Meni

Pogosta vprašanja - Prostovoljstvo – kje začeti

Ali potrebujem kakšna posebna znanja, če želim opravljati prostovoljsko delo v okviru evropske solidarnostne enote? Open Končano

NE – v programu lahko sodeluje vsakdo. Pred nastopom dela se boste udeležili posebnega usposabljanja.

Želim opravljati prostovoljsko delo v tujini. Kje lahko dobim informacije in podporo? Open Končano

Več informacij in možnosti za prostovoljsko delo v tujini boste našli na spletišču evropske solidarnostne enote.

Želim opravljati prostovoljsko delo v Španiji. Ali potrebujem znanje španščine? Open Končano

NE – razen če se za opravljanje delovnih nalog izrecno zahteva osnovno znanje jezika. Na voljo bo jezikovna podpora, zato se boste med projektom gotovo naučili nekaj španščine.

Ali se moram zavarovati? Open Končano

DA – vendar je za prostovoljsko delo v okviru evropske solidarnostne enote v tujini na voljo posebno brezplačno zavarovanje. Natančneje se pozanimajte pri prostovoljski organizaciji pošiljateljici.

Ali lahko prekinem prostovoljsko delo, če mi projekt ne bo všeč? Open Končano

Če težav, v katerih ste se znašli, ne morete rešiti, je možno v skrajnem primeru prekiniti pogodbo o prostovoljskem delu.

Ali moram kaj plačati, če želim sodelovati pri prostovoljskem projektu? Open Končano

NE – sodelovanje pri prostovoljskih projektih v okviru evropske solidarnostne enote je brezplačno.

Ali lahko država EU omeji sodelovanje v nacionalnem prostovoljskem programu samo na svoje državljane? Open Končano

DA – nacionalni programi prostovoljskega dela niso nujno odprti za tujce. O podrobnostih se pozanimajte pri pristojnem organu.

Na prostovoljsko delo bi rad odšel nekam v Azijo. Ali potrebujem vizum? Open Končano

VERJETNO – četudi sodelujete v projektu prostovoljskega dela, morate spoštovati veljavna nacionalna pravila v zvezi z vizumi. Pozanimajte se glede vizumskih obveznosti!

Pred kratkim sem začel s prostovoljskim delom v drugi državi EU. Kateri organi so pristojni za moje pravice do zdravstvenega varstva in kakšen je moj pravni status v drugi državi? Open Končano

Zakonodaja EU ne ureja statusa prostovoljca. Za prostovoljce, ki delajo v tujini, skrbita tako organizacija pošiljateljica kot organizacija gostiteljica. Kot prostovoljec/-ka imate pravico, da prebivate v drugi državi EU, če imate zadostna sredstva za preživljanje in celovito zdravstveno zavarovanje. Če izpolnjujete te pogoje, za vas veljajo pravice iz socialne varnosti te države. Če v drugi državi EU prebivate začasno, bo za zdravstveno oskrbo zadoščala evropska kartica zdravstvenega zavarovanja, ki jo pridobite v domači državi.

Ali bom na podlagi prostovoljskega dela v drugi državi EU prejel/-a potrdilo, ki bo veljavno v vseh državah EU? Open Končano

Če ste sodelovali v prostovoljskem projektu v okviru evropske solidarnostne enote, boste prejeli potrdilo Youthpass en .

Kaj je potrdilo Youthpass in kje ga lahko dobim? Open Končano

Potrdilo Youthpass zagotavlja, da se izkušnje, pridobljene s sodelovanjem pri evropski solidarnostni enoti, priznajo kot izobraževalne izkušnje in kot obdobje neformalnega učenja. Če sodelujete v solidarnostnem projektu, se mora vaša organizacija najprej registrirati na spletišču Youthpass en in vpisati vaše podatke, šele nato lahko ustvari veljavno potrdilo.

Glej osnovne informacije o tem področju

Zakonodaja EU

Nazadnje pregledano: 25/05/2023
Daj to stran v skupno rabo