kilmės šalies, pvz., Austrijos, rinkėjų sąrašus, bet norite balsuoti kitoje šalyje, pvz., Vokietijoje, turite pareikšti tokį pageidavimą ir būti įtrauktas į rinkėjų sąrašus Vokietijoje.

Ar balsuoti Europos Parlamento rinkimuose privaloma? Open Uždaryti

Kai kuriose šalyse balsuoti privaloma. Šios informacijos ieškokite nacionalinių institucijų svetainėse.

Koks yra minimalus teisės balsuoti į Europos Parlamentą amžius? Open Uždaryti

Kiekviena ES šalis gali pati nustatyti minimalų rinkimų teisės amžių. Šiuo metu Austrijoje, Vokietijoje ir Maltoje jis yra 16 m., Graikijoje – 17 m., o visose kitose šalyse – 18 m. Belgijoje ES piliečiai nuo 16 metų gali prašyti leidimo balsuoti Europos Parlamento rinkimuose.

Ar užsienyje gyvenantiems ES piliečiams, norintiems balsuoti savo kilmės šalyje, numatytos specialios procedūros? Open Uždaryti

Beveik visos ES šalys leidžia savo piliečiams Europos Parlamento rinkimuose balsuoti iš užsienio. Norėdami balsuoti iš užsienio, kai kurių šalių rinkėjai turi užsiregistruoti savo nacionalinėse rinkimų institucijose (paštu arba ambasadoje ar konsulate); kitose šalyse balsavimas paštu vyksta ambasadose arba konsulatuose.

Esu ES pilietis, gyvenantis kitoje ES šalyje. Koks yra galutinis registracijos balsuoti arba kandidatuoti terminas ir procedūra? Open Uždaryti

Dėl šios informacijos kreipkitės į atitinkamos šalies nacionalines institucijas.

Ar galiu balsuoti Europos Parlamento rinkimuose tiek šalyje, kurioje gyvenu, tiek savo pilietybės šalyje? Open Uždaryti

Ne. Turite pasirinkti vieną iš jų.

Kaip dažnai vyksta rinkimai į Europos Parlamentą? Open Uždaryti

Kas penkerius metus.

Kiek narių yra Europos Parlamente? Open Uždaryti

Paskutiniuose Europos Parlamento rinkimuose buvo išrinkti 705 EP nariai iš visų 27 ES šalių.

Kiek vietų Europos Parlamente skiriama kiekvienai ES šaliai? Open Uždaryti

Nustatant šaliai tenkantį vietų skaičių atsižvelgiama į kiekvienos ES šalies gyventojų skaičių ir vadovaujamasi principu, pagal kurį užtikrinamas minimalus atstovavimo Europos piliečiams iš mažesnių šalių lygis. Mažiausias vietų skaičius vienai šaliai yra 6, o didžiausias – 96.

Nuolatos gyvenu Belgijoje, tačiau turiu dvigubą Suomijos ir Nyderlandų pilietybę. Kuriuose rinkimuose galiu balsuoti? Open Uždaryti

Galite balsuoti už Belgijos, Suomijos arba Nyderlandų kandidatus, tačiau turite pasirinkti vieną iš šių šalių. Jei nuspręsite balsuoti už Suomijos arba Nyderlandų sąrašo kandidatus, jums reikės susipažinti su praktine balsavimo iš užsienio tvarka.

Ką daryti, jei abiejose šalyse, kurių pilietybę turiu, balsuoti privaloma? Open Uždaryti

Pagal ES teisę balsuoti Europos Parlamento rinkimuose daugiau nei vieną kartą draudžiama. Dvigubos pilietybės atvejais ši nuostata yra viršesnė už nacionalinius įstatymus dėl privalomo balsavimo. Tai reiškia, kad nė viena ES šalis negali jūsų priversti balsuoti, jei pasirinkote balsuoti kitoje šalyje, kurios pilietybę turite.

Kaip balsuoti, jei gyvenu ne ES šalyje? Open Uždaryti

Jei gyvenate už ES ribų, paprastai ES rinkimuose galite balsuoti savo šalies ambasadoje arba konsulate, tačiau teisė balsuoti apibrėžta jūsų šalies rinkimų įstatymais.

Esu austras, bet gyvenu Vokietijoje. Ar balsuosiu Austrijoje, ar Vokietijoje, o gal galiu balsuoti abiejose šalyse? Open Uždaryti

Europos Parlamento rinkimuose daugiau negu vienoje šalyje balsuoti negalite. Jei jūsų pavardė yra įtraukta į jūsų kilmės šalies – Austrijos – rinkėjų sąrašus, bet norite balsuoti Vokietijoje, turite pareikšti tokį pageidavimą ir būti įtrauktas į rinkėjų sąrašus Vokietijoje.

Kas gali kandidatuoti Europos Parlamento rinkimuose? Open Uždaryti

Kandidatuoti ES rinkimuose galite, jei esate ES pilietis. Galite kandidatuoti savo kilmės šalyje arba kitoje ES šalyje, jei joje gyvenate. Ten jums bus taikomos tokios pačios sąlygos kaip ir tos šalies piliečiams.

Kokia yra kandidato statuso suteikimo procedūra? Open Uždaryti

Kiekviena ES šalis turi savo kandidatavimo tvarką. Jei norite kandidatuoti Europos Parlamento rinkimuose gyvendami ES šalyje, kurios pilietybės neturite, turite pateikti tuos pačius patvirtinamuosius dokumentus, kaip ir kandidatai, kurie yra tos šalies piliečiai.

Kur galiu gauti informacijos apie balsavimą? Open Uždaryti

Apsilankykite Europos Parlamento svetainėje. Taip pat galite kreiptis į „Europe Direct“ kontaktinį centrą.

Kaip ES gali man padėti iškilus su rinkimų teisėmis susijusių problemų? Open Uždaryti

„Jūsų Europos patarėjas“ asmeniškai konsultuoja dėl ES teisių, teikia paaiškinimus apie ES teisės nuostatas, taikomas konkrečiai jūsų situacijai, ir nukreipia į įstaigą, kuri prireikus galės suteikti daugiau pagalbos. Jei kitos ES šalies institucija nepaiso jūsų ES teisių, taip pat gali padėti SOLVIT. Šio tinklo atstovai gali kreiptis į atitinkamą instituciją ir rasti jūsų problemos sprendimą.

Žr. pagrindinę informaciją šia tema

ES teisės aktai

Paskutinį kartą tikrinta 2024-06-19
Pasidalyti šiuo puslapiu