Záruky a vrátenie tovaru

Ak sa ukáže, že zakúpený výrobok je chybný alebo jeho vzhľad či funkčnosť nezodpovedajú opisu, podľa pravidiel EÚ vám ho predávajúci musí opraviť, vymeniť alebo vrátiť vám celú kúpnu cenu či jej časť. Vždy máte právo na minimálne dvojročnú záruku bez akýchkoľvek výdavkov. Vnútroštátne pravidlá vo vašej krajine vám však môžu poskytovať dodatočnú ochranu.

Akýkoľvek nákup môžete vrátiť bez odôvodnenia do 14 dní (pozri „Lehota 14 dní na odstúpenie od zmluvy“). Po 14 dňoch môžete požiadať o čiastočné alebo úplné vrátenie peňazí zvyčajne len vtedy, keď oprava alebo výmena tovaru nie je možná. Nárok na vrátenie zaplatenej ceny sa nemusí uplatňovať v prípade drobných problémov (ako napríklad škrabanec na obale CD).

Dodatočná ochrana

Obchody alebo výrobcovia vám môžu ponúknuť doplnkovú obchodnú záruku (známa aj ako „záruka za kvalitu produktu“). Môže vám poskytnúť lepšiu ochranu, ale nikdy nemôže nahradiť alebo skrátiť minimálnu dvojročnú záruku. Podmienky by mali byť jasne stanovené v obchodnej záruke, a ak sú menej výhodné ako podmienky, ktoré predávajúci deklaroval, platia výhodnejšie podmienky.

Ak si kupujete výrobok alebo službu online, máte právo vrátiť ich do 14 dní od dodania bez uvedenia akéhokoľvek odôvodnenia. V prípade zmlúv o poskytnutí služby uplynie lehota na odstúpenie od zmluvy 14 dní po uzavretí zmluvy. Ak koniec lehoty na odstúpenie od zmluvy pripadne na deň pracovného pokoja, lehota sa predlžuje do nasledujúceho pracovného dňa. Ide o právo na odstúpenie od zmluvy.

Výnimky

Lehota 14 dní na odstúpenie od zmluvy sa nevzťahuje na

  • letenky a lístky na vlak, vstupenky na koncerty, hotelové rezervácie, rezervácie áut na prenájom a stravovacie služby na konkrétny deň,
  • pravidelne doručované jedlo a nápoje – napríklad dodávky mlieka,
  • tovar vyrobený na objednávku alebo jasne personalizovaný tovar – napr. oblek na mieru,
  • zvukové alebo obrazové záznamy či počítačový softvér (napr. DVD) v zapečatenom obale, ktorý ste otvorili,
  • online digitálny obsah po začatí sťahovania alebo strímingu tohto obsahu, ak ste predtým súhlasili s tým, že strácate právo na odstúpenie od zmluvy po začatí jej plnenia,
  • tovar zakúpený od súkromnej osoby a nie od spoločnosti/obchodníka,
  • urgentné opravy a zmluvy o údržbe – ak napríklad zavoláte inštalatéra, aby opravil kvapkajúcu sprchu, nemôžete zrušiť práce po tom, ako ste sa dohodli na cene služby.

Oprava tovaru, jeho výmena alebo vrátenie zaplatenej ceny

Dvojročná záručná lehota začína plynúť hneď po prevzatí tovaru. Ak sa nedostatok prejaví do jedného roka od dodania, nemusíte preukazovať, že existoval v čase dodania. Predpokladá sa, že existoval, pokiaľ predávajúci nepreukáže opak. Môžete požiadať predávajúceho o opravu alebo výmenu výrobku, zľavu z ceny alebo vrátenie peňazí, ak oprava alebo výmena nie sú možné.

V niektorých krajinách EÚ môže byť toto obdobie dvojročné.

Príklad

Katarína si kúpila fén so šesťmesačnou obchodnou zárukou. Keď sa jej po ôsmich mesiacoch pokazil, odniesla ho naspäť do obchodu. Predavač jej oznámil, že záruka sa skončila, a preto nemá nárok na vrátenie peňazí. Katarína ho upozornila na to, že podľa právnych predpisov EÚ o ochrane spotrebiteľa má nárok na bezplatnú dvojročnú záruku v plnom rozsahu a že v rámci šesťmesačnej záruky predávajúceho sa ponúkajú len doplnkové služby. Obchod súhlasil s tým, že jej fén nahradí.

Príklad

Sabína, ktorá žije v Belgicku, si kúpila smartfón v nemeckom internetovom obchode. Stiahla si aplikáciu na počítanie krokov, ktorá však riadne nefungovala. Požiadala teda predávajúceho, aby ju opravil. Obchod nebol zodpovedný, pretože kúpna zmluva sa vzťahovala len na smartfón. Predávajúci Sabíne odporučil, aby sa obrátila na predajcu aplikácie.

Príklad

Johan si kúpil hybridnú televíziu, ale o dva mesiace neskôr sa jedna z predinštalovaných aplikácií neotvárala. Obrátil sa na predávajúceho, ktorý bol povinný poskytnúť mu potrebnú aktualizáciu softvéru.

Použitý tovar

Minimálna dvojročná záruka sa tiež vzťahuje na použitý tovar, ktorý kupujete od predávajúceho. V niektorých krajinách EÚ sa môžete s predávajúcim dohodnúť na záručnej lehote kratšej ako dva roky. Nesmie však trvať menej ako jeden rok. Musí to však byť jasne dohodnuté v čase kúpy. Na tovar zakúpený od súkromných osôb sa táto záruka nevzťahuje.

Výrobky, ktoré na svoje fungovanie potrebujú softvér

Osobitné pravidlá sa uplatňujú v prípade kúpy digitálneho obsahu (videá, hudba, softvérové aplikácie), ako napríklad

  • videohra, ktorú si stiahnete raz,
  • každotýždenné odkazy na spravodajské webové sídlo, za ktoré platíte predplatné,
  • nepretržité poskytovanie služieb cloudového úložiska.

Tieto pravidlá sa uplatňujú aj vtedy, keď poskytujete svoje osobné údaje výmenou za obsah alebo službu. Patria sem fotografie a príspevky na sociálnych médiách, ktoré sú spracúvané s vaším súhlasom.

Vždy máte právo na minimálne dvojročnú záruku, ak sa ukáže, že digitálny obsah alebo služba sú chybné, nezodpovedajú opisu alebo nefungujú podľa očakávania. Ak dodávateľ nemôže obsah alebo službu opraviť v primeranej lehote, bezplatne a bez vám spôsobených ťažkostí, môžete požiadať o zníženie ceny. V niektorých prípadoch môžete ukončiť zmluvu.

Nepretržité dodávky

V prípade nepretržitých dodávok, ako sú služby cloudových úložísk, je dodávateľ zodpovedný za akýkoľvek nedostatok, ktorý sa prejaví počas trvania dodávok digitálneho obsahu alebo služby (ako sa uvádza v zmluve).

Dodávateľ by vám mal poskytnúť jasné pokyny, ako si nainštalovať digitálny obsah alebo službu, a uviesť technické požiadavky na ich prevádzku. Mal by vám tiež poskytnúť akékoľvek aktualizácie na účely kybernetickej bezpečnosti. V prípade nepretržitých dodávok by sa aktualizácie mali vzťahovať na celé obdobie stanovené v zmluve.

Vaše údaje výmenou za obsah alebo službu

Ak ste predávajúcemu poskytli svoje osobné údaje výmenou za digitálny obsah alebo službu, ale tieto nefungujú podľa opisu, máte právo ukončiť zmluvu, aj keď ide o malý nedostatok. Dodávateľ by mal prestať využívať vaše údaje po ukončení zmluvy a mal by vám poskytnúť možnosť prevziať späť akýkoľvek obsah, ktorý ste vytvorili (napríklad ak vám platforma sociálnych médií ako Facebook umožňuje mať účet výmenou za vaše osobné údaje a fotografie, videá a príspevky, mala by ich prestať využívať hneď po ukončení zmluvy).

Príklad

Adam zaplatil za stiahnutie filmu na svoju hybridnú televíziu. Kvalita zvuku však bola nízka, hoci sa uistil, že jeho televízia spĺňa technické požiadavky. Obrátil sa na dodávateľa, ktorý ho informoval, že tento problém s kvalitou nemožno opraviť. Keďže film už bol stiahnutý, Adam nemal nárok na vrátenie peňazí.

Príklad

Alex si na tablet stiahol aplikáciu na stríming hudby. O pol roka dostal e-mail, podľa ktorého bude z dôvodu rastúceho počtu používateľov potrebná modernizácia. Existujúci klienti mali možnosť modernizáciu získať v zmysle zmluvných podmienok bezplatne, hoci to nebolo povinné.
Po modernizácii sa však strímovanie výrazne spomalilo. Alex sa rozhodol ukončiť zmluvu a požiadať o vrátenie peňazí. Možno tak urobiť do 30 dní po aktualizácii.

Oprava digitálneho obsahu a služieb a vrátenie peňazí

Ak digitálny obsah alebo digitálna služba vykazujú nedostatky v rámci dvoch rokov od predaja, dodávateľ musí poskytnúť riešenie. V prípade akéhokoľvek nedostatku jednorazovej kúpy, ktorý sa prejaví do jedného roka, sa predpokladá, že existoval v čase predaja, pokiaľ dodávateľ nepreukáže opak. Nárok si však môžete uplatniť v období najmenej dvoch rokov.

V prípade nepretržitého poskytovania digitálneho obsahu alebo služieb sa predpokladá, že nedostatok existoval počas celého obdobia.

Kde získať pomoc

Ak máte problém s chybným tovarom, digitálnym obsahom alebo chybnou digitálnou službou, ktoré ste si kúpili v ktorejkoľvek krajine EÚ, pomôcť vám môže európske spotrebiteľské centrum vo vašej krajine. Podrobnejšie informácie o právach vyplývajúcich z vnútroštátnych právnych predpisov nájdete v osobitných pravidlách týkajúcich sa zákonných a obchodných záruk v krajine kúpy.

Ak neviete, ktorá situácia sa na vás vzťahuje, môžete vyskúšať aj náš nástroj na ochranu práv spotrebiteľa. Pomôže vám zorientovať sa v právach pri nákupe v EÚ.

Najčastejšie otázky

Právne predpisy EÚ

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Posledná kontrola: 01/12/2023
Zdieľať túto stránku