Ostatnio sprawdzono: 24/01/2019

Uznawanie i ważność prawa jazdy

Decyzja Wielkiej Brytanii o zastosowaniu art. 50 TUE: Więcej informacji

Na razie Wielka Brytania pozostaje pełnoprawnym członkiem UE, a wynikające z tego prawa i obowiązki nadal mają w pełni zastosowanie zarówno w tym kraju, jak i do tego kraju.

Prawo jazdy UE

Prawo jazdy wydane w jednym kraju UE jest uznawane we wszystkich pozostałych krajach UE.  

Zatem jeśli przeprowadzisz się do innego kraju UE, zwykle nie będziesz musiał wymienić swojego dotychczasowego prawa jazdy na nowe. W nowym kraju możesz używać swojego obecnego prawa jazdy, o ile:

W całej UE uznawane są następujące kategorie: AM, A1, A2, A, B, BE, B1, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D i DE.

Sprawdź zasady i wyjątki dotyczące odnawiania i wymiany prawa jazdy w razie przeprowadzki do innego kraju UE.

Standardowy format

Od 2013 r. wszystkie prawa jazdy wydawane w UE mają standardowy format plastikowej karty ze zdjęciem przypominającej kartę kredytową oraz lepsze zabezpieczenia.

Prawa jazdy wydane wcześniej zachowują ważność i zostaną zastąpione nowym wzorem w momencie przedłużenia terminu ich ważności i w każdym przypadku najpóźniej do 2033 r.

Jeśli masz prawo jazdy wydane na czas nieokreślony, dowiedz się w odpowiednim urzędzie danego kraju, kiedy powinieneś je wymienić na nowy standardowy wzór.

Istnieje ponad 110 różnych wzorów praw jazdy ważnych w krajach UE.

Więcej informacji na temat wzorów praw jazdy oraz opisy ich najważniejszych cech (m.in. zabezpieczenia, uprawnienia i kategorie pojazdów na nich wymienione)

Ważność prawa jazdy w różnych krajach UE

Jeśli ważność Twojego prawa jazdy wygaśnie, musisz wystąpić o odnowienie go w kraju, w którym masz miejsce zwykłego pobytu.

Twoje nowe prawo jazdy może mieć inny termin ważności i podlegać takim samym ograniczeniom lub warunkom, jakie stosuje się w odniesieniu do dokumentów wydawanych w nowym kraju.

10 lat: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy

15 lat: Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowacja

Tymczasowe prawo jazdy

Przepisy dotyczące tymczasowego prawa jazdy bądź międzynarodowego prawa jazdy (lub innych zaświadczeń wydanych w Twoim kraju pochodzenia) nie są regulowane na szczeblu UE, w związku z tym dokumenty takie mogą nie być uznawane w innych krajach UE.

Masz tymczasowe prawo jazdy i przeprowadzasz się do innego kraju UE? Dowiedz się od właściwych organów, jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego się przeprowadzasz.

Uznawanie prawa jazdy UE wydanego w ramach wymiany prawa jazdy spoza UE

Jeśli masz prawo jazdy UE wydane w ramach wymiany prawa jazdy spoza UE, a zamierzasz przeprowadzić się do innego kraju UE z takim wymienionym prawem jazdy, musisz liczyć się z tym, że może ono nie zostać uznane w tym kraju. Decyzję o tym podejmuje indywidualnie każdy kraj UE.

Powinieneś zasięgnąć informacji w miejscowym urzędzie w nowym kraju na temat obowiązujących warunków uznawania prawa jazdy spoza UE.

Prawo jazdy, które wydano Ci po przekazaniu do urzędu poprzedniego prawa jazdy spoza UE, powinno zawierać kod wskazujący kraj, który je pierwotnie wydał (na przykład: 70.0123456789.NL)

Prawdziwa historia

Angeles jest Chilijką. Kilka lat temu przeprowadziła się do Hiszpanii. Hiszpania uznaje chilijskie prawa jazdy, więc po dopełnieniu kilku formalności administracyjnych Angeles mogła wymienić swoje prawo jazdy na hiszpańskie.

Nowego dokumentu Angeles może używać w całej UE tak długo, jak długo mieszka w Hiszpanii. Jeśli jednak kiedykolwiek przeprowadzi się z Hiszpanii do innego kraju UE, będzie musiała dowiedzieć się tam w odpowiednim urzędzie, czy jej hiszpańskie prawo jazdy będzie uznawane.

Jeśli nowy kraj automatycznie uzna chilijskie prawo jazdy, będzie mogła nadal używać swojego hiszpańskiego prawa jazdy. Jeśli jednak jej chilijskie prawo jazdy nie zostanie automatycznie uznane, będzie musiała podjąć odpowiednie kroki, aby zostało ono formalnie uznane lub wymienione w nowym kraju.

Informacje dotyczące poszczególnych krajów

Zapoznaj się z przepisami dotyczącymi uznawania i ważności prawa jazdy w kraju, w którym mieszkasz:

Wybierz kraj
  • Portugaliaptenpt
  • Rumuniaroenro
  • Szwecjaseensv
  • Słowacjaskensk
  • Słoweniasi
  • Węgryhuenhu
  • Włochyitenit
  • Zjednoczone Królestwogben
  • Łotwalv

* Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji od organów administracji krajowej

Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane na stronach zewnętrznych.

Prawo UE

Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Udostępnij tę stronę: