Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 12/06/2017

Rejestracja samochodu i podatki

Pobyt tymczasowy

Jeżeli nadal masz miejsce zamieszkania w swoim kraju, a w innym kraju UE przebywasz przez okres krótszy niż sześć miesięcy, nie musisz rejestrować tam samochodu ani płacić opłat rejestracyjnych − samochód pozostanie zarejestrowany w Twoim kraju zamieszkania. Możliwe jednak, że zostaniesz wezwany do zapłacenia innych podatków związanych z eksploatacją samochodu w tym kraju (takich jak podatki drogowe).

Jeśli w innym kraju UE przebywasz przez okres krótszy niż sześć miesięcy i nie zarejestrowałeś tam samochodu, nie możesz legalnie wypożyczyć ani wynająć swojego samochodu osobie, która mieszka w tym kraju na stałe. Osoba taka może prowadzić Twój samochód wyłącznie w Twojej obecności.

Możesz jednak pożyczyć auto rodzinie czy znajomym, którzy przyjechali Cię odwiedzić, pod warunkiem że nie mieszkają oni na stałe w Twoim nowym kraju.

Jeżeli planujesz pozostać w nowym kraju ponad sześć miesięcy, zasadniczo powinieneś przenieść tam miejsce swojego stałego zamieszkania i bezzwłocznie musisz zarejestrować tam swój samochód.

Przeprowadzka do innego kraju

Jeśli przeprowadzisz się do innego kraju UE (zamierzasz zostać tam dłużej niż sześć miesięcy) i zabierzesz ze sobą samochód, w nowym kraju będziesz musiał go zarejestrować i dokonać wszelkich związanych z tym opłat (w tym zapłacić podatki).

Samochód musisz zarejestrować jak najszybciej i w żadnym wypadku nie później niż sześć miesięcy od daty swojego przybycia. Powinieneś również dowiedzieć się, jakie dokumenty i formalności będą wymagane, aby zarejestrować samochód.

Jeśli przeprowadzisz się z innego kraju UE, w niektórych krajach możesz kwalifikować się do zwolnienia z podatku od rejestracji pojazdu, jeśli spełnisz odpowiednie warunki i dopełnisz formalności w wymaganych terminach. Przed przeprowadzką do nowego kraju dowiedz się, jakie przepisy krajowe mają tam zastosowanie.

Prawdziwa historia

Znajomość przepisów się opłaca!

Hiszpanka Cristina znalazła pracę w Portugalii, więc się tam przeprowadziła. Nie wiedziała o sześciomiesięcznym terminie i rozpoczęła rejestrację po ośmiu miesiącach pobytu w Portugalii.

Powiedziano jej, że gdyby zarejestrowała auto wcześniej, nie musiałaby płacić żadnych podatków od rejestracji. Trzeba również wiedzieć, że w Portugalii ten sześciomiesięczny termin jest liczony od chwili opuszczenia kraju rodzinnego, a nie od chwili przyjazdu do Portugalii.

 

Wyjątki od zasady obowiązkowej rejestracji w terminie sześciu miesięcy

Studenci

Jeżeli przebywasz w innym kraju tylko i wyłącznie po to, aby studiować, nie musisz rejestrować tam samochodu, którym jeździsz, pod warunkiem że jesteś studentem instytucji oświatowej w tym kraju. Jednak jeśli przebywając tam jako student, podejmiesz pracę, musisz zarejestrować swój samochód w tym kraju.

Przed opuszczeniem swojego kraju rodzinnego powinieneś dowiedzieć się, jakie przepisy obowiązują w kraju, w którym zamierzasz studiować Sprawdź, czy musisz dopełnić formalności administracyjnych (np. w niektórych krajach musisz otrzymać zaświadczenie o wpisaniu na listę uczniów/studentów sporządzone przez uniwersytet lub szkołę itp., które musisz mieć przy sobie, kiedy prowadzisz pojazd) albo spełnić szczególne warunki, aby uniknąć problemów podczas kontroli policyjnych.

Specjalne zasady mają zastosowanie w Danii, gdzie jako student z UE musisz zarejestrować swój samochód, chyba że mieszkasz tam krócej niż 365 dni w okresie dwóch lat. W takim przypadku możesz ubiegać się w duńskich urzędach o zgodę na prowadzenie samochodu zarejestrowanego w innym kraju UE.

Prawdziwa historia

Mathieu jest Francuzem i mieszka w Belgii, gdzie odbywa dwuletnie studia podyplomowe. Po tym jak ktoś uszkodził mu samochód, Mathieu poszedł na policję, żeby otrzymać protokół potrzebny do ubezpieczenia. Kiedy policjanci zorientowali się, że Mathieu mieszka w Belgii od ponad roku, a nie zarejestrował tam samochodu, powiedzieli mu, że to niezgodne z prawem i będzie musiał zapłacić karę.

Mathieu był w stanie udowodnić, że jest studentem Uniwersytetu w Antwerpii, a jako student pochodzący z innego kraju UE nie musi płacić w Belgii opłat rejestracyjnych ani podatku drogowego.

Pracownicy transgraniczni

Pracownik transgraniczny (zatrudniony lub pracujący na własny rachunek) to osoba, która pracuje po jednej stronie granicy, a mieszka po drugiej i wraca do domu przynajmniej raz w tygodniu.

Jeżeli regularnie dojeżdżasz swoim samochodem do pracy w innym kraju, musisz zarejestrować go i zapłacić wymagane podatki w kraju, w którym mieszkasz – a nie w kraju, w którym pracujesz.

Jeżeli korzystasz z samochodu służbowego (zarejestrowanego w kraju, w którym pracujesz), możesz używać go również w kraju, w którym mieszkasz, i nie musisz go tam rejestrować. Sprawdź, jakie warunki mają zastosowanie do korzystania z samochodu służbowego w UE.

 

Więcej informacji o rejestracji samochodów i odpowiednich podatkach oraz linki do stron organów krajowych:

Wybierz kraj
 • Irlandiaen
 • Islandia *
 • Liechtensteinen
 • Litwaenlt
 • Luksemburgdeenfr
 • Maltaenmt
 • Niderlandyennl
 • Niemcy *
 • Norwegiaen
 • Polska *
 • Portugalia *
 • Republika Czeskacsen
 • Rumuniaenro
 • Szwecjaensv
 • Słowacja *
 • Słowenia *
 • Węgryenhu
 • Włochyenit
 • Zjednoczone Królestwoen
 • Łotwa *

* Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji od organów administracji krajowej

Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane na stronach zewnętrznych.

Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy