Nástroje

Výběr jazyka

Vlajka EU

Cesta

Nabídka

Aktualizováno : 25/04/2017

Časté otázky - Finanční podpora stážistů

 • Bydlím ve Francii a jsem momentálně bez práce. Rád bych si rozšířil své odborné vzdělání v Belgii. Francouzské úřady však tvrdí, že tím přijdu o dávky v nezaměstnanosti, protože odborná příprava bude probíhat mimo území Francie. Není to v rozporu s právem?

  ZÁLEŽÍ NA OKOLNOSTECH. Pokud máte trvalé bydliště ve Francii a splňujete podmínky stanovené úřadem práce, máte na dávky v nezaměstnanosti i nadále nárok.

  Pokud se chcete zúčastnit odborné přípravy v jiné zemi EU, můžete mít za určitých podmínek a po omezené časové období nárok dávky v nezaměstnanosti i nadále pobírat.

  Úřady vám nemohou odmítnout dávky v nezaměstnanosti i nadále vyplácet jen z toho důvodu, že odborná příprava probíhá v jiné zemi EU. Nicméně dávky vám mohou přestat vyplácet v případě, že školicí program nesplňuje konkrétní kritéria stanovená francouzskými předpisy.

 • Jsem občankou Spojeného království a pobírám tam příspěvek pro uchazeče o zaměstnání. V rámci programu Erasmus+ jsem obdržela nabídku stáže, která bude probíhat částečně v Norsku a částečně v Nizozemsku.

  Na úřadě práce mi však sdělili, že pokud pojedu do Norska, nárok na příspěvek ztratím. Mám nárok na nějakou podporu ze strany Spojeného království, Norska nebo Holandska?

  NE – Příspěvek pro uchazeče o zaměstnání nelze mimo území Spojeného království vyplácet.

  Britské úřady vám mohou během pobytu v zahraničí poskytnout nějakou jinou formu podpory ( stipendium na životní náklady). Na to se však musíte informovat na příslušném úřadě.

  Na stipendium nebo studentské půjčky ze strany norských či nizozemských úřadů nemáte nárok, dokud v dané zemi nezískáte právo trvalého pobytu (musíte tam bydlet nejméně 5 let).
 • Pocházím z Portugalska a v současné době bydlím a pracuji na plný úvazek v Polsku.

  Dostal jsem stipendium na 3měsíční stáž v Německu. Zároveň tam budu také na škole chodit do kurzu němčiny.

  Bude můj pobyt v Německu považován za praxi nebo odborné vzdělávání?

  Pokud byste byl během celého období zapsán na škole, která je akreditována nebo financována vládou Spolkové republiky Německo, a hlavním důvodem vašeho pobytu by byla účast na jazykovém kurzu, pak by byl váš pobyt považován za odborné vzdělávání a vy byste byl považován za studenta.

  Je-li však hlavním důvodem vašeho pobytu stáž, jedná se tak o praxi.

 

Zobrazit obecné informace k tomuto tématu
Finanční podpora stážistů
Právní předpisy EU
Veřejné konzultace
  Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?
  Požádat o poradenství