Starševski dopust
Delavke in delavci imajo pravico do starševskega dopusta ob rojstvu ali posvojitvi otroka, ne glede na vrsto pogodbe o zaposlitvi (za krajši, polni delovni čas itd.).
Delavca, ki je zaprosil za starševski dopust, delodajalec ne more odpustiti ali ga obravnavati drugače kot preostale zaposlene.
Vsak od staršev ima pravico do najmanj 4 mesecev starševskega dopusta. Praviloma velja, da delavec ne more prenesti pravice do starševskega dopusta na drugega starša. Toda v nekaterih državah je dovoljeno prenesti del svojega dopusta, vendar največ 3 mesece.
Opozorilo
Po zakonodaji EU lahko delavec odide na starševski dopust kadarkoli, dokler otrok ne dopolni starosti 8 let. Ta starostna omejitev je po zakonodaji nekaterih držav lahko nižja.
Po končanem starševskem dopustu ima zaposleni pravico do vrnitve na isto delovno mesto. Če to ni mogoče, mu mora delodajalec ponuditi podobno delovno mesto v skladu z delovno pogodbo.
Če delavec po vrnitvi s starševskega dopusta zaprosi za začasno spremembo delovnega časa/vzorca, mora delodajalec to prošnjo ustrezno upoštevati in navesti poslovni razlog za morebitno zavrnitev.
Glej tudi: